Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać ręczniki, aby były czyste i miękkie?

Po ciężkim dniu pracy nic nie relaksuje tak dobrze, jak prysznic lub kąpiel i otulenie miękkim ręcznikiem. Dbanie o te akcesoria łazienkowe jest niesłychanie ważne, ponieważ mają one styczność ze skórą. Jak zatem prać ręczniki, aby były miękkie i służyły przez długi czas?  

Poza systematycznością, w praniu ręczników ważne są również inne aspekty takie, jak np. temperatura czy rodzaj detergentu. Jednak po kolei. W jakiej temperaturze prać ręczniki? To zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Najlepiej będzie sprawdzić wytyczne producenta, które są wytłoczone na metce. Przyjęło się, że optymalna temperatura do prania ręczników bawełnianych to 60°C.W tak gorącej wodzie można pozbyć się większości zanieczyszczeń i zabrudzeń. Wyższa temperatura nie jest zalecana, bo ręcznik może się w niej wręcz ugotować i zniszczyć. Ręczniki welurowe należy prać w temperaturze 40°C. Dużą popularnością cieszą ręczniki z mikrofibry. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten świetnie wchłania wodę i szybko wysycha. Dla nich optymalna temperatura prania to 30°C.

WAŻNE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRANIA RĘCZNIKÓW

Ręczniki najlepiej prać oddzielnie. To sprawi, że dłużej pozostaną puszyste i unikną uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą powstać w wyniku kontaktu z np. suwakami. Z drugiej strony – podczas każdego prania ręczniki pylą. Dzieje się tak zarówno w przypadku nowych, jak i starych egzemplarzy. Piorąc ręczniki oddzielnie masz pewność, że ich cząstki nie przeniosą się na ubrania. Jeśli twoja pralka ma specjalny program do prania ręczników, warto z niego korzystać. Charakteryzuje on się m.in. odpowiednią prędkością wirowania. Kiedy jednak sam ustawiasz program – wybieraj opcję wirowania z najmniejszą liczbą obrotów.

Poza tym, w przypadku ręczników warto pamiętać, aby nie używać płynu do zmiękczania tkanin. Niekorzystanie wpływa on bowiem na ich higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wody. Lepiej od proszku do prania (który może osadzać się we włóknach) sprawdzi żel lub kapsułka. Nie przesadzaj z ilością detergentu, ponieważ ręczniki mogą się kleić. Nie zaleca się również używania wybielaczy. Jeśli więc walczysz z jakąś uciążliwą plamą albo chcesz odzyskać jasny kolor ręcznika – dodaj do prania odrobinę sody oczyszczonej lub octu. Obie substancje poradzą sobie zarówno z zabrudzeniami, jak i nieprzyjemnym, wilgotnym zapachem. Pamiętaj jednak, aby ich nie łączyć w jednym praniu. Ostatecznością w przypadku ręczników jest pranie ręczne. Ze względu na bezpośredni kontakt ze skórą ręczniki należy prać w pralce.

PRZED PIERWSZYM PRANIEM

Każdy ręcznik trzeba uprać przed pierwszym użyciem. Zanim jednak trafi do pralki, warto zafundować mu leżakowanie w misce z zimną wodą. Optymalnie byłoby, gdyby moczył się przez dobę. W tym czasie z tkaniny wypłucze się nadmiar barwnika, więc unikniesz ryzyka zafarbowania innych ręczników. Poza tym, usuniesz zabrudzenia i kurz, który zdążył osiąść na ręczniku w sklepie. Później wystarczy taki ręcznik wycisnąć i wrzucić do pralki. Tę metodę powinni stosować alergicy, posiadacze małych dzieci oraz osoby cierpiące z powodu dolegliwości skórnych np. łuszczycy. Poza tym, takie „pranie wstępne” poprawia też wchłanianie wilgoci.

Po zakończeniu prania ręcznik należy jak najszybciej rozwiesić. Suszenie powinno odbywać się w ciepłym i jasnym pomieszczeniu (choć nie bezpośrednio nasłonecznionym). Ręczników nie powinno się rozwieszać ciasno. Warto, aby jak największa ich powierzchnia miała dostęp do światła – jeśli masz taką możliwość po prostu rozłóż je na suszarce do prania. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z suszarki bębenowej. Ręczników nie wolno prasować. 

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ I PRAĆ RĘCZNIKI?

Z ręcznikami jest podobnie jak z pościelą. Z powodu bezpośredniej styczności z naszą skórą, osadzają się na nich resztki naskórka. Poza tym wilgotne środowisko łazienki sprzyja rozwojowi bakterii i roztoczy, a miękki ręcznik to dla nich idealne siedlisko. Ręczniki, których używasz do wycierania rąk powinno się wymieniać codziennie. Maksymalnie co 2-3 dni. Z kolei ręcznik kąpielowy zmienia się na raz na 3 – 4 dni.

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?