Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć plamy z krwi?

Każda osoba prowadząca gospodarstwo domowe wie, że aby powstała plama wystarczy dosłownie chwila nieuwagi. Jedne z nich z łatwością da się usunąć, na inne niestety trzeba mieć sposób. Tak jest w przypadku plam z krwi, którą jest wybitnie ciężko usunąć, co nie znaczy, że nie jest to jednak niemożliwe. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, ponieważ mogą się one przydarzyć każdemu.

Jak usunąć plamy z krwi?

Najlepiej, o ile jest to w ogóle możliwe, od razu zwilżyć materiał pod bieżącą, zimną wodą. Ma to na celu niedopuszczenie do zaschnięcia plamy, która będzie słabiej podatna na czyszczenie. Po kilku minutach trzymania pod bieżącą, zimną wodą wystarczy wyprać rzecz i po plamie nie będzie śladu.

Co jednak, jeśli nie mamy dostępu od razu do bieżącej wody? W przypadku skaleczenia najpierw zajmujemy się opatrywanie rany swojej lub poszkodowanego, a wówczas bardzo łatwo o zabrudzenie ubrań krwią. Na to też są sposoby.

Domowe sposoby na pozbycie się plam z krwi

Jednym z najbardziej uniwersalnych metod jest stosowanie wody utlenionej na zabrudzenie. Plamę należy polać wodą utlenioną, a następnie, o ile to jest możliwe, przetrzeć nieco i wyprać. Nadtlenek wodoru znany jest ze swoich właściwości wybielających, dlatego szybko upora się nawet z nieco zaschniętymi plamami. Nie należy tego jednak stosować w widocznych miejscach i na delikatnych tkaninach, ponieważ woda utleniona razem z plamą może nieco zniszczyć kolor, powodując jego miejscowe wyblaknięcie.

Bardzo skuteczne jest też zwyczajne szare mydło gospodarskie do prania bielizny. Jego składniki aktywne bardzo dobrze radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami, w tym również z plamami z krwi. Wystarczy uprać w zimnej wodzie rzecz z jego dodatkiem, a możemy być niemal pewni, że plama zniknie. Ponadto, jest o wiele delikatniejsze niż szare mydło.

Innym domowym sposobem jest sporządzenie roztworu: na dwa litry wody przygotować szklankę soli. W takim roztworze moczymy rzeczy około trzydziestu minut. Szczególnie jest to przydatne w przypadku większych plam, na przykład na pościeli czy prześcieradle. Po upływie półgodziny możemy normalnie uprać bieliznę pościelową.

Naturalnie po upraniu należy dokładnie wypłukać rzeczy, o ile jest to możliwe. Warto pamiętać, żeby w przypadku pozostawania plamy nie dopuszczać do wyschnięcia tkaniny, bo wówczas usunięcie plamy z krwi może stać się niemożliwe.

Jak usunąć plamy krwi z tapicerki?

O ile usunięcie krwi z kafelków czy ubrań jawi się jako zło mniejsze, o tyle dywanu czy wersalki nie jesteśmy w stanie uprać ręcznie. Dlatego tutaj potrzebne są zupełnie inne rzeczy, które pozwolą się uporać z zabrudzeniami. Tutaj również pomocna może się okazać sól kuchenna. Należy zwilżyć ją z zimną wodą i pocierać miejsce ubrudzenia. Następnie taką papkę należy zostawić na około półtorej godziny. Resztki soli najlepiej zebrać odkurzaczem.

Na plamy z krwi na dywanie z domowych środków poleca się posypanie świeżej plamy mąką ziemniaczaną, pozostawienie jej na około godzinę, a następnie dokładne wyczesanie resztek.

Warto też zabezpieczyć się w papierowe ręczniki, aby w ramach możliwości wchłonęły one jak największą ilość cieczy. Zapobiegnie to wsiąkaniu jej głębiej, a także rozprzestrzenianiu się plamy.

Wróć

Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?
Gazetka NETTO