Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym usunąć stary silikon?

Silikon to środek uszczelniający, który stosuje się w każdej łazience i kuchni. Świetnie sprawdza się przy montażu wanien, kabin prysznicowych i zlewozmywaków. Jak większość materiałów z czasem ulega rozszczelnieniu, pękaniu i odbarwieniu. Traci przez to swoje właściwości. Warunki, jakie towarzyszą jego eksploatacji, sprawiają, że staje się siedliskiem pleśni i grzybów. W takim wypadku konieczne jest jego niezwłoczne usunięcie i ponowna aplikacja.

CZYM USUNĄĆ STARY SILIKON?

Kiedy silikon zaczyna odstawać od uszczelnianej powierzchni i pokrywać się czarnymi plamami należy szybko go usunąć. Zabieg ten nie jest trudny, wymaga jednak skupienia i precyzji. Niezbędnym narzędziem jest wąski nożyk, na przykład dedykowany do cięcia płyt gipsowych. Niekiedy sprawdzi się także nożyk kuchenny. Silikon wystarczy po prostu wyciąć, przy czym musisz uważać, aby ostrzem nie porysować, otaczających go, powierzchni szklanych lub ceramicznych. Po usunięciu większości starej spoiny, należy jeszcze pozbyć się jej resztek. Tutaj zamiast ostrych narzędzi lepiej sprawdzą się środki chemiczne, które rozpuszczą silikon.

CZYM ROZPUŚCIĆ STARY SILIKON?

Do rozpuszczenia resztek starego silikonu konieczne jest użycie środków chemicznych. Preparaty te nie tylko rozmiękczą pozostałości spoiny, ale również pozwolą w łatwy i bezpieczny sposób usunąć je miękkim narzędziem, które nie porysuje powierzchni. Najlepiej nadaje się do tego:

  • aceton, nawet ten do usuwania lakieru do paznokci,
  • rozpuszczalniki,
  • specjalistyczne preparaty do usuwania resztek silikonu.

Pierwsze dwa produkty są niedrogie i łatwo dostępne. Ich wadą jest jednak dość nieprzyjemny zapach, po którym konieczne jest wietrzenie pomieszczenia. Specjalistyczne preparaty dedykowane mogą być droższe, nie mają tak drażniącego zapachu i są skuteczne. Charakteryzują się też, wygodną w użyciu, konsystencją gęstego żelu. Wszystkie mają natomiast jedną podstawową wadę - mogą matowić błyszczące powierzchnie, dlatego konieczne jest zabezpieczenie otaczającego silikon szkła, metalu lub ceramiki.

Wybrany specyfik nakłada się na niezdrapane resztki silikonu za pomocą pędzelka, unikając kontaktu ze skórą. Po kilkunastu minutach wystarczy usunąć całość szpachelką, wykonaną z plastiku lub drewna. Na koniec miejsce po spoinie przemyj ciepłą wodą z detergentem i dokładnie osusz. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na nową warstwę silikonu.

JAK WYMIENIĆ STARY SILIKON NA NOWY?

Właściwie oczyszczona i osuszona powierzchnia styku jest gotowa na nałożenie nowego spoiwa. Zanim do tego przystąpisz, zabezpiecz sąsiednie obszary taśmą malarską. Delikatnie odetnij plastikową końcówkę od tubki silikonu. Zrób to w taki sposób, aby jej przekrój odpowiadał szerokości przestrzeni, którą chcesz wypełnić. Następnie włóż opakowanie do specjalnego pistoletu, który pomaga w precyzyjnym rozprowadzaniu produktu. Poszczególne szczeliny powinno się wypełniać jednym ruchem, zostawiając niewielki nadmiar produktu, który wygładza się dedykowaną szpatułką lub palcem, zamoczonym w wodzie z mydłem. Po rozprowadzeniu silikonu oderwij taśmę malarską. Nie czekaj aż substancja zastygnie. Silikon potrzebuje ok. doby, aby zastygnąć. W tym czasie nie należy korzystać z kabiny.

Aby silikon dłużej się utrzymał, należy regularnie myć kabinę prysznicową. Warto również, po każdej kąpieli, spłukiwać kabinę wodą i przecierać ją do sucha przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Nie należy też zamykać drzwi prysznicowych, a jeśli masz taką możliwość - otwórz okno bądź włącz wentylację. To pozwoli na szybsze wyschnięcie kabiny oraz zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w łazience.

Jak prać ręcznie?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ręcznie?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?