Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Rodzaje widelców, czyli kuchenny savoir-vivre

W świadomości wielu osób sztućce kuchenne to cztery elementy: łyżka, łyżeczka, widelec i nóż. Tymczasem, w przypadku każdego z nich, istnieje kilka a czasami nawet kilkanaście rodzajów. Różnią się wielkością, rozmiarem i przeznaczeniem. Przeczytaj tekst i dowiedz się, który widelec przeznaczony jest do deseru, a który sprawdzi się przy jedzeniu… ślimaków.

JAK TRZYMAĆ WIDELEC - CZYLI PODSTAWY

O tym, że widelec trzymamy w lewej dłoni, a nóż w prawej wie chyba każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedząc dania niewymagające użycia noża, można przełożyć widelec do prawej ręki. I nie trzeba obawiać się tutaj wizerunkowej wpadki. Podobnie jest w przypadku jedzenia ziemniaków i innych warzyw. Wystarczy je najpierw pokroić, a później można je śmiało konsumować z użyciem jedynie widelca, trzymanego w prawej dłoni. Trzeba jednak pamiętać, że podczas krojenia wypukła część widelca powinna być skierowana ku górze, zupełnie odwrotnie, niż przy wkładaniu kęsa do ust.

Ułożenie noża i widelca ma również swoiste znaczenie w kuchennej symbolice. Przykładowo: położenie na talerzu skrzyżowanych sztućców, z ząbkami widelca opartymi o talerz oznacza, że przerywamy jedzenie tylko na chwilę. Jednak już ich ułożenie równolegle na talerzu oznacza, że zakończyliśmy jedzenie i kelner może zabrać talerz.

WIDELCE RODZAJE – CZYLI, KTÓRY JEST DO CZEGO

Najczęściej spotykane widelce to:

  1. Widelec obiadowy - inaczej nazywany widelcem do dania głównego. Ma cztery długie i równe zęby, powinien być ułożony po lewej stronie talerza.
  2. Widelec do ryb - występuje najczęściej jako widelec z trzema lub czterema zębami. W pierwszym wariancie zęby są szeroko rozstawione. Ten widelec służy głównie do spożywania potraw rybnych i jest nieco krótszy od podobnego widelca do przystawek. Wersja czterozębowa to narzędzie służące do jedzenia samych ryb.
  3. Widelec do przystawek – podobnie jak widelec do dania głównego ma cztery zęby, aczkolwiek krótsze. Kładzie się go obok widelca głównego.
  4. Widelec do ciast - malutki widelczyk, zwykle wyposażony w trzy zęby, choć występuje również jako widelec z dwoma zębami. Wielkością porównywalny jest z łyżeczką do herbaty. Można go również używać do jedzenia owoców.
  5. Widelec sałatkowy - to największy widelec, najczęściej z dwoma zębami. Jest pojemny i ma dużą główkę, co ułatwia nabieranie i nakładanie sałatek.
  6. Widelec półmiskowy - to z kolei najdłuższy widelec z dwoma zębami. Jego rolą jest pomoc w nabieraniu z półmisków plastrów mięsa lub serów.
  7. Widelec do ostryg - bardzo specyficzny rodzaj widelca, jego kształt przypomina nieco łyżeczkę, w której ktoś wyciął zęby. Jest to doskonałe narzędzie do zajadania się ostrygami i niektórymi innymi owocami morza.
  8. Widelec do ślimaków - ten widelec jest nieco inny niż do ostryg, ponieważ również ma dwa, szeroko rozstawione, zęby.

To jednak nie wszystko - na stole mogą się bowiem pojawić specjalne widelce do szparagów, oliwek, pikli czy pieczonych ziemniaków (pieczonych). Jednak, jeśli znasz podstawowe rodzaje widelców, które opisaliśmy w tekście, będziesz w stanie uniknąć kompromitacji - zarówno jako gość na wystawnym przyjęciu, jak gospodarz. Warto również zapoznać się z rodzajami pozostałych sztućców, czyli noży i łyżek. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przyda się znajomość stołowego savoir-vivre.

Czytaj także: Ułożenie sztućców na stole

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?