Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pranie firanek: W czym, w ilu stopniach, w pralce czy tylko ręcznie?

Pranie firan - jak i w czym prać firanki? Pranie firan w pralce czy tylko ręcznie? 

Firanki to wciąż jeden z najpopularniejszych elementów dekoracji okiennej. Niestety firany narażone są na wiele zanieczyszczeń, gdyż osiada na nich m.in. kurz. To powoduje, że firany szarzeją. Aby zachować ich nienaganny wygląd należy je regularnie prać oraz wybielać. Prać ręcznie czy w pralce, w ilu stopniach oraz jakich detergentów użyć? Dowiedz się z tekstu.

Przed przystąpieniem do prania, zarówno ręcznego jak i w pralce, wytrzep firany z kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Następnie zdecyduj czy prać je ręcznie czy w pralce. Delikatne firany, z haftami, frędzlami albo wykonane z tiulu lepiej uprać ręcznie. Pozwoli to uniknąć przerwania czy zniszczenia materiału.

Zobacz też: ZERO WASTE - CO TO ZNACZY?

JAK PRAĆ FIRANKI W PRALCE?

Większość firanek wymaga bardzo delikatnego prania, w niezbyt wysokiej temperaturze. W niektórych pralkach istnieje nawet specjalny program do prania firan. Jeżeli twoja pralka go nie posiada, wybierz ustawienia dla tkanin delikatnych. Firanki pierz w temperaturze 30°C albo 40°C.

Stosuj specjalne detergenty do prania firanek, płyn do prania tkanin, a w ostateczności delikatny proszek przeznaczony do białych ubrań. Miej jednak na uwadze, aby nie aplikować zbyt dużo detergentu. Struktura firanek w większości przypadków powoduje silne pienienie podczas obracania bębna pralki. Mocno zabrudzone firanki można dodatkowo namoczyć w wodzie wymieszanej z płynem do prania. Firanki kuchenne, na których zwykle osiada tłuszcz, najlepiej jest wcześniej wymoczyć w roztworze z płynem do mycia naczyń, a dopiero później prać.

FIRANKI BEZ ZAGNIECEŃ

Przed włożeniem firanek do pralki warto złożyć je w kostkę - zabieg ten pozwoli lepiej zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniem i zgnieceniem. Inną opcją jest pranie w specjalnych woreczkach, w których często pierzemy bieliznę. Należy jednak wybrać odpowiednio większy rozmiar.

Firanki warto prać w programie bez wirowania i w niższej temperaturze - w zbyt wysokiej mogą się skurczyć, a podczas wirowania mogą się pognieść. Po wyjęciu z pralki, firanki należy rozłożyć do wysychania. Kiedy lekko obeschną, można je rozwiesić w miejscu docelowym, na karniszu. Na podłodze warto ułożyć ręczniki, które zabezpieczą posadzkę przed zamoczeniem. Prasowanie firanek nie jest konieczne - wystarczy powiesić je w oknie lekko wilgotne.

Zobacz też: DEKORACJA OKNA W KUCHNI - JAK ZAARANŻOWAĆ OKNO KUCHENNE 

RĘCZNE PRANIE FIRANEK

Szczególnego podejścia wymagają firanki haftowane, wykonane z delikatnych włókien oraz te z bardzo długimi frędzlami. Prane w pralce mogą ulec całkowitemu odkształceniu. Dlatego też najlepiej uprać je ręcznie. Warto zacząć od namoczenia firanek w misce albo też w wannie z wodą. Następnie wypierz je w płynie, który przeznaczony jest do delikatnych tkanin. Nie pocieraj zbyt intensywnie materiału, ale lekko go ugniataj i wykonuj ruchy, które spowodują przepływanie wody z detergentem przez tkaninę. Konieczne jest także kilkakrotne płukanie w ciepłej wodzie. Przy ostatnim płukaniu (do efektu czystej wody) najlepiej dodać krochmalu.

Najbardziej wymagające są tkaniny tiulowe. W pierwszej fazie należy moczyć przez godzinę w letniej wodzie z mydłem. Następnie, po odciśnięciu upierz je ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem. Kolejny krok to namoczenie w gorącej wodzie z sodą. Na koniec, wypłucz firanki w zimnej wodzie z dodatkiem krochmalu.

JAK WYBIELIĆ FIRANKI?

Tkaniny, z których wykonane są firanki, bywają niezwykle delikatne, a częste traktowanie ich wybielaczami może przyczynić się do szybszego niszczenia materiału. Warto wypróbować zatem jedną z domowych metod na białe firanki. Oto niektóre z nich:

Wybielanie firanek roztworem soli

Sól to produkt obecny w każdej kuchni. Za rzadko jednak wykorzystuje się go do wybielania. Uprane w pralce firanki warto namaczać przez kilka godzin w roztworze z soli, aby przywrócić im śnieżnobiały kolor. Roztwór przygotuj wg proporcji: 250 g soli na 10 litrów wody.

Zobacz też: JAK USZCZELNIĆ OKNO NA ZIMĘ? 

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia to kolejny produkt spożywczy dostępny w każdym domu. Aby użyć go jako wybielacza do tkanin, wystarczy przygotować roztwór z jednego opakowania proszku połączonego z 5 litrami wody. W takim płynie namaczaj firanki przez co najmniej 15 minut. Po tym czasie – przełóż je do pralki i pierz w odpowiednim programie. Proszek do pieczenia można wsypać bezpośrednio do pralki, łącząc go z innymi detergentami.

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

O właściwościach rozjaśniających sody oczyszczonej słyszał każdy. Dodanie łyżeczki tej substancji do proszku do prania wystarczy, aby wybielić nawet najbardziej pożółkłe firanki.

Wybielanie firanek octem

Metoda wybielania octem polecana jest właścicielom firan z tworzyw sztucznych. Eliminuje bowiem problem elektryzowania się tkaniny i efektownie ją usztywnia. Aby wybielić firany octem należy połączyć pół szklanki produktu z wodą z proszkiem do prania.

Wybielanie firanek amoniakiem

Chociaż amoniak nie pachnie zbyt przyjemnie, wybiela równie skutecznie co ocet czy soda. Po wymieszaniu jednej łyżeczki amoniaku z litrem wody, należy namoczyć firanki w roztworze, a następnie uprać je w proszku do białych tkanin.

Wybielanie firanek skorupkami jajek

Ta nieco staromodna metoda wybielania tkanin wciąż posiada swoich zwolenników. Skorupki jajek umieść w lnianym woreczku, a gotowy pakunek wrzuć wraz z firankami do bębna pralki i pierz jak zwykle.

Wybielanie firanek sokiem z cytryny

Przed praniem namocz firanki w wodzie z sokiem wyciśniętym z cytryny w dowolnych proporcjach. Im więcej soku, tym silniejszy efekt. Później upierz je tak, jak zwykle.

Wybielanie firanek płynem do mycia naczyń

Niewielka ilość płynu do mycia naczyń powinna pomóc nie tylko w pozbyciu się zszarzałego koloru, ale również w usunięciu zanieczyszczeń z tłuszczu. Niektórzy decydują się również na zamoczenie firanek w domestosie. Później należy je tylko wrzucić do pralki.

JAK CZĘSTO PRAĆ FIRANY?

Częstotliwość prania firanek zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miejscu, w którym mieszkasz oraz na jakie zabrudzenia są one narażone na co dzień. Firanki powinno się prać trzy – cztery razy w roku. Jeśli jednak zauważysz, że firany wymagają dodatkowego odświeżenia – zabierz się do tego od razu. Piękne, czyste firany to jedna z wizytówek mieszkania.
Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?