Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kompozycje z wrzosów na cmentarz. Ciekawe dekoracje grobów na Wszystkich Świętych

Wrzosy niewątpliwie kojarzą się z jesienią. Niewielkie krzewinki ozdobne, bujnie upstrzone maleńkimi kwiatuszkami, zwiastują zmianę pory roku. Zdobią ogrody, balkony, parapety mieszkań oraz domów, a nawet miejskie klomby. Mogą się również doskonale sprawdzić jako kolorowe dekoracje grobów na Wszystkich Świętych.

ZA CO KOCHAMY WRZOSY?

Jesień to naprawdę wielokolorowa pora roku. Choć głównie kojarzy się z ciepłymi odcieniami czerwieni i żółci, to przychodzi moment, że oczy zaczynają również cieszyć chłodne fiolety oraz róże. W sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i na targach aż roi się wówczas od wrzosów. Pierwsze odmiany tych, stosunkowo tanich, roślinek kwitną już od lipca, inne zakwitają nawet w październiku. Poza najbardziej popularnymi odmianami kolorystycznymi, utrzymanymi w tonacji fioletu i różu, można też kupić wrzosy żółte, pomarańczowe i białe.

Niestety uprawianie ich w ogrodzie czy balkonowych skrzynkach nie należy do najłatwiejszych. Trzeba im bowiem zapewnić odpowiednie warunki. Najważniejszym jest odpowiednio przepuszczalne i kwaśne podłoże, a także nasłonecznione stanowisko i zabezpieczenie ich przed zimowymi mrozami. Wrzosy w domowych warunkach szybko usychają, ale nawet wtedy zachwycają swoim wyglądem. Na dworze potrafią jednak kwitnąć bardzo długo. Dlatego właśnie często dekoruje się nimi groby czy cmentarne pomniki. Doskonale nadają się zarówno na wieńce czy stroiki. Można je również sadzić wokół nagrobków, jako rośliny wieloletnie.

KOMPOZYCJE Z WRZOSÓW NA CMENTARZ

W polskiej kulturze dbanie o groby najbliższych jest bardzo powszechne. Chodzi tu nie tylko o pielęgnację i czyszczenie pomnika, ale również o dekorację nagrobka. Wiązanki na cmentarz z żywych kwiatów, to tradycja. W listopadowy Dzień Wszystkich Świętych wprowadzają nieco koloru i optymizmu. Wśród najpopularniejszych kwiatów królują róże, lilie, chryzantemy i właśnie wrzosy. Te dwa pierwsze gatunki wybierane są przede wszystkim na wiązanki pogrzebowe. Kolorowe chryzantemy i wrzosy królują z kolei podczas listopadowego święta. W kwiaciarniach i studiach florystycznych można wówczas nabyć wiele pięknych kompozycji kwiatowych w donicach. Wrzosy, sadzone wraz z ozdobną kapustką, wielokolorowymi astrami czy niskimi trawami, prezentują się doskonale i pasują do powagi święta.

WRZOSY JAKO CAŁOROCZNA OZDOBA NAGROBKÓW

Doniczkowe dekoracje grobu na Wszystkich Świętych przetrwają niestety tylko kilka tygodni. Nie wytrzymają pierwszych przymrozków i chłodnych podmuchów wiatru. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak sprawić, by kwiaty mogły być ozdobą całoroczną. Wrzosy wymagają specjalnej, kwaśnej gleby i ochrony przed mrozami. Jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, mogą z powodzeniem rosnąć przez wiele lat wokół nagrobka.

Ich niewątpliwą zaletą jest płytki system korzeniowy. Nie będą więc w żaden sposób niszczyć mogiły pod powierzchnią ziemi. Wystarczy wybrać odpowiednio komponujące się ze sobą odmiany i kolory. Można wymieszać je również z wrzoścami, które zakwitać będą wcześniej.

Przed posadzeniem tych krzewinek, należy zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę ziemi dedykowanej wrzosom lub rododendronom czy innym kwasolubnym roślinom. Natomiast po umieszczeniu roślin w podłożu, warto przykryć ziemię korą sosnową. Zapobiegnie to nadmiernemu parowaniu wilgoci z gleby i uchroni przed szybkim pojawieniem się nieestetycznych chwastów.

Na zimę dobrze jest zabezpieczyć wrzosy agrowłókniną. Nie należy przykrywać ich liśćmi, bo mogą zacząć gnić. Na wiosnę wystarczy je przyciąć, co pobudzi wzrost i pozwoli im ładnie się rozkrzewić.

STROIKI Z WRZOSEM WŁASNORĘCZNIE ROBIONE

Stroiki na Dzień Wszystkich Świętych można zamówić lub kupić gotowe w kwiaciarniach i przycmentarnych sklepikach. Jeśli jednak masz odrobinę wolnego czasu i manualnych zdolności, oryginalne stroiki na cmentarz możesz przygotować samemu.

Wykonane własnoręcznie kompozycje nie muszą się ograniczać tylko do samych wrzosów. Można je urozmaicić innymi kwiatami, także z najpopularniejszymi w tym okresie, chryzantemami. Należy jednak pamiętać, że stroiki na cmentarz z żywych kwiatów, innych niż wrzosy, nie przetrwają zbyt długo. Cięte chryzantemy, astry i inne rośliny zaczną więdnąć i brązowieć. Wrzos co prawda, też będzie usychał, ale nie straci na atrakcyjności.

Do wykonania stroika najlepiej więc użyć naturalnych, lecz trwalszych niż cięte kwiaty, materiałów. Takie dodatki można znaleźć w sklepach ogrodniczych, specjalizujących się w wystroju wnętrz lub rzemiośle artystycznym. Mogą to być:

  • szyszki
  • suszone trawy ozdobne np. trawa pampasowa
  • suche kłosy zbóż
  • gałęzie drzew iglastych
  • suche gałązki
  • wiklina
  • susz egzotyczny (a w szczególności popularny w kompozycjach florystycznych suszony kwiat lotosu)
  • suszony len
  • suche makówki etc.
  • Poza tym przydać się też może:
  • ozdobna donica lub osłonka
  • kosz wiklinowy lub inny
  • nierdzewne wiaderko
  • ozdobny słój
  • gąbka florystyczna
  • wstążki lub inne ozdoby florystyczne

Stroik wykonać można wedle własnego gustu i uznania. Wystarczy skomponować ulubione kolory wrzosów z dodatkami, następnie umieścić wszystko w ozdobnym naczyniu. Wszystkie elementy można powbijać w gąbkę florystyczną. Dzięki temu będą lepiej umocowane i chronione przed jesiennymi podmuchami wiatru.

 

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?