Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

Obuwie to nieco problematyczna część zarówno damskiej jak męskiej garderoby. Nie tylko mają one tendencje do szybkiego brudzenia się, ale także mogą nieprzyjemnie pachnieć. Na szczęście jest kilka skutecznych sposób na to, jak usunąć przykry zapach z butów.

Główne powody przykrego zapachu z butów

Na samym początku warto zastanowić się nad ewentualną przyczyną pochodzenia przykrego zapachu z butów. Dzięki temu wyeliminowanie problemu może okazać się skuteczniejsze niż zakładaliśmy. Tak naprawdę wyróżniać można trzy główne przyczyny powstania nieprzyjemnego i często wstydliwego, przykrego zapachu z butów. Pierwszym powodem jest nieodpowiednia lub niewystarczająca wentylacja butów, natomiast drugą przyczyną jest niska jakość ich wykonania, nieprawidłowe, sztuczne materiały oraz ich złe użytkowanie. Śmierdzące buty to skutek także pocenia się nóg, które jednak wyeliminowane może zostać dzięki specjalistycznym preparatom. Pot, który wydziela się w bucie, powoduje niezwykle przykry zapach, dlatego należy od razu się go pozbyć.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

Węgiel drzewny
Tak naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skuteczny w walce z przykrym zapachem w butach może być węgiel drzewny. Węgiel drzewny, który pochodzi na przykład z ogniska lub grilla, należy umieścić w niewielkich woreczkach i umieścić je w butach. Ze względu na fakt, iż węgiel może pobrudzić wnętrze obuwia, nie należy kruszyć go na małe kawałki. To jeden z najskuteczniejszych sposób na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów.

Wkładki z węglem aktywowanym
Tego typu wkładki dostępne są zarówno w aptekach, jak i w sieci. Nie tylko eliminują nieprzyjemny zapach z butów, ale także ograniczają ryzyko rozmnażania się bakterii i drobnoustrojów, które powodują świąd i inne dolegliwości na stopach. Takie wkładki to doskonały sposób na walkę z brzydkim zapachem w obuwiu sportowym. Wielu sportowców wykorzystuje ten trik i potwierdza jego skuteczność.

Torebka herbaty
Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z butów wyciągnąć może także niepozorna torebka od herbaty. Aby zapach został usunięty, należy go uprzednio zneutralizować, a dopiero następnie usunąć. Do tego celu doskonale nada się kilkanaście torebek herbaty, które umieszcza się w bucie, który nieprzyjemnie pachnie. Herbata pochłania zapachy, dlatego przygotowany w ten sposób but warto pozostawić na całą noc, aby herbata w pełni spełniła swoje zadanie. Taka kuracja może szybko pomóc.

Żwirek dla kota
Osoby, które nie mają dostępu do węgla drzewnego, powinny spróbować swoich sił z kocim żwirkiem. Jak wiadomo, pochłania on także zapach kocich odchodów, dlatego różnie skutecznie poradzi sobie z zapachem z obuwia. Wystarczy w bucie umieścić łopatkę czystego, kociego żwirku i pozostawić but na noc. Dla wzmocnienia efektu warto umieścić buty w reklamówce, aby zapach został pochłonięty w pełni. To szybki i prosty sposób na walkę z nieprzyjemnym zapachem z butów dla kocich właścicieli.

Soda oczyszczona
Soda do butów to prawdziwe wybawienie. Ma ją każdy w domu. Kosztuje grosze, a może zdziałać prawdziwe cuda. Soda oczyszczona nie tylko pobiera zapachy, ale także usuwa wiele bakterii i drobnoustrojów, które powodują przykre objawy, takie jak świąd i pieczenie stóp, które prowadzi do grzybicy. Niestety jest to niezbyt higieniczny pomysł. Soda powinna być wsypana do wnętrza buta, a po zakończeniu kuracji wyssana odkurzaczem. Przydatna może okazać się tutaj ssawka służąca d czyszczenia tapicerki lub książek.

Szałwia z cytryną
Do płóciennych woreczków należy włożyć szałwię oraz pokrojoną skórę cytryny. Takie paczki pozostawiamy w butach na całą noc. Szałwia nie tylko neutralizuje zapach, ale także działa antybakteryjnie i wydziela swój naturalny, piękny zapach, który utrzymuje się w butach na dłużej. Można powiedzieć, że jest to prawdziwa aromaterapia dla stóp.

Nieprzyjemny zapach z butów - kiedy należy skorzystać z konsultacji lekarza?

Niestety wiele osób zmaga się z problemem nadpotliwości stóp. Może mieć to podłoże nerwowe oraz genetyczne. Nie warto męczyć się z tym problemem na dłuższą metę, zwłaszcza wtedy, kiedy [ocenie występuje niezależnie od temperatury i stanu zdrowia. Pocenie się stóp to fizjologiczna reakcja organizmu, z którą warto jednak w niektórych przypadkach udać się do lekarza. Eliminacja problemów hormonalnych to krok milowy w walce z tym problemem. Lekarz może zalecić także moczenie stóp w specjalnych preparatach na receptę oraz zlecić stosowanie talków i maści na nadpotliwość stóp.

W wielu przypadkach lekarze zalecają także wymianę wkładek w butach na takie, które wykonane są ze skóry naturalnej. Dzięki temu pocenie się stóp znacznie się zmniejsza. Oprócz powyższych wskazówek warto pamiętać także o regularnym praniu obuwia oraz dostosowaniu rozmiaru do długości stopy. Konieczne jest także ograniczenie czynników stresogennych. Pocenie się stóp i wydzielanie się z nich nieprzyjemnego zapachu może poważnie wpłynąć na relacje społeczne, dlatego w tym przypadku ważne jest szybkie i odpowiedzialne działanie.

Wróć

Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania? Prosty poradnik
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak usunąć zapach stęchlizny?