Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zagęścić sos?

Jak zagęścić zbyt rzadki sos? Kilka sposobów na zagęszczenie sosu

Zbyt rzadki sos to problem, który może przytrafić się nawet najlepszemu kucharzowi. Poznaj kilka prostych i bardzo skutecznych sposobów na zagęszczenie sosu - dzięki nim można poprawić konsystencję zarówno sosu pomidorowego, jak i gulaszu. Sprawdź, który z nich najlepiej będzie pasował do przygotowywanej przez Ciebie potrawy. Większość zaprezentowanych sposobów nie zmienia smaku samego sosu, tylko jeszcze bardziej go podkreśla.

REDUKCJA - NAJPROSTSZY SPOSÓB BY OTRZYMAĆ GĘSTY I AKSAMITNY SOS

To najczęściej wybierana metoda przez polskie kucharki i kucharzy. Polega na odparowaniu płynu (nadmiaru wody) z sosu. Nie trzeba dodawać żadnych składników, które dodatkowo mogłyby zwiększyć kaloryczność sosu. Redukcję określa się zamiennie odparowywaniem, dlatego, że stosując tę metodę sos istotnie traci na objętości.

Jak przeprowadzić redukcję? Wystarczy gotować sos na większym ogniu, pamiętając o jego regularnym mieszaniu. Czynność należy wykonywać do momentu uzyskania preferowanej konsystencji. W niektórych przypadkach sos da się o 1/3 lub nawet o połowę. Redukcja spowoduje, że smak sosu będzie bardziej wyczuwalny, dlatego należy uważać z dodawaniem ostrych przypraw.

Zobacz też: NIEZWYKŁE I NIEZWYKLE PROSTE SOSY 

ZAGĘSZCZANIE SOSU MĄKĄ

Zagęszczanie sosu mąką to „zaklepywanie”, „zatrzepywanie” bądź „zaprawianie” sosu. Plusem jest to, że mąka pasuje do zagęszczania wszelkiego rodzaju sosów. Nie ma znaczenia, czy będzie to pieczeń, sos mięsny do ziemniaków czy sos do spaghetti. Jak zagęścić sos mąką? Istnieją dwa podstawowe sposoby.

Pierwszy polega na odlaniu do kubka niewielkiej ilości sosu. Następnie wsypuje się do niego łyżkę mąki i miesza całość. Zawiesinę należy przelać przez sitko bezpośrednio do garnka, w którym znajduje się reszta sosu, a następnie gotować do uzyskania pożądanej gęstości. Drugi ze sposobów na zagęszczenie sosu mąką to przygotowanie tzw. zasmażki. Jak zagęścić sos zasmażką? Na patelni przełóż masło i mąkę w proporcjach 50:50. Podsmażaj do połączenia składników. Tak przygotowaną zasmażkę połącz z sosem. Gdy przygotowujesz jasny sos, mąkę należy podsmażać krócej. W przypadku ciemnych sosów – zasmażkę można nieco przyrumienić.

Która mąka jest najlepsza do zagęszczenia sosu? Zdecydowanie mąka pszenna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać inny rodzaj mąki, np. razową, mąkę ziemniaczaną czy orkiszową. Można też zagęścić sos skrobią kukurydzianą.

CZYM ZAGĘŚCIĆ SOS - SEREK TOPIONY LUB MASCARPONE

Dodanie serka topionego lub mascarpone nie tylko zagęści sos, ale również nada mu kremowej konsystencji. Serek topiony bądź mascarpone należy rozpuścić w niewielkiej ilości sosu, a następnie wlać całość do naczynia z resztą sosu. Podgrzewaj całość do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości, cały czas mieszając.

ZAGĘSZCZENIE SOSU ŚMIETANĄ

Kolejny produkt za pomocą którego można zagęścić sos to śmietana. Którą śmietanę wybrać? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tłusta śmietana, gdyż szybciej zagęści ona sos. Jak zagęścić sos śmietaną? Niewielką ilość sosu przelej do małej miseczki. Dodaj śmietanę i wymieszaj. Następnie połącz z resztą sosu. W ten sposób śmietana się nie zważy.

JAK ZAGĘŚĆ SOS MASŁEM?

Zamiast przygotowywać zasmażkę, równie dobrze możesz zagęścić sos samym masłem. Zmniejsz ogień i dodaj do sosu kilka kawałków masła, cały czas mieszając. Odpowiednia ilość masła to około 1-2 łyżki na garnek. Pamiętaj, że masło zagęści sos delikatnie. Zaletą jest to, że nada mu pyszny, maślany smak.

ZAGĘSTNIK DO SOSU - ZBLENDOWANE WARZYWA

Do tego celu można użyć warzyw, w których dusiłaś mięso, np. ziemniaki, dynię, marchew, seler, cebulę, korzeń pietruszki, pomidor itd. Wyciągnij z garnka kilka, wstępnie ugotowanych, warzyw. Umieść je w blenderze i zmiksuj. Dodaj do sosu, delikatnie wymieszaj. To jedna z mniej kalorycznych metod, która dodatkowo nada potrawie warzywnego aromatu.

ZAGĘSZCZENIE SOSU ORZECHAMI

Ten sposób najczęściej stosuje się w kuchni indyjskiej. Jakich orzechów można użyć do zagęszczenia sosu? To zależy tylko od ciebie. Możesz sięgnąć po orzechy laskowe, ziemne, orzeszki pini lub nerkowce. Wybrane orzechy zmiksuj w blenderze, a przygotowaną gładką masę połącz. Trzeba pamiętać o tym, że po dodaniu orzechów, sos nie będzie już w pełni klarowny. Ten sposób sprawi, że sos będzie miał odpowiednią konsystencję i jednocześnie unikalny, intensywny smak.

ZAGĘSZCZENIE SOSU BUŁKĄ TARTĄ

Mówi się, że zagęszczanie sosów bułką tartą to pomysł Włochów. Jeśli chcesz go wypróbować, pamiętaj, aby dodawać bułkę tartą stopniowo i ostrożnie. Może się okazać, że zagęścisz sos zbyt mocno. Dodatkowo, bułka tarta wpływa na zmianę smaku potraw, dlatego poleca się dodawać ją do ciemnych sosów o wyrazistym smaku.

Zobacz też: SMAŻONY CAMEMBERT Z SOSEM ŻURAWINOWYM 

ZAGĘSZCZENIE SOSU PŁATKAMI OWSIANYMI

Płatki owsiane można dodawać w całości bądź wcześniej zmielone w blenderze. Wystarczy wsypać je do gorącego sosu, a następnie gotować do momentu, aż płatki się rozkleją i spowodują zagęszczenie sosu. Jeśli zależy ci na tym, by nie widzieć płatków owsianych w spożywanej potrawie, warto przetrzeć sos przez sitko.
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?