Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić srebro? Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebro to metal szlachetny, który nie zachowuje długo swego błyszczącego wyglądu. Na powierzchni sztućców czy biżuterii z czasem pojawia się nalot - srebro czernieje w kontakcie z powietrzem. Przyczyną ciemnienia metalu może być także kontakt z wodą lub ludzką skórą. Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami i przywrócić blask ulubionym przedmiotom?

Pod względem chemicznym ciemna warstwa na powierzchni srebrnych przedmiotów składa się z siarczku srebra. W powietrzu znajdują się bowiem związki siarki, takie jak siarkowodór lub dwutlenek siarki. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego związku chemicznego z biżuterii lub przyborów kuchennych jest użycie produktów, które każdy posiada w domu.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO SODĄ OCZYSZCZONĄ?

Czym czyścić srebro, aby znów lśniło? Wystarczy soda oczyszczona. Zaśniedziałe srebrne przedmioty włóż do naczynia i obficie posyp sodą – powinna przykryć srebro. Następnie zalej je wrzącą wodą i czekaj, aż ostygnie. Po kilku minutach dokładnie wymieszaj roztwór i pozostaw na około 10 minut. Po opłukaniu srebro powinno być czyste.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO SODĄ I OCTEM?

Kolejnym sposobem na czyszczenie srebra jest roztwór sody z octem. Należy wymieszać wodę, sodę i ocet w proporcji 1:1:1. Zwykle wystarczy łyżka każdego ze składników. W takim roztworze zanurz srebrny przedmiot na 15 minut, po czym wyjmuj i opłucz pod bieżącą wodą.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO SOLĄ KUCHENNĄ?

Aby skutecznie wyczyścić srebrno, wystarczy sól kuchenna i folia aluminiowa. Na dnie naczynia (niewykonanego z metalu) wyłóż folię, wlej litr wrzącej wody i wsyp 5 łyżek soli. Dokładnie wymieszaj. Do roztworu włóż srebrne przedmioty, które chcesz oczyścić. Pozostaw je w naczyniu je na jakiś czas – przynajmniej do momentu, gdy woda wystygnie. Jeżeli srebro nadal jest sczerniałe, trzeba poczekać kilka godzin. Może to wynikać z wyjątkowo dużej ilości siarczku srebra. Gdy przedmioty są już oczyszczone, umyj je mydłem pod bieżącą wodą.

Ta metoda zakłada czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej. Powstaje bowiem ogniwo galwaniczne, czyli układ złożony z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. Reakcje chemiczne zachodzące między aluminium, wodą z solą i siarczkiem srebra powodują redukcję tego ostatniego związku do czystego srebra i powstanie siarkowodoru, który ulatnia się z roztworu.

CZY PŁYTKI ALUMINIOWE DO CZYSZCZENIA SREBRA SĄ SKUTECZNE?

W sklepach i sieci można kupić specjalne aluminiowe płytki do czyszczenia srebra. Sposób ich działania jest taki sam, jak w przypadku folii aluminiowej. Jest ona równie skuteczna, a dużo tańsza, dlatego zakup płytki można odłożyć w czasie. Płytka sprawdzi się, jeśli zależy ci na większej wygodzie stosowania. Jest ona dość sztywna, a jej kształt specjalnie przystosowany do tego, by układać na niej srebro do wyczyszczenia. Obecne w niej otwory mogą ułatwiać dostęp roztworu soli do trudniej dostępnych miejsc w biżuterii.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO PASTĄ DO ZĘBÓW?

Przygotuj miękką, bawełnianą szmatkę i nałóż na nią pastę. Następnie fragmentem materiału z odrobiną pasty, pocieraj srebrne elementy. Pasta do czyszczenia srebra nie powinna zawierać sodu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka może z po prostu zniszczyć biżuterię wykonaną ze srebra.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO NAPOJEM GAZOWANYM?

Kwasy zawarte w popularnych, gazowanych napojach, niszczą brud umieszczony na srebrze. Wystarczy zakupić butelkę lub puszkę napoju, przelać do szklanki i umieścić w nim biżuterię. Po kilku godzinach wyjęty przedmiot wystarczy przemyć czystą wodą i osuszyć.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO ZA POMOCĄ POPIOŁU?

Popiół należy wysypać na bawełnianą, miękką szmatkę i potrzeć srebrny przedmiot. W wielu przypadkach można niemal całkowicie pozbyć się brudu i osadu ze srebra.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO ŚRODKAMI CHEMICZNYMI?

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które przeznaczone są do pielęgnacji srebra. Bardzo często tego typu preparaty można kupić u jubilera. Ich stosowanie jest bezpieczne i nie narusza struktury przedmiotu. Oczywiście, każdy taki preparat należy używać zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w ulotce.

Srebro można również czyścić płynem do mycia naczyń oraz szarym mydłem. W ten sposób można usunąć nie tylko zabrudzenia, ale również zalegający kurz. Za najbardziej skuteczne uważane są kąpiele przedmiotów w detergentach oraz napojach gazowanych, ponieważ wymyte zostają wszelkie szczeliny i zakamarki.

 

Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Gazetka NETTO