Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym myć lodówkę w środku?

Niezależnie od tego, czy w twojej kuchni stoi lodówka dwudrzwiowa, lodówka podblatowa lub w zabudowie – co jakiś czas należy ją wymyć. Regularne czyszczenie lodówki pozwala na usunięcie nieprzyjemnego zapachu, a także zapobiega rozwojowi bakterii. Od czego je rozpocząć i jakich środków do tego użyć? 

JAK CZĘSTO MYĆ LODÓWKĘ?

Wszystko zależy od tego, jakie produkty przechowujesz w lodówce. Jeśli często kupujesz m.in. ryby wędzone czy sery pleśniowe, półki warto przemywać nawet raz na dwa tygodnie. Regularnej kontroli powinna podlegać również szuflada na warzywa i owoce. Szuflady oraz półki należy czyścić co najmniej raz w miesiącu.

Gruntowne czyszczenie lodówki (polegające m.in. na odłączeniu urządzenia z prądu i wyjęcie całego jedzenia) warto przeprowadzać raz na pół roku. To absolutne minimum, które pozwoli na zachowanie świeżości i usunięcie bakterii. Gnijące warzywa lub sery pleśniowe stają się pożywką dla grzybów. A te mogą nie tylko być szkodliwe dla zdrowia, ale również przyczyniać do szybszego psucia się innych produktów.

CZYM WYMYĆ LODÓWKĘ?

Do mycia lodówki nie potrzeba silnych środków chemicznych. Skuteczny roztwór do czyszczenia lodówki możesz zrobić ze składników, których na co dzień używasz w kuchni. Do najpopularniejszych środków, stosowanych podczas mycia lodówki należą:

  • woda z sodą oczyszczoną
  • woda z płynem do naczyń
  • woda z cytryną
  • woda z solą kuchenną
  • woda z octem
  • specjalne preparaty antybakteryjne do czyszczenia lodówek

JAK MYĆ LODÓWKĘ?

Do mycia lodówki, poza roztworem, przydadzą się: gumowe rękawice, gąbka bądź szmatka (do czyszczenia na mokro), szmatka z mikrofibry lub ręczniki papierowe. Gruntowne czyszczenie urządzenia składa się z kilku etapów.

  1. Wyłącz lodówkę z prądu, a następnie wyjmij wszystkie produkty. Z urządzenia usuń także wszelkie ruchome elementy, czyli szuflady, półki, schowki, pojemniki, półeczki. Najlepiej umieścić je w koło zlewu.
  2. Zacznij od czyszczenia na sucho, czyli od usunięcia wszystkich resztek jedzenia. Możesz do tego użyć odkurzacza ręcznego bądź szmatki delikatnie namoczonej wodą.  
  3. Kiedy wszystkie resztki zostaną wymiecione i lodówka jest opróżniona, możesz przejść do sprzątania właściwego. Mycie rozpocznij od górnych partii. Pamiętaj o regularnym opłukiwaniu gąbki lub szmatki. Dokładnie oczyść wszystkie zakamarki i gumowe uszczelki. W przypadku uszczelek świetnie sprawdzi się woda z octem, która ma działanie przeciwbakteryjne i zapobiega rozwojowi pleśni. przeciwbakteryjnie i chroni przed rozwojem pleśni.
  4. Możliwe, że na drzwiczkach, w okolicach uszczelek lub odpływu znajdziesz pleśń. Do jej usunięcia wykorzystaj patyczki higieniczne lub wykałaczki zamoczone wcześniej w occie.
  5. Kiedy lodówka będzie dokładnie umyta, należy ją wysuszyć. Przydatne okażą się ściereczki z mikrofibry lub ręczniki kuchenne. Powinno się korzystać tylko i wyłącznie z czystych ściereczek, aby nie zainfekować lodówki bakteriami.
  6. Kolejny krok to mycie elementów ruchomych i wyjmowanych. Najlepiej umyć je zlewie, jednak jeśli się nie mieszczą, możesz wykorzystać brodzik wannę. Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć jej dno i boki. Możesz wykorzystać do tego ręcznik. Szczególną uwagę warto zwrócić na wszystkie detale półek i szuflad oraz na części ruchome i odłączalne (np. listwy).
  7. Półki i szuflady należy osuszyć i umieścić z powrotem w lodówce.

Na koniec prosty trik, który pomoże zachować przyjemny zapach w lodówce. Wystarczy umieścić w małej miseczce połówkę cytryny, jabłka czy kawałek węgla aktywnego i umieścić na jednej z górnych półek. Zapach świetnie pochłania również soda oczyszczona bądź zmielona kawa.

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?