Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie mosiądzu. Jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami?

Mosiężne elementy znajdujące się w różnych pomieszczeniach, są ciągle bardzo modne. Potrafią ożywić wystrój, są eleganckie, trwałe, a do tego wszystkiego niezwykle efektowne. Czego można chcieć więcej? Mosiądz stanowi stop cynku i miedzi. Z uwagi na zawartość wymienionych składników, może posiadać różnorodne odcienie. Na ogół jest to barwa pomarańczowo żółta albo złotawa. Mosiądz może zawierać w sobie także domieszkę krzemu, manganu, ołowiu, żelaza i cyny. Istotnym aspektem pozostaje również czyszczenie mosiądzu. Poniżej opiszemy kilka sposobów na jego wyczyszczenie.

Mosiądz w roli dekoracji wnętrza

Mosiądz zalicza się do plastycznych metali, jest też rozciągliwy. Ponadto wykazuje dużą odporność na działanie korozji. Można go łatwo odlewać i w formować w dowolny sposób. Z uwagi na to ma dość szerokie zastosowanie. Możliwie jest wytwarzanie z niego różnorodnych elementów w broni, samochodach, czy też w okrętach. Jeśli chodzi o kwestię wnętrz, to zwykle tworzy się z niego: dekoracje, elementy mebli, lampy, czy też armaturę. Do klasycznych wnętrz będą pasowały idealnie mosiężne żyrandole. Z mosiądzu wytwarza się także uchwyty do szuflad i szafek, jak również okucia.

Mosiądz we wnętrzach jest aż tak popularny, gdyż pasuje do różnorodnych aranżacji. Dobrze wygląda w połączeniu chociażby z czernią, szarością, czy bielą. Pasuje nie tylko do nowoczesnych, ale także do klasycznych wnętrz. Mosiądz odbija ładnie światło, a do tego jest elegancki. Wykonywane są z niego między innymi lampy, ramy luster, świeczki, doniczki, osłonki, czy też stoliki.

Zaśniedziały mosiądz – przyczyny i zwalczanie

Pomarańczowo-złoty kolor mosiądzu to zasługa połączenia cynku i miedzi. Niezwykła barwa, tak często wykorzystywana w dekoracjach domów, jak również mieszkań, niesie są sobą jednakże i pewne minusy. Największym spośród nich będzie zdecydowanie, pojawienie się wraz z upływem czasu tak zwanej śniedzi, nazywanej inaczej patyną. W wyniku korodowania na przedmiotach mosiężnych pojawia się zielono-szary nalot. W niektórych wypadkach pożądana jest patyna - idealnym przykładem będzie tutaj niezwykle charakterystyczna barwa Statui Wolności. Zielonkawy odcień figury, którą odlano w całości z miedzi i ze stali, wpisała się na stałe w krajobraz miasta. Niemniej jednak, na ogół raczej wolimy unikać takiego efektu.

Na szczęście, celem wyczyszczenia mosiądzu, możemy wykorzystać wiele różnych środków. Trzeba tylko przy tym pamiętać, iż zbyt częste czyszczenie elementów mosiężnych sprawia, iż będą one dużo bardziej podatne na proces utleniania. Zyskają jednak nieoceniony blask.

Jak możemy wyczyścić mosiądz?

W sklepach dostępne są w pełni profesjonalne środki, które służą do czyszczenia elementów mosiężnych. Niemniej jednak równie dobrze o przedmioty metalowe możemy zadbać z użyciem substancji, które stosujemy na co dzień w naszych domach. Łazienka i kuchnia to to skarbnice właściwych środków - łatwych w zastosowaniu i dostępnych od ręki. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możemy wyczyścić mosiądz z użyciem domowych sposobów. Poznajmy zatem kilka efektywnych i bezpiecznych metod.

Czyszczenie mosiądzu z użyciem ketchupu

Należy ostrożnie nanieść ketchup albo sos pomidorowy na element, który chce się oczyścić. Produkty przygotowane na bazie pomidorów, są pomocne w wypadku ciężkich zabrudzeń. Po tym, jak upłynie właściwy czas, czyli minimum godzina, wystarczy spłukać ketchup letnią wodą z rozpuszczonym w niej mydłem. Podobne rezultaty można uzyskać, używając pasty do zębów. Ostatnim etapem czyszczenia winno być wytarcie wybranego elementu do sucha, gdyż wilgoć wykazuje zły wpływ na kondycję i wygląd zewnętrzny mosiądzu.

Czyszczenie mosiądzu z zastosowaniem sody oczyszczonej

Najpierw należy przygotować wyłożony aluminiową folią pojemnik o odpowiednich wymiarach, następnie konieczne będzie zalanie elementów roztworem wody i sody oczyszczonej. Dzięki zastosowaniu takiej metody, z całą pewnością można wyczyścić rzeczy, które zostały wykonane z mosiądzu: kuchenne utensylia, monety, naszyjniki czy kolczyki. Kilka minut będzie zupełnie wystarczające, aby móc cieszyć się ich pierwotnym wyglądem. Czyszczenie przedmiotów o większych wymiarach, może wymagać ich zdemontowania i przynajmniej kilku powtórzeń całego procesu.

Czyszczenie mosiądzu z użyciem kwasku cytrynowego

Jednym spośród najbardziej popularnych sposobów na przywracanie mosiądzowi pierwotnego blasku, jest użycie zwykłej cytryny. Należy przekroić owoc, zaś następnie wycisnąć nieco soku, a później delikatnie natrzeć nim wybrany element, który chce się wyczyścić. Możemy także posypać cytrynę drobnoziarnistą solą - takie połączenie gwarantuje, iż przedmiot zyska dawny wygląd. Celem zwiększenia siły czyszczącej, warto wykorzystać kwasek cytrynowy (25 gramów rozpuszczone w 3 litrach wrzącej wody). Przedmioty należy wyjąć z roztworu po upływie pięciu minut.

Pasta do zębów i coca-cola do czyszczenia mosiądzu

Chociaż stosowanie pasty do zębów w roli czyszczącego środka, kojarzy się raczej z innymi rodzajami metali - złotem i srebrem - także w odniesieniu do omawianego mosiądzu przyniesie pożądane rezultaty. Wystarczy, iż naniesiemy odpowiednio dużą ilość pasty na bawełnianą ściereczkę albo na wacik i będziemy pocierać tak długi czas, aż nie znikną zabrudzenia, a na samym końcu wytrzemy do sucha. Pamiętajmy, iż należy wybierać jednolitą, białą pastę do zębów, bez żadnych dodatków, chociażby w formie mikrogranulek o właściwościach wybielających.

Coca-Cola jest również znana z właściwości czyszczących. Jest to możliwe dzięki jej głównemu składnikowi - kwasowi fosforowemu. Po zanurzeniu elementu w płynie, trzeba koniecznie wymyć go z użyciem roztworu wody i mydła. A później oczywiście wysuszyć.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?