Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki. Soda, ocet? Sprawdzone domowe sposoby

Pralka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów w gospodarstwie domowym. Mimo, że większe porządki w domu robimy co tydzień, to niestety pralka jest przeważnie pomijana i zaniedbujemy jej czyszczenie. Jednak nie chodzi wyłącznie o estetykę, ale o sprawność urządzenia. W bębnie nie czyszczonej pralki może się osadzać kamień, który powoduje brudzenie ubrań, a nawet może prowadzić do większych usterek. Z wnętrza może zacząć się wydobywać nieprzyjemny zapach, który będzie przechodził na świeżo wyprane ubrania. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze ubrania śmierdzą dlatego, że pralka jest brudna. Inwestujemy w coraz droższe proszki i płyny, a rozwiązanie problemu jest dużo łatwiejsze. Dbanie o pralkę jest naprawdę prostsze niż myślisz. Zobacz jak w prosty sposób można zadbać o swoją pralkę!

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Mimo, że na rynku pojawia się coraz więcej środków do czyszczenia pralek, niestety są one przeważnie bardzo drogie, a ponadto nieekologiczne. Warto zwrócić uwagę, że produkty, które mamy dostępne w kuchni mogą nam skutecznie pomóc rozprawić się z brudem! Skuteczność takich sposób jest często porównywalna a nawet lepsza od drogich detergentów.

Czyszczenie pralki octem

Jest to bardzo skuteczny sposób, chociaż może nieco zniechęcać z powodu zapachu. Do pojemnika na proszek wystarczy wlać niepełną szklankę octu, a następnie włączyć pranie, najlepiej na temperaturę 90°C. Takie pranie wzmocnione octem świetnie oczyści wnętrze pralki i bębna z kamienia.

Czyszczenie pralki sodą

Jest to świetny sposób na usunięcie grzybów i bakterii, doskonale dezynfekuje całe wnętrze Czasem to ostatnia deska ratunku w przypadku bardzo zabrudzonych pralek. Wystarczy wsypać około 500 gramów sody oczyszczonej do bębna i podajnika na proszek. Po skończeniu programu prania 90°C możemy się cieszyć czystą pralką!

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

To kolejna bardzo dobra metoda, która jest bardzo niedoceniana. Wystarczy wsypać połowę szklanki kwasku do podajnika, włączyć ten sam program prania i gotowe! Dzięki temu wnętrze naszej pralki będzie czyste, bez zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Czyszczenie pralki octem i sodą oraz kwaskiem usuwa praktycznie większość zabrudzeń, dezynfekuje wnętrze pralki i zapobiega osadzaniu się kamienia. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a nasza pralka będzie lśniła czystością.

Inne sposoby czyszczenia pralki automatycznej

Na forach internetowych bardzo często można spotkać się radą, aby raz w tygodniu użyć mocnego detergentu. Czyszczenie pralki domestosem w skrajnych przypadkach może dać bardzo dobry rezultat. Wystarczy do bębna pralki wlać jedną zakrętkę produktu, wstawić do prania brudne szmatki i włączyć program prania na 40°C lub 60°C. Niestety przy kolejnym praniu jest ryzyko uszkodzenia i odbarwienia ubrań, dlatego warto włączyć dodatkowy pełny cykl prania. Należy także pamiętać o regularnym, najlepiej cotygodniowym czyszczeniu filtra pralki, gdzie również pojawiają się zabrudzenia. Używajmy także odpowiednią ilość detergentów. Zbyt duża ilość proszku lub płynu może gromadzić się w zagięciach kołnierza i we wnętrzu pralki. W takim wypadku pralka może zacząć bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Warto również co jakiś czas włączyć pranie z temperaturą 90°C. Taka temperatura zabija wszelkie mikroorganizmy, które mogą być powodem zapachu stęchlizny.

Regularne czyszczenie pralki

Wszystkie te sposoby zapewniają czystość pralki, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk cotygodniowego czyszczenia pralki. Dzięki temu możemy uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości, a nasze świeżo wyjęte pranie z pralki nie zaskoczy nas dziwnymi plamami lub nieprzyjemnym zapachem.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO