Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Gdzie (i ile) wsypać proszek do pralki?

Pranie w pralce automatycznej to nic trudnego. Czasami jednak każdy może mieć wątpliwości, gdzie wsypać proszek i ile powinno się go używać do jednego prania. Sprawdź, w jaki sposób dozować odpowiednią ilość detergentu.

W pralkach ładowanych od przodu, na górze po lewej stronie, znajdziesz szufladę. Jest ona podzielona na kilka przegród, które posiadają standardowe oznaczenia. Ikonki są umiejscowione albo wewnątrz przegródek, albo na obudowie szuflady. A są to:

  • kwiatek: płyn do płukania tkanin
  • 1 lub I: środek stosowany w praniu wstępnym
  • 2 lub II: proszek do prania (pranie zasadnicze)

Niekiedy pojawia się również czwarty dozownik na wybielacz. Najczęściej jest to wyjmowany element szuflady. W przypadku pralek ładowanych od góry, szuflada umiejscowiona jest w pokrywie na górze pralki – albo po jej wewnętrznej stronie albo na obudowie urządzenia. Oznaczenia na detergenty są takie same, jak w przypadku pralek ładowanych od przodu.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie możesz dostrzec symboli w szufladzie na detergenty? Najlepiej zerknąć do instrukcji obsługi pralki – a tu z pomocą przychodzi internet. W sieci nic nie ginie, wystarczy więc wpisać do wyszukiwarki model pralki z frazą „instrukcja”.

Nie zawsze musisz wypełniać detergentami wszystkie komory. Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia ubrań. W trakcie prania wstępnego, usuwane są bowiem największe zabrudzenia, np. błoto. Dlatego, jeśli pierzesz strój treningowy albo ubranie, w którym naprawiałeś auto – pranie wstępne jest jak najbardziej wskazane (używany jest do niego produkt z komory I/1). Gdy tkaniny są oczyszczone, wówczas następuje pranie zasadnicze, do którego wykorzystywany jest proszek lub płyn z szufladki oznaczonej numerem II/2.

CZYSZCZENIE SZUFLADY OBOWIĄZKOWE PO KAŻDYM PRANIU

Pamiętaj, że o każde urządzenie i jego elementy należy odpowiednio dbać. Nie inaczej jest w przypadku szuflady na detergenty do prania. Najlepiej czyścić ją po każdym praniu. Usuń brud i resztki środków piorących, inaczej, trafią one do bębna przy kolejnym praniu.

KOLEJNOŚĆ POBIERANIA DETERGENTÓW

Jak działa pralka i w jaki sposób pobierane są detergenty z szuflady? W odpowiedniej chwili (zależnej od cyklu prania) pojemnik na detergent zapełnia się wodą, która łączy się z środkiem piorącym. Następnie za pomocą wężyka, woda z proszkiem lub płynem do prania trafia do bębna pralki. System działa analogicznie w przypadku prania wstępnego, prania zasadniczego oraz płukania.

Detergentów należy używać zgodnie z przeznaczeniem – dlatego proszek do prania powinien trafić do odpowiedniej komory, a nie do bębna pralki. Jeśli wysypiesz go bezpośrednio na ubrania, mogą pojawić się na nich plamy. Podobnie jest w przypadku płynu do prania – jeśli producent nie zaleci inaczej, należy go wlać do odpowiedniej komory.  

ŚRODKI PIORĄCE, KTÓRE UMIESZCZAMY W BĘBNIE

Na rynku dostępne są również detergenty do prania, które umieszcza się w bębnie. Jednak nawet wtedy nie wylewa się ich bezpośrednio na ubrania. Najczęściej do opakowania dołączony jest kubeczek lub nakrętka, do której trafia żel lub płyn. Dozownik z detergentem ustawia się na ubraniach.

JAK PRAWIDŁOWO STOSOWAĆ KAPSUŁKI?

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się kapsułki do prania. Ich niewielkie opakowanie zawiera detergent do prania i do płukania, a czasami również odplamiacz. Zdawać by się mogło, że to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ma problem z dozowaniem odpowiedniej ilości środków do prania. Jednak ten sposób również ma swoje pułapki.

Najważniejsze jest prawidłowe umiejscowienie kapsułki. Powinna ona trafić do bębna jako pierwsza, przed ubraniami. Dlaczego? Pozwoli to na prawidłowe rozpuszczenie kapsułki. Jeśli odwrócisz kolejność, kapsułka może zaplątać się w ubrania, co ograniczy jej dostęp do wody. Nierozpuszczona nie zadziała więc tak, jak powinna. Kapsułki mogą się również nie rozpuszczać z powodu zbyt niskiej temperatury wody.

NADMIAR SZKODZI

Ogromne znaczenie ma też ilość użytego środka piorącego. Często popełnianym błędem jest wsypywanie zbyt dużej ilości detergentów. Nie przynosi to żadnych korzyści, a może bardzo zaszkodzić – zarówno twoim ubraniom, jak i pralce. Ilość proszku/płynu do prania, jak również płynu do tkanin, należy zawsze dostosować do ilości prania.

Ile proszku do prania należy wsypać do szuflady? Najczęściej stosuje się ok. 80 - 100 gramów proszku na 4,5 kilograma prania. Najlepiej sprawdzić, jaką pojemność ma bęben twojej pralki, ile ważą ubrania, które chcesz wyprać i na tej podstawie zdecydować o ilości użytego detergentu.

JAKIE SKUTKI MOŻE MIEĆ UŻYWANIE DETERGENTÓW W NADMIARZE?

Przede wszystkim, pewna ilość detergentu zostanie zmarnowana. Poza tym, nie zostanie on dokładnie wypłukany z ubrań. Noszenie ciuchów, na których zalega proszek, może wywołać reakcje alergiczne i zaszkodzić skórze. Oprócz tego – nadmiar detergentu może niszczyć ubrania. Błędem jest również stosowanie zbyt dużej liczby kapsułek. Jedna w zupełności wystarczy. Jeśli włożysz ich więcej – kapsułki mogą się nie rozpuścić, a ubrania zostaną zabrudzone ich resztkami.

Podobnie jest w przypadku płynu do tkanin. Jego zadaniem jest zmiękczenie ubrań i nadanie im zapachu. Najczęściej butelki mają dozownik w zakrętce, a na opakowaniu producent wskazuje, ile płynu należy zastosować w zależności od ilości prania.

JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak prać firanki?