Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?

Korkociąg to niezbędne wyposażenie każdego amatora win. Czasami jednak zdarza się, że wtedy, gdy go najbardziej potrzebujesz – nie ma go pod ręką. Co wtedy zrobić? Jak otworzyć wino bez korkociągu? Poznaj sprawdzone metody.

Otwieracze do wina dzielą się na korkociągi z dźwignią, dzięki którym otwarcie wina jest szybkie i łatwe oraz korkociągi klasyczne, bez dźwigni. Otwieranie butelki wina dzięki dźwigni korkociągu odbywa się poprzez wkręcenie korkociągu w korek wina. W tym czasie, ramiona dźwigni się unoszą. Dociskając je do siebie, powodujesz automatyczne wysunięcie się korka z szyjki butelki. Niekiedy, aby w pełni wydostać korek, musisz pociągnąć korkociąg za rączkę. Co jednak zrobić, kiedy korkociąg się zapodział?

JAK OTWORZYĆ WINO BEZ KORKOCIĄGU?

Na szczęście istnieją alternatywne sposoby otwierania wina. Najlepiej sprawdza się użycie ostrego narzędzia, takiego jak śrubokręt. Jeżeli posiadasz wkręt, możesz wkręcić go jak korkociąg i wyjąć za pomocą kombinerek. W sytuacji, gdy nie udaje się wyjąć korka, należy wepchnąć go do butelki. W tym celu można wykorzystać szczoteczkę do zębów, klucz, marker lub długopis.

OTWIERANIE WINA ZA POMOCĄ BUTA

Wino można otworzyć również za pomocą buta. Wystarczy umieścić butelkę wina w bucie (dnem do wkładki w miejscu pięty) i rozpocząć uderzanie tym zestawem o ścianę. But amortyzuje uderzenia, a siła i częstotliwość uderzeń powodują wypychanie korka z szyjki butelki. Zamiast buta można użyć książki.

OTWIERANIE WINA Z POMOCĄ ZAPALNICZKI

Do otwarcia butelki wina można wykorzystać zapalniczkę lub świeczki. Należy podgrzewać szyjkę butelki, do momentu, gdy pod wpływem ciepła, korek samoistnie wypadnie z butelki. Należy przy tym bardzo uważać – płomień nie powinien być za duży, a butelkę warto owinąć w ścierkę. Dodatkowo, szyjka butelki nie powinna być skierowana w stronę innych osób – korek, który wystrzeli może zrobić im krzywdę.

OTWIERANIE WINA ZA POMOCĄ SCYZORYKA

W ostateczności – korek z butelki można spróbować wydłubać za pomocą scyzoryka bądź nożyka. To dość czasochłonne zajęcie, jednak jedno z bezpieczniejszych. Alternatywą może być również kupienie wina w zakręcanej butelce.

Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?
Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?
Gazetka NETTO