Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki sodą. Domowe sposoby na czystą pralkę

Pralka to urządzenie pracujące w specyficznych warunkach. Stały kontakt z wodą, wysokimi temperaturami oraz detergentami sprawia, że nietrudno o powstanie kamienia, zabrudzeń, pleśni czy grzybów. Jak dbać o pralkę, aby służyła jak najdłużej?

Rynek oferuje skuteczne środki czyszczące i konserwujące przeznaczone specjalnie do pralek. Nie są one jednak zbyt ekologiczne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się zamienniki, które znaleźć można w każdym domu. Mowa o: sodzie oczyszczonej, occie oraz kwasku cytrynowym. Odpowiednio użyte, doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami i kamieniem.

DBANIE O FILTRY

Filtry znajdują się zazwyczaj w dolnej części pralki, schowane za klapą. To właśnie tam zbierają się wszelkie większe odpadki takie jak kłębki nici i włosów, albo drobiazgi pokroju zbłąkanych monet, guzików czy spinek. Jeśli nie usuwasz regularnie zgromadzonych śmieci – filtry mogą się zapchać.

Ich wyjęcie nie jest trudne. Informacje dotyczące zdjęcia pokrywy i sposobu wyjęcia filtrów znajdziesz w instrukcji obsługi. Znajdziesz tam również informacje, jak wyczyścić filtr. Konieczne może być umieszczenie pod nim miski na ręczniku, aby wyłapać wycieki z odpływu. W następnej kolejności filtry należy przepłukać i włożyć z powrotem. Po wszystkim ostrożnie załóż pokrywę. Zaniedbanie konserwacji filtrów może być przyczyną komunikatów o błędach, pogorszyć jakość płukania i w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do zalania całej łazienki.

JAK POZBYĆ SIĘ BRZYDKICH ZAPACHÓW?

Najczęstszą przyczyną brzydkich zapachów z bębna jest pleśń, która wytwarza się pod jego kołnierzem. Pojawia się ona na skutek niedokładnego wypłukania pozostałości po proszkach i płynach. Dlatego tak ważne jest, aby używać odpowiednich ilości detergentów. Niestety, ręczne umycie wnętrza bębna nie sprawi, że pleśń i brzydkie zapachy znikną.

Receptą na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest wykonanie pełnego cyklu prania na pusto, w temperaturze 90°. Najważniejsze jest, by przed rozpoczęciem cyklu wlać do podajnika na proszek (lub nawet samego bębna) 3/4 szklanki octu spirytusowego. Ocet skutecznie przeczyści bęben, a także pomoże w pozbyciu się osadu z rur. Wadą tego rozwiązania jest specyficzny zapach, który może pozostać w pralce. Alternatywą jest użycie około 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który nie pozostawia po sobie tak charakterystycznej woni.

By w przyszłości ograniczyć ryzyko rozwoju grzyba w pralce, warto pamiętać, aby po skończonym cyklu prania nie zamykać drzwiczek. Dzięki temu zgromadzona wewnątrz wilgoć może swobodnie odparować.

WALKA Z KAMIENIEM

Osadzający się kamień to powszechny problem, który jest też częstą przyczyną awarii. Kamień może osadzić się na wielu częściach pralki i pogorszyć jej parametry oraz jakość pracy. Kamień na grzałce sprawia, że musi ona pobrać więcej mocy by nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury, a to może doprowadzić do jej przegrzania.

Jak można zapobiegać osadzaniu się kamienia w pralce? Mniej więcej raz na miesiąc należy uruchomić pełny cykl prania na pusto w temperaturze 90°, jednakże należy przy tym zwiększyć ilość octu spirytusowego do około 2 litrów. Alternatywą dla octu może być również soda oczyszczona. Wtedy należy użyć ok. 500 gramów sody.

Jeśli masz twardą wodę, do każdego prania używaj tabletek zmiękczających. Możesz również zainwestować też w specjalne urządzenie – tzw. zmiękczacz wody, który podłącza się do rury dopływowej. Oba rozwiązania będą minimalizować osadzanie kamienia.

DBANIE O KOŃCOWE DETALE

Ważne jest regularne usuwanie zewnętrznych zabrudzeń, m.in. tych z podajnika na płyn i proszek. W tym przypadku wystarczy soda oczyszczona i miękka gąbka do mycia naczyń. Podajnik warto wyjąć z pralki i wyczyścić osobno, a do trudniej dostępnych miejsc można sięgnąć szczoteczką do zębów. Po czyszczeniu wszystkie elementy należy dokładnie osuszyć i włożyć z powrotem do pralki. Pamiętaj, aby przetrzeć również obudowę urządzenia – wystarczy do tego wilgotna szmatka.

Urządzenie, o które dba się regularnie, będzie sprawniej funkcjonować przez dłuższy czas.

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?