Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak pozbyć się rybików cukrowych z kuchni i łazienki?

Niewielkie insekty, nazywane rybikami cukrowymi, żyją w sąsiedztwie człowieka od setek lat. Choć nie zagrażają zdrowiu ludzi, to ich bliska obecność może powodować obrzydzenie i dyskomfort. Zwykle zamieszkują kąty, listwy, czy siedzą głęboko w szczelinach, by pod osłoną nocy wyruszyć na żer. Często można je spotkać w łazience, gdzie panują idealne warunki dla rozwoju rybików. Jak się ich pozbyć? Tego dowiesz się z tekstu.

Rybik łazienkowy jest niewielkim robakiem, który po osiągnięciu pełnej dojrzałości mierzy od 10 do 13 mm. Insekt, inaczej nazywany jest rybikiem cukrowym lub srebrzykiem, swoją nazwę zawdzięcza srebrnemu wybarwieniu. Jego tułów jest podłużny, a niewielkie ciało pokrywają błyszczące, srebrne łuski. Najbardziej charakterystyczną częścią budowy rybika łazienkowego są długie czułki, które ułatwiają mu poruszanie się w ciemności.

RYBIK CUKROWY – CO TO?

Rybik cukrowy wyróżnia się specyficznym sposobem poruszania się. Dzięki licznym odnóżom przemieszcza się szybko, zwinnie, wykonując przy tym charakterystyczne, zygzakowate ruchy. Rybik łazienkowy jest robakiem, który nie toleruje jasnych pomieszczeń. Na poszukiwanie pożywienia wybiera się zazwyczaj nocą, a za dnia ukrywa się w różnych zakamarkach i szczelinach. Ich ulubionym miejscem bytowania jest łazienka. Często można je spotkać również w kuchni.

Rybiki cukrowe żywią się cukrami, które pozyskują z różnych źródeł, takich jak martwy naskórek ludzki, tkaniny, tektura czy nawet klej. Mimo swojego odstraszającego wyglądu, są całkowicie bezpieczne dla ludzi, dlatego że nie przenoszą wirusów i bakterii odpowiedzialnych za rozwój chorób ogólnoustrojowych.

JAK SIĘ POZBYĆ RYBIKÓW?

Jak się pozbyć rybików cukrowych z łazienki? Pierwszym działaniem powinna być poprawa wentylacji w łazience, która pozwoli wyeliminować zbyt wysoką temperaturę oraz nadmierną wilgotność. Jak to zrobić?

  • regularnie wietrzyć pomieszczenie, szczególnie po kąpieli w wannie lub prysznicu,
  • należy przecierać wilgotną podłogę, meble oraz inne akcesoria, na których zbiera się woda,
  • po znalezieniu rybika cukrowego należy szczególnie zadbać o czystość w łazience i usuwać wszelkie zabrudzenia, jak resztki papieru czy kłębki kurzu,
  • warto usunąć wszelkie szczeliny, które są miejscem ukrywania robaków, na przykład między kafelkami, za brodzikiem czy pod wanną. Do tego celu warto wykorzystać silikon, który dokładnie zamaskuje nawet niewielkie zakamarki,
  • jeśli w łazience nie ma okna, warto zainwestować w wentylator, który pozwoli na usunięcie nadmiernej wilgoci.

SKUTECZNE SPOSOBY NA RYBIKI

Jeśli ograniczenie wilgoci i zmniejszenie temperatury nie przyniesie skutków, warto zastosować domowe sposoby na ich likwidację.

Kwas borowy na rybika łazienkowego

Pierwszą metodą likwidacji rybika cukrowego jest wykonanie mieszanki kwasu borowego z cukrem pudrem w proporcjach 1:1. Mieszankę warto ulokować w zakamarkach i szczelinach, które mogą być miejscem ukrywania się rybika. Po kilku tygodniach boraks powinien wyniszczyć całą populację rybików w mieszkaniu.

Pułapka na rybika cukrowego

Kolejną metodą na pozbycie się rybika cukrowego jest stworzenie pułapki. Do szklanego słoika oklejonego taśmą należy włożyć przynętę na - czyli łyżeczkę cukru, kawałek chleba lub odrobinę mąki. Rybik podczas poszukiwania jedzenia z pewnością wejdzie do słoika owiniętego taśmą, ale nie będzie w stanie wydostać się z jego wnętrza.

Gotowe pułapki można również kupić w marketach. Do wyboru są m.in. taśmy z klejem czy pułapki-labirynty. Zasada działania w każdym przypadku jest bliźniacza. Owad, przyciągnięty zapachem atraktantu, kieruje się w stronę wabika. Wpada wtedy w kleistą pułapkę, z której nie jest w stanie się wydostać. Rybiki nie potrafią ostrzegać innych przedstawicieli swojego gatunku. Dlatego każdy rybik podejmuje podobną decyzję - wabik jest silniejszy, niż widok innych rybików zakleszczonych w pułapce. Niektóre pułapki mogą schwytać nawet kilkadziesiąt srebrzyków. 

Regularne sprzątanie

To właśnie w okruszkach, kurzu czy odpadkach rybiki znajdują swoje źródło pożywienia. Lubią mąkę, której nawet niewielkie ilości, niewidoczne dla człowieka, są dla nich mocnym magnesem. Jeśli więc chcesz pozbyć się rybików – zacznij od gruntownego sprzątania w kuchni i łazience. W ten sposób odetniemy rybiki od źródła pożywienia.

Za każdym razem, kiedy przygotowujesz posiłki w kuchni sprawdź, czy coś nie spadło na podłogę. Zaleca się, aby przynajmniej raz dziennie odkurzyć miejsca najbardziej narażone na występowanie rybików. Jest niestety także druga strona medalu - srebrzyki potrafią wytrzymać bez pożywienia bardzo długo, dlatego prace porządkowe muszą być przeprowadzane systematycznie. Szczeliny, z których wychodzą rybiki, możesz przemyć szczeliny octem z wodą. Mocny zapach octu zniechęci je do zapuszczania się w inne rejony mieszkania.

Rybik kontra skorek i kot

Naturalnym wrogiem rybika cukrowego jest skorek. Ten nieco większy owad uwielbia polowania na bezbronnego srebrzyka. Posiadanie skorków w mieszkaniu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Są one większe, także wciskają się w szczeliny, dlatego na dłuższą metę nie stanowią zadowalającego rozwiązania. Rybikami może chętnie zająć się kot. Dla niego będzie to świetna zabawa i ćwiczenie instynktu łowieckiego, a ty – pozbędziesz się niechcianych lokatorów z kuchni i łazienki.

KIEDY DOMOWE METODY ZAWIODĄ…

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne w starciu z rybikami zamieszkującymi twój dom, należy sięgnąć po środki chemiczne. Przy samodzielnym stosowaniu trzeba jednak zachować szczególną ostrożność – mogą być one bowiem szkodliwe dla zwierząt domowych czy dzieci. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy dezynsekcyjnej.

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO