Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie komina. Jak skutecznie wyczyścić komin?

Z czyszczeniem komina nie powinno się czekać na ostatnią chwilę, kiedy zauważymy wyraźne zmniejszenie ciągu. Według zaleceń komin należy czyścić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu, a także zawsze jeśli zauważymy oznaki jego znacznego zanieczyszczenia. Nawet niewielka ilość sadzy może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego. W jaki sposób więc samodzielnie wyczyścić komin?

Narzędzia potrzebne do przetykania komina

Do tej czynności będziemy potrzebowali pewnych podstawowych sprzętów, które zapewnią nam bezpieczeństwo wykonywanych prac. Musimy mieć przede wszystkim:

  • szczotkę do czyszczenia komina
  • obciążnik kulisty - parę kilogramów
  • stalową linkę o grubości ok. 3 mm - kilkanaście metrów długości
  • zabezpieczenie przed ewentualnym upadkiem- zwłaszcza w przypadku dachu spadzistego
  • odzież roboczą
  • latarkę i lusterko - do zaglądania w kanały kominowe i wentylacyjne
  • folię malarską - do zabezpieczenia kotłowni przed osiadającą sadzą
  • łopatkę i wiaderko - do zbierania sadzy z wyczystki na dole komina
  • maskę przeciwpyłową - do zabezpieczenia układu oddechowego przed wdychaniem sadzy w trakcie jej wybierania

Stalową linkę możemy zastąpić sznurem, jednak musi być on wytrzymały i dosyć gruby. Kulisty obciążnik jest niezwykle istotny, gdyż nie stanie on w poprzek komina, nie będzie więc istniało ryzyko jego zaklinowania. Należy pamiętać o tym, aby dobrze przymocować linkę do szczotki, nie może się ona urwać, nawet w momencie, gdy szczotka zablokuje się na chwilę w ciasnym punkcie przewodu kominowego. Warto pamiętać również o tym, aby szczotka do czyszczenia komina była dopasowana do jego przekroju. W przeciwnym razie czyszczenia konina ze smoły może okazać się nieefektywne. Musi być w ten sposób dopasowana, aby zeszła od górny na sam dół komina.

W jaki sposób samodzielnie oczyścić komin? Instrukcja krok po kroku

  1. Wchodzimy na dach i zanosimy wszelkie konieczne nam do pracy narzędzia. Jeszcze przed przystąpieniem do czyszczenia zaglądamy do komina przy pomocy latarki. Rozwijamy linę i przywiązujemy ją do masztu na przykład anteny. Następnie opuszczamy szczotkę z obciążnikiem w dół. Robimy to dosyć energicznie, szczotkowanie powinno przebiegać na całej długości przewodu kominowego i być powtórzona co najmniej 3 razy.
  2. Następnie schodzimy do kotła i otwieramy wyczystkę. Podstawiamy wiadro i czekamy, aż sadza się do niego wsypie. Ta czynność musi być wykonywana ostrożnie, wybieramy wszystkie zanieczyszczenia, jakie wsypują się nam do wiaderka. Może być tego duża ilość, warto mieć przy sobie więcej wiader. Kiedy sadza przestanie już zlatywać, wówczas podbieramy ją przy użyciu łopatki. Zaglądamy do środka, jeśli widzimy cały komin na wylot i niebo, oznacza to, że nasze czyszczenia komina zakończyło się sukcesem. Jeżeli jednak tak nie jest, konieczne jest dalsze czyszczenie, dopóki cała sadza nie zleci.
  3. Wracamy na dach i szczotkujemy komin w dolnej części. Idziemy znowu do kotłowni i zbieramy resztki zanieczyszczeń z wyczystki. Jeśli komin jest już drożny, sadze możemy wówczas wyrzucić. Nie poleca się jej palić, gdyż jest to niebezpieczne.

Metoda czyszczenia komina od góry jest niebezpieczna, jeśli nie czujemy się na siłach czy też borykamy się z lękiem wysokości, wówczas najlepiej wezwać profesjonalistę. Nie róbmy niczego na siłę.

Preparaty do czyszczenia komina

Do czyszczenia komina można również zakupić specjalne środki do usuwania sadzy oraz smoły. Polecane do tej czynności produkty mają na celu zapobiegać tworzeniu się smoły, wydzielany jest z nich gaz, który podczas kontaktu ze smołą zabiera z jej składu wodę. Dzięki temu smoła staje się bardziej krucha i mniej lepka, więc nie trzyma się już w przewodzie kominowym, a z czasem zaczyna odrywać się od powierzchni. Można więc ją wówczas bez problemu usunąć mechanicznie. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż przy użyciu takich środków będziemy musieli wykazać się cierpliwością, gdyż nie wystarczy jednorazowe użycie, ważna jest regularność stosowania takich produktów. Oprócz tego nie usuną one wszystkich zabrudzeń przewodu kominowego, stanowią one jedynie pomoc i uzupełnienie tradycyjnych narzędzi kominiarskich.

Zestaw do czyszczenia komina od dołu

Na rynku zakupić można również specjalne zestawy do czyszczenia kominów, dzięki czemu nie musimy wchodzić na dach budynku. Takie produkty umożliwiają wyczyszczenia konina od dołu, przesuwamy wówczas szczotą do komina w otworze. Obrotowy zestaw okazuje się pomocny podczas czyszczenia komina od dołu, można go również podłączyć do dowolnej wiertarki elektrycznej. Włosy szczotki usuną nawet uporczywe osady, zeskrobując je z przewodu. Zestaw ten nadaje się do każdego rodzaju. Jego cena wynosi około 400-500 złotych.

Profesjonalna kontrola przewodu kominowego

Raz na jakiś czas, warto skorzystać z usług kominiarza. Sprawdzi on, w jakim stanie znajduje się nasz komin, jeśli tego nie zrobiliśmy, wyczyści nasz komin i wybierze sadzę. Sami możemy oczywiście również zadbać o nasz komin. Raz na rok dobrze jest przeczyścić również kanały wentylacyjne, może być bez użycia szczotki. Wystarczy w zupełności wpuścić obciążnik na lince, aby sprawdzić drożność kanałów. Warto także przyjrzeć się ściano konina w domu. Wszelkie rysy i pęknięcia na nich muszą być szybko zamurowane, żeby nie doprowadziły do ulatniania się spalin do mieszkania. Jeśli dojdzie do nieszczelności pomiędzy kanałem spalinowym a wentylacyjnym, wówczas konieczna jest fachowa interwencja. Istnieje bowiem ryzyko, iż w przypadku ciągu wstecznego, spaliny z komina zaczną cofać się do mieszkania. Taką usterkę powinna rozwiązać profesjonalna firma, warto pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.

Ile będziemy musieli zapłacić za czyszczenie komina przez kominiarza?

Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć sadzy samodzielnie, wówczas możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który wie, w jaki sposób przeprowadzić ten proces. Cennik usług kominiarskich bardzo się od siebie różni. Cena, jaką zapłacimy, zależy przede wszystkim od województwa, a także miasta, w jakim mieszkamy. Przeciętna stawka za metr bieżący wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Czytaj też Jak odgrzybić klimatyzację w domu i samochodzie?

Wróć

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?