Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?

Projektując, a następnie urządzając swoją kuchnię każdy z nas skupia się w pierwszej kolejności na meblach, płytkach oraz kolorze ścian. Czy jednak na dalszym etapie remontu zastanawiamy się równie intensywnie, jak powinna wyglądać dekoracja okna w kuchni? Okno wcale nie musi ograniczać się do kawałka szyby oprawionego grubą i surową ramą. Odpowiednia aranżacja sprawi, że stanie się ono prawdziwym sercem tego pomieszczenia, nadając mu niepowtarzalnego charakteru oraz klimatu. Sprawdźmy zatem najlepsze dekoracje okien kuchennych!

Inspiracje na wystrój okna kuchennego

Aranżacja okna w kuchni zależna przede wszystkim od stylu, w jakim została ona urządzona. Naturalną rzeczą jest, że w pierwszej kolejności wybieramy umeblowanie, a na samym końcu dobieramy do niego pasujące dodatki. Obecnie coraz to więcej osób decyduje się na wnętrza nowoczesne, surowe, w których dominuje minimalizm i prostota. Nie brak jednakże kuchni tradycyjnych lub skandynawskich, utrzymanych w drewnie oraz ciepłych kolorach i urokliwych dodatkach. Dekorując swoje okno nie można zatem zapomnieć o charakterze pomieszczenia. Jakie dodatki będą zatem odpowiednie do różnych stylów?

Firanki do kuchni i zazdrostki na okno

Firanki doskonale sprawdzą się w kuchniach tradycyjnych. W przypadku niewielkich i słabo oświetlonych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na lambrekiny, czyli krótkie firanki mocowane wysoko, bezpośrednio przy rurce od karnisza. W ten sposób zapewniają one dopływ światła i nie przytłaczają wnętrza. Będą one również praktycznym rozwiązaniem w przypadku okna umieszczonego zaraz nad zlewem. 

Do niewielkich okien kuchennych bardzo dobrze sprawdzą się zazdrostki na okna, czyli rodzaj firanek, który montuje się od połowy jego wysokości- w dół. Możemy wybierać spośród materiałów gładkich, jak i przyozdobionych kolorowymi haftami lub wzorami. Są one także często wybierane w kuchniach w stylu angielskim oraz rustykalnym.

Rolety

W kuchniach nowoczesnych, ale również skandynawski i tych bardziej tradycyjnych dużą popularnością cieszą się rolety. Ta dekoracja okna w kuchni powinna być jednak wybierana z rozwagą, w ponieważ, gdy jest ona wykonana z materiału może pochłaniać zapachy unoszące się w trakcie gotowania. Warto zatem wybrać rolety poliestrowe, łatwe w czyszczeniu i odświeżaniu. Ich zaletą jest także skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi, co pozwoli uniknąć wysokich temperatur wewnątrz.

W sklepach znajdziemy szeroki wybór rolet, dlatego też z łatwością dopasujemy odpowiednie do wystroju naszej kuchni. Gładkie i proste sprawdzą się do stylu prostego, minimalistycznego, z kolei rolety z subtelnymi ozdobami, w ciepłych kolorach będą odpowiednie do cieplejszych wnętrz.

Zasłony

Zasłony to rozwiązanie do kuchni zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Najlepiej komponują się one z oknami dużych rozmiarów, które umieszczone są nad blatami. Możemy dobierać je na zasadzie harmonii, to znaczy dopasowując do koloru mebli i ścian lub też kontrastu, co pozwoli na wyraziste zaakcentowanie tej przestrzeni.

Żaluzje

Główną zaletą żaluzji jest to, że są one łatwe w czyszczeniu oraz nie pochłaniają aromatów wypełniających pokój w trakcie gotowania. Preferowane są głównie w kuchniach modernistycznych, gdzie dominują żaluzje drewniane, nadające wnętrzu niezwykle przyjemnego klimatu. Są one również dobrym rozwiązaniem w przypadku kuchni umieszczonych blisko ulicy lub domu sąsiadów- ze względu na swoją szczelność i grubość nie prześwitują, gwarantując zachowanie prywatności. Możemy wybierać spośród kolorów ciemnych, jak i bardzo jasnych, takich jak biele i beże.

Wróć

Czym zasłonić okno (przed słońcem i sąsiadami)?
Jak wyczyścić rolety?
Jak wybielić firanki?
Jak prać firanki? Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Czym zasłonić okno (przed słońcem i sąsiadami)?
Jak wyczyścić rolety?
Jak wybielić firanki?
Jak prać firanki? Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Gazetka NETTO