Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym zasłonić okno (przed słońcem i sąsiadami)?

Mieszkanie na parterze ma wiele zalet – jedną z nich jest np. dostęp do ogródka. Jednak niewątpliwym minusem jest to, że ciężko uchronić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jak zapewnić sobie więcej prywatności?

KLASYCZNE ROZWIĄZANIE - ROLETY

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są rolety, montowane po wewnętrznej stronie okna. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów, co pozwala na dobranie odpowiedniego stopnia przyciemnienia. Rolety to sprawdzone rozwiązanie. Skutecznie chronią domowników nie tylko przed wścibskimi sąsiadami, ale i promieniowaniem słonecznym uciążliwym szczególnie w okresie letnim. Są proste w montażu i stosunkowo niedrogie.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów rolet. Najpopularniejsze to rolety dzień i noc, które składają się z dwóch poziomych pasów materiałów - cienkiego i grubego. Ich odpowiednie przesunięcie sprawia, że wnętrze można całkowicie zasłonić na noc, a w dzień lekko odsłonić. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety karbowane, które składają się w efektowną harmonijkę. Pozwalają one na jednoczesne zasłanianie okna od góry i dołu. Pełnią przy tym niewątpliwie funkcję dekoracyjną.

FUNKCJONALNE ŻALUZJE

Czym jeszcze można zasłonić okna na parterze? Dobrym sposobem są nie tylko rolety, ale żaluzje metalowe bądź drewniane. Pozwalają one na bardzo precyzyjne ustalenie stopnia zasłonięcia okna. Ułożone pod odpowiednim kątem sprawiają, że przechodnie nie widzą co się dzieje w mieszkaniu. Jednocześnie do środka trafia światło słoneczne. Montaż żaluzji jest jednak nieco trudniejszy niż rolet. Żaluzje są również bardziej wymagające, jeśli chodzi o czyszczenie. Każdy ich panel zbiera bowiem kurz, dlatego warto zainwestować w specjalną szczotkę.

NOWOCZESNE FOLIE LUSTRZANE I MATUJĄCE

Latem wiele osób mieszkających na parterze zastanawia się, czym zasłonić okna przed słońcem? Coraz większą popularnością cieszą się folie o różnym poziomie zmatowienia. Są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach czy fakturach. Taką folią można osłonić okno na kilka sposobów - w całości lub jedynie częściowo. Osoby, które mieszkają na wyższym parterze mogą na przykład zasłonić tylko dolną część okna. Z kolei te zamieszkujące niski parter, zwykle decydują się na całkowite zaklejenie szyb. Folie można przy tym podzielić na kilka podstawowych typów:

  • mleczne - pozwalają nawet na całkowite zasłonięcie wnętrza, ale nie pozbawiają go światła dziennego,
  • perforowane - stosowane w przypadku reklam naklejanych na oknach, nie zapewniają one 100% prywatności,
  • z efektem lustra weneckiego - ze środka widać wszystko, a z zewnątrz nie widać nic. Folie tego typu odbijają bardzo dużo światła słonecznego, a więc mogą zaciemniać pomieszczenie i niemal pozbawić je światła dziennego.

SOLIDNE OKIENNICE

W przypadku domów jednorodzinnych, można zdecydować się także na okiennice. Jednak to rozwiązanie, dość mocno ingeruje w wygląd całego budynku. Okiennice przez lata kojarzyły się przede wszystkim z wiejskimi domami i klimatem śródziemnomorskim. Obecnie coraz częściej spotkać można je spotkać również w Polsce. Są to modele klasyczne i bardziej nowoczesne np. przesuwne.

FIRANKI I ZASŁONY - PROPOZYCJA DLA TRADYCJONALISTÓW

Nie można zapomnieć o klasycznych firankach i zasłonach. Od pewnego czasu w sklepach dostępne są nowoczesne ich warianty np. zasłony w formie efektownych paneli. Zasłony sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka wykonania. Firanki z zasłonami to idealne rozwiązanie do salonu czy pokoju gościnnego. Warto przy tym pamiętać, że te wykonane z ciemnego i grubego materiału, mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

Jednym z rodzajów zasłonek i firan są zazdrostki. Zawiesza się je na dodatkowym karniszu znajdującym się w połowie okna. To rozwiązanie w stylu retro, które kojarzy się jednoznacznie z wiejską stylistyką oraz stylem prowansalskim. Zazdrostki mogą każdemu wnętrzu dodać charakteru. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wskazana jest stylistyka rustykalna.

EFEKTOWNE SZKŁO CIEKŁOKRYSTALICZNE

Szkło ciekłokrystaliczne to nowatorskie rozwiązanie, które nie jest jeszcze bardzo popularne. Warto jednak wziąć je pod uwagę, ponieważ pozwala ono w każdej chwili zmienić przejrzystość okna. Nowoczesna technologia, która wykorzystuje unikalne właściwości ciekłych kryształów umożliwia w zasadzie dowolną zmianę przezierności. Okazuje się, że transparentna szyba może szybko stać się zamglona. Należy jednak podkreślić, że tego typu szkło należycie spełnia swoją rolę tylko, gdy posiada zasilanie energią elektryczną. Inteligentna szyba bez prądu, nie ma racji bytu i nie spełnia swojej roli.

Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić dywan?
Jak prać firanki?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić dywan?
Gazetka NETTO