Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

Kamień, który osadza się na wewnętrznych ścianach czajnika, to konsekwencja twardej wody. Na szczęście można się go łatwo pozbyć. Dowiedz się, jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami.

Twarda woda płynie z kranów większości gospodarstw domowych. Należy jednak podkreślić, że nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Niestety twarda woda, negatywnie wpływa na urządzenia gospodarstwa domowego, które mają z nią bezpośrednią styczność. Idealnym przykładem jest kamień osadzający się w czajniku. Dlatego urządzenie warto regularnie odkamieniać. Poniżej znajdziesz sprawdzone metody na pozbycie się kamienia.

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z CZAJNIKA PRZY POMOCY SOKU Z CYTRYNY?

Nagromadzony wewnątrz czajnika kamień można usunąć przy pomocy soku z cytryny. Wystarczy jedna szklanka, aby pozbyć się uporczywego osadu. Sok z cytryny wlej do czajnika i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie, sok należy wylać, a wnętrze czajnika wypłukać wodą. Zamiast soku z owoców, można wykorzystać także kwasek cytrynowy. Torebkę kwasku wsyp do czajnika i zalej wodą, do połowy objętości. Powstałą mieszankę zagotuj. Następnie, odstaw czajnik na minimum trzy godziny. Po tym czasie wylej roztwór i dobrze przepłucz wnętrze czajnika.  

USUWANIE KAMIENIA Z CZAJNIKA OCTEM

Kamień z czajnika równie skutecznie usuniesz za pomocą octu. Najpierw wymieszaj ocet z wodą w proporcji: jedna szklanka octu – pół szklanki wody. Mieszankę wlej do czajnika i zagoyuj. Później roztwór powinien pozostać we wnętrzu urządzenia przez około godzinę. Po tym czasie roztwór należy wylać. Minusem tego rozwiązania może być charakterystyczny zapach octu. Aby się go pozbyć należy dokładnie umyć czajnik i kilka razy przegotować w nim wodę.

JAK POZBYĆ SIĘ KAMIENIA Z CZAJNIKA Z POMOCĄ SODY OCZYSZCZONEJ?

Kolejnym popularnym sposobem na kamień w czajniku jest użycie sody oczyszczonej. Ten środek jest używany do sprzątania równie często, co sok z cytryny czy ocet. Do czajnika wsyp dwie łyżki sody i pozostaw na kilkanaście minut, aby substancja mogła zacząć działać. Można również zalać sodę wodą i zagotować. Podobnie jak ocet, soda może pozostawić po sobie intensywny, nieprzyjemny zapach. Dlatego czajnik należy bardzo dokładnie umyć i wygotować - nawet kilkakrotnie.

USUWANIE KAMIENIA Z CZAJNIKA PRZY POMOCY COCA-COLI

Cola to wyjątkowy produkt - dla jednych orzeźwiający napój, dla innych sprawdzony środek czyszczący. Cola doskonale radzi sobie bowiem z wieloma osadami, w tym również z kamieniem wewnątrz czajnika. Wystarczy około 250 ml tego napoju, połączonego z niewielką ilością wody, aby dokładnie oczyścić naczynie z osadu. Mieszankę coli z wodą zagotuj i pozostaw wewnątrz czajnika na około 30 minut. Dla lepszego efektu, można dodać 1 - 2 łyżkami sody oczyszczonej. Po takim zabiegu czajnik wymaga dokładnego wypłukania lub umycia.

JAK OCZYŚCIĆ CZAJNIK Z KAMIENIA PRZY POMOCY OBIERKÓW OD ZIEMNIAKÓW?

Usuwanie kamienia z czajnika przy pomocy obierków od ziemniaków to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych metod. Łupiny lub obierki umyj i przełóż do czajnika. Zalej wodą i zagotuj. Czynność należy kilka razy powtórzyć. Pamiętaj, by za każdym razem wymieniać obierki.

CHEMICZNE SPOSOBY NA USUWANIE KAMIENIA Z CZAJNIKA

Kiedy domowe sposoby zawiodą, a wnętrze czajnika pokrywa naprawdę gruba warstwa kamienia – należy sięgnąć po środki chemiczne. Gotowe preparaty odkamieniające kupisz w drogeriach i marketach. Warto wybierać produkty przeznaczone do czyszczenia urządzeń, które mają kontakt z żywnością. Cena tego typu preparatów nie przekracza zazwyczaj kilkunastu złotych. Po tak intensywnym oczyszczeniu wnętrza czajnika, warto zadbać o jego regularne odkamienianie przy pomocy jednej z domowych, naturalnych metod. Po tak intensywnym oczyszczeniu wnętrza czajnika, warto zadbać o jego regularne odkamienianie przy pomocy jednej z domowych, naturalnych metod.

KAMIEŃ W CZAJNIKU - JAK UNIKNĄĆ?

W zależności od twardości wody, czajnik należy odkamieniać raz na dwa tygodnie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w dzbanek filtrujący lub system zmiękczania wody. W ten sposób zmniejszasz ryzyko osadzania się kamienia na urządzeniach AGD. Pierwsze metoda jest bardziej przystępna cenowo (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych). Systemy do kranów mogą kosztować natomiast nawet 1000 - 2000 zł.

NIE TYLKO W ŚRODKU

Czajnik należy czyścić także z zewnątrz. Dzięki temu można usunąć drobne zabrudzenia, osady oraz kurz. Warto również pamiętać o regularnym oczyszczaniu okolic dzióbka – tam też często gromadzi się kamień.

Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu