Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odgrzybić klimatyzację w domu i w samochodzie?

Często zdarza się, że wsiadając do naszego auta czy wchodząc do jednego z pokoi w swoim domu czujemy nieprzyjemną woń i przez bardzo długi czas poszukujemy bezpośredniego źródła tego nieprzyjemnego zapachu. W większości przypadków wilgotny, stęchły zapach świadczy o tym, że doszło do zaatakowania naszej klimatyzacji poprzez różnego rodzaju pleśnie i grzyby, które nagromadziły się na parowniku. Parownik jest bowiem elementem, do którego zadań należy ochładzanie powietrza - miejsce to sprzyja rozwojowi wspomnianych już pleśni i grzybów. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które mogą pomóc nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spowodowanego zagrzybiałą klimatyzacją.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Jednym z częstszych problemów każdego właściciela samochodu jest odczuwanie nieprzyjemnej woni, spowodowanej zagrzybiałą klimatyzacją. Problem ten może wydawać się na pozór błahy - schody zaczynają się jednak, kiedy grzyb wywołuje katar i bóle głowy wśród kierowcy czy pasażerów. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwalają na pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu.

Sprawdzoną alternatywą odgrzybienia samochodowej klimatyzacji jest zastosowanie preparatu grzybobójczego w sprayu. Jest to nie tylko tani ale przede wszystkim - dziecinnie prosty i skuteczny sposób, pomagający nam w walce z nieprzyjemną wonią. Do grzybobójczego specyfiku dołączona jest specjalna rurka, którą należy umieścić jak najbliżej parownika, który jest siedliskiem pleśni i grzybów. Wpuszczanie preparatu w kanały nawiewowe pozwoli na szybkie i efektywne odgrzybienie naszej klimatyzacji.

Znacznie nowocześniejszą metodą na odgrzybienie samochodowej klimatyzacji jest zastosowanie innowacyjnej metody ultradźwiękowej, zwanej inaczej chemiczną. Polega ona na wpuszczeniu pary wodnej, powstałej wskutek rozdrabniania cieczy przy pomocy ultradźwięków. Para wodna trafia do wentylacji naszego samochodu, skutecznie walcząc z zalęgającymi się tam grzybami i pleśnią. Ciekawostką jest fakt, że zabieg jest niesłyszalny dla człowieka - wytwarzane ultradźwięki zamieniają płyn do odgrzybiania klimatyzacji w lekką mgiełkę.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa jest ówcześnie ogromnym udogodnieniem, szczególnie podczas letnich upałów. Aby móc cieszyć się jej mocą i szerokim łukiem omijać temat zalęgania się grzybów i pleśni w klimatyzacjach samochodowych warto zadbać o nią z ogromną rozwagą. Ważne, aby przynajmniej raz w roku podjąć się wymiany filtra kabinowego i dokładnego sprawdzenia i odgrzybienia parownika. Jak już wspominaliśmy - to właśnie parownik jest głównym siedliskiem niebezpiecznych grzybów. Możemy pokusić się również o regularne oczyszczanie naszej klimatyzacji z wykorzystaniem wykonanego przez nas roztworu na bazie środków grzybobójczych z dodatkiem lekkich substancji czyszczących.

Klimatyzację możemy czyścić przy użyciu niewielkiej szmatki - na tyle małej, aby zabieg mógł się udać. Warto wspomnieć również o tym, że od tego, czy nasza klimatyzacja będzie sprawna i wolna od grzybów świadczą również miejsca, w których jest serwisowana. Zdarza się bowiem, że mniej specjalistyczne i tanie punkty serwisowe, specjalizujące się w klimatyzacjach samochodowych wymieniają jedynie filtr, nie pamiętając o uprzednim oczyszczeniu kanałów, których zadaniem jest odprowadzanie powietrza. Jest to często bezpośrednia przyczyna pojawiania się grzybów i pleśni, a co za tym idzie - nieprzyjemnego zapachu w naszym samochodzie. Nawet dokładna dbałość o nasze auto i obecną w nim klimatyzację nam nie pomoże, jeśli okresową wymianą jej elementów nie zajmą się prawdziwi specjaliści, podchodzący do pracy z pełnym profesjonalizmem.

Czym odgrzybić klimatyzację?

Nieprzyjemny, stęchły zapach utrzymujący się w naszym domu może świadczyć o tym, że nasza klimatyzacja została zaatakowana przez grzyby i pleśń.  Klimatyzacja jest ważnym elementem każdego domu, gdyż zapewnia nam odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie zawsze jednak okresowe czyszczenie naszej domowej klimatyzacji pomaga nam chronić ją przed zaatakowaniem przez niebezpieczne grzyby. Faktem jest bowiem, że każde urządzenie mechaniczne wymaga regularnej konserwacji. Filtry domowego klimatyzatora warto regularnie przemywać delikatnym środkiem bakteriobójczym z domieszką łagodnego środka czyszczącego. Systematyczność czyszczenia filtrów klimatyzatora pomaga nam uniknąć problemu nagromadzenia się jednocześnie zbyt dużej ilości bakterii czy pleśni pomiędzy jego kratkami.

Faktem jest, że najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie dokładnego czyszczenia podzespołów klimatyzatora profesjonalistom i serwisantom posiadanej przez nas klimatyzacji. O wyczyszczenie naszej klimatyzacji można poprosić podczas corocznego przeglądu. Rozmontowanie sprzętu warto bowiem pozostawić fachowcom, którzy w profesjonalny sposób podejdą do kwestii dokładnego wyczyszczenia klimatyzacji od wewnątrz przy użyciu specjalistycznych, nieraz bardzo silnych preparatów chemicznych, co dla przeciętnego człowieka mogłoby być dość uciążliwe.

CZYTAJ TEŻ Jak ochłodzić mieszkanie?

Wróć

Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z krwi?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z krwi?
Czym usunąć rdzę?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?