Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym wyczyścić piekarnik?

Regularnie używany piekarnik narażony jest na liczne zabrudzenia. Kapiący tłuszcz, resztki przypalonego jedzenia sprawiają, że przy kolejnym rozgrzaniu, po kuchni roznosi się nieprzyjemny zapach. Jak czyścić piekarnik? Ze względu na to, że elementy urządzenia mają styczność z żywnością – warto postawić na bezpieczne, domowe metody.

Jedną z najbardziej popularnych domowych metod czyszczenia piekarnika jest spryskanie powierzchni wodą z płynem do mycia naczyń i posypanie sodą oczyszczoną. Naniesione produkty należy zostawić na kilka godzin, a zmyć przy użyciu zwykłej gąbki. Ta metoda dobrze sprawdza się w przypadku piekarnika elektrycznego.

JAK CZYŚCIĆ PRZYPALONY PIEKARNIK?

Z pomocą sody można pozbyć się nawet skomplikowanych zanieczyszczeń. Dodatkowo, domowe detergenty na bazie tej substancji są bezpieczniejsze niż sklepowe. Poniżej znajdziesz sposoby czyszczenia piekarnika z pomocą sody:

  • Pasta sodowa: zmieszaj sodę z ciepłą wodą, do powstania gęstej pasty. Połóż ją na zabrudzenia i zanieczyszczenia, znajdujące się w piekarniku. Zostaw na 40-60 minut. Następnie wytrzyj powierzchnie wilgotną gąbką.
  • Pasta sodowa + sól:efekt działania pasty sodowej wzmocnisz dodając do niej soli. Sól należy dodać w stosunku 4 do 1.
  • Soda + mydło: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połącz z mydłem w płynie. Dodaj 4 szklanki gorącej wody do mieszanki. Dobrze wymieszaj roztwór, nałóż na ściany piekarnika. Płyn możesz również przelać do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzone miejsca. Następnie, odczekaj niecałą godzinę i przetrzyj powierzchnię gąbką lub szmatką.
  • Soda + ocet: ten duet pomaga oczyścić piekarnik z silnych zanieczyszczeń.Wymieszaj sodę oczyszczoną z octem w stosunku 2:1. Do pasty dodaj płynny detergent lub starte mydło do prania. Wymieszaj, dodaj ciepłej wody. Ocet w połączeniu z sodą wytwarza wodór, który pomaga zwalczyć wysuszony tłuszcz. Wetrzyj mieszaninę w ściany piekarnika czy zabrudzone blachy. Pozostaw na 2 – 3 godziny, następnie usuń gąbką lub szmatką.

JAK WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK domowymi metodami?

Ocet doskonale nadaje się do usuwania tłuszczu ze ścian piekarnika. Za pomocą szmatki wetrzyj go zanieczyszczone powierzchnie i pozostaw na ok. pół godziny. Następnie przetrzyj papierowymi ręcznikami – wraz z octem zbierzesz resztki zanieczyszczeń.

W walce z tłustymi zabrudzeniami sprawdzi się również pasta z proszku do pieczenia.  Wymieszaj 1 opakowanie proszku do pieczenia z 2 łyżkami wody, aby uzyskać gęstą pastę. Rozprowadź na brudnych powierzchniach. Odczekaj 3 godziny i zbierz pastę wraz z resztkami za pomocą gąbki.

JAK CZYŚCIĆ PIEKARNIK ZA POMOCĄ PARY?

Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem jest jeszcze łatwiejsze. Wiele urządzeń ma bowiem wbudowana funkcję oczyszczenia za pomocą pary. To bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie. Wystarczy włożyć do środka naczynie żaroodporne wypełnione wodą z dodatkiem soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Następnie ustaw piekarnik na 140 - 150°C. Po kilkunastu minutach naczynie można wyciągnąć, a chwilę później zabrudzenia zmyć szmatką lub gąbką. Ten sposób sprawdzi się, gdy zabrudzenia nie są duże lub gdy czyścisz piekarnik po każdym użyciu. W przypadku trudniejszych zabrudzeń do naczynia żaroodpornego możesz dodać detergentu (dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń lub starte, szare mydło)

A jak pozbyć się tłustych zabrudzeń z piekarnika? Wystarczy posypać je solą, następnie włączyć termoobieg. Kiedy sól będzie brązowa, urządzenie można wyłączyć. Chwilę później możesz usunąć sól wraz z uciążliwymi tłustymi zabrudzeniami.

JAK CZYŚCIĆ PIEKARNIK ŚRODKAMI CHEMICZNYMI?

Przy mocnych zabrudzeniach warto sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można dostać skuteczne produkty z bezpiecznym składem. Taki preparat sprawdzi się w czyszczeniu urządzeń, które mają styczność z żywnością. Na zaschnięte zabrudzenia należy wylać odrobinę produktu (mleczka bądź żelu) i odczekać kilkanaście minut. Tłuszcz rozpuści się pod wpływem substancji chemicznych, łatwiej będzie go usunąć.

JAK USUNĄĆ PRZYKRY ZAPACH Z PIEKARNIKA?

Brzydki zapach z piekarnika można usunąć stosując węgiel aktywny lub sok z cytryny. Rozpuść 15 tabletek węgla aktywnego w szklance wody. Wstaw roztwór do piekarnika na 2 godziny. W tym czasie płyn powinien wchłonąć brzydki zapach. Proces możesz przyspieszyć podgrzewając w piekarniku naczynie żaroodporne wypełnione roztworem. Alternatywą może być przetarcie ścian piekarnika szmatką zamoczoną w soku z cytryny.  

CZYM CZYŚCIĆ PIEKARNIK? GĄBKA, SZMATKA, SPECJALNE CZYŚCIKI?

Piekarnik i blachy są przeważnie pokryte specjalną emalią. Dlatego do usuwania brudu najlepiej używać delikatnych akcesoriów. Gąbka, szmatka czy ściereczka sprawdzą się idealnie. Pozwalają dotrzeć w każdy zakamarek, a przy tym nie uszkodzą powierzchni powłoki. Wszelkie czyściki metalowe i druciane mogą powodować zarysowania oraz doprowadzić do odspajania powłoki i niszczenia piekarnika.

CZY CZYSZCZENIE PIEKARNIKA KATALITYCZNE JEST BEZPIECZNE?

Piekarniki wyposażone w technologię czyszczenia katalitycznego mają po bokach specjalne panele. Spalone zabrudzenia są wyłapywane przez właśnie przez filtry, które się tam znajdują. System ten działa już w trakcie normalnego używania piekarnika, następnie temperatura nieco wzrasta i wszystkie zanieczyszczenia zamieniane są w popiół. Później wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką i gotowe.

Obecnie wielu producentów stosuje taką funkcję w swoich urządzeniach. Dlatego czyszczenie piekarnika Amica, Bosh, Electrolux czy Samsung jest tak łatwe i proste. Katalityczne czyszczenie piekarnika ma też znaczną przewagę nad pyrolitycznym, ponieważ zużywa mniej prądu. Dzieje się tak dlatego, że proces czyszczenia rozpoczyna się już w momencie przygotowywania potraw. Mimo iż takie piekarniki są droższe od tradycyjnych, warto rozważyć ich zakup.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO