Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wysuszyć zalany telefon?

Lato to pora roku, w której o przypadkowe zalanie lub zamoczenie telefonu nietrudno. Basen, plaża, napoje w plecaku – to wszystko stanowi zagrożenie dla tego urządzenia. Na szczęście, najczęściej błyskawiczna reakcja i kilka ważnych czynności mogą uratować telefon przed trwałym zniszczeniem. Jest to dość istotne, ponieważ gwarancja producenta zazwyczaj nie obejmuje bezpłatnej naprawy zalanych części telefonu, a koszt serwisu może być podobny do zakupu nowego aparatu.

Telefon wpadł do wody – co dalej?

Jeśli okazało się, że smartfon wpadł do wody, pierwszym najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na jego dalsze funkcjonowanie jest czas. Im dłużej telefon przebywa pod wodą tym gorzej dla jego wnętrza. Warto pamiętać, że nowoczesne modele smartfonów są wodoodporne – niemniej jednak wiele telefonów nadal nie jest zabezpieczonych przez działaniem H2O. Po szybkim wyjęciu telefonu z wody, trzeba go wyłączyć (jeśli sam się nie wyłączył). Nawet jeśli telefon nadal działa, wyłączenie sytemu może uniemożliwić zwarcie obwodów. Następnym krokiem jest usunięcie baterii (dotyczy to telefonów, które mają taką opcję). Jeśli udało się wyjąć baterię, trzeba ją odłożyć w suche i ciepłe miejsce. Takie działanie chroni przed zwarciem i nieodwracalnym uszkodzeniem. W większości przypadków to nie sama woda niszczy urządzenie, a zwarcie, które następuje w zetknięciu się przewodów elektrycznych z wilgocią. Jeśli smartfon to umożliwia – należy go rozebrać na jak najmniejsze elementy - wyjąć kartę sim, obudowę, baterię itp.

Sprytne patenty na osuszenie zalanego telefonu

Kolejną, dość trudną kwestią jest próba usunięcia z telefonu jak największej ilości wody. Oprócz przetarcia aparatu suchą szmatką, można podjąć się próby wytrząśnięcia z niego resztek wody. Dobrym pomysłem na osuszenie telefonu jest wykorzystanie spreju ze sprężonym powietrzem. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ długotrwałe narażenie telefonu na działanie strumienia powietrza z puszki może doprowadzić do zamrożenia natryskiwanej powierzchni. Dobrze jest wysuszyć w ten sposób głośniki, slot na kartę sim, wejście na końcówkę ładowarki, głośniki i wejście na słuchawki.

Postępowanie w przypadku zalania telefonu:

  1. Wyłączenie urządzenia
  2. Rozłożenie go na jak najmniejsze części
  3. Wyjęcie karty pamięci i karty SIM
  4. Wytrząśnięcie resztek wody
  5. Użycie sprężonego powietrza/suszarki do włosów
  6. Pozostawienie telefonu na co najmniej 48 godzin do tygodnia bez prób włączania
  7. Sprawdzenie czy gwarancja producenta obejmuje przypadki zalania

Zalany smartfon i suszarka do włosów

Jeśli nie ma się w domu sprężonego powietrza, można podjąć się próby wysuszenia części suszarką do włosów. Do tego celu używa się wyłącznie zimnego strumienia powietrza. Narażenie smartfona na gorący podmuch suszarki może przyczynić się do dalszych, inwazyjnych uszkodzeń. Dzięki chłodnemu powietrzu z suszarki, napięcie powierzchniowe wody spowoduje, że przyklei się ono do urządzenia, zmuszając się jednocześnie do szybszego wyparowania. To rozwiązanie jest nieco lepsze niż sprężone powietrze, ponieważ stały strumień szybkiego powietrza może być kierowany na urządzenie bez obawy o jego zamarznięcie.

Alternatywne metody

Dobrym patentem jest okrycie wysuszonego wyżej wymienionymi sposobami telefonu suchym papierowym ręcznikiem, uprzednio obsypując telefon białym surowym ryżem. Ryż dobrze absorbuje wilgoć i wodę. Można także użyć żelu krzemionkowego (często używanego do suszenia kwiatów). Żel krzemionkowy przypomina piasek i z pewnością będzie skuteczniejszy od białego ryżu.

Zalany telefon powinien suszyć się w suchym i ciepłym miejscu co najmniej 48 godzin. Przez ten czas nie zaleca się podejmowania prób włączania systemu i ładowania telefonu. W niektórych przypadkach urządzenie może wymagać nawet tygodnia swobodnego suszenia. Należy jednak pamiętać, że im dłużej urządzenie pozostanie rozłożone, tym większa szansa, że zadziała, gdy ponownie włoży się baterię i / lub ponownie go włączy. Jeśli natomiast telefon nie włączy się ponownie po tygodniu, prawdopodobnie został trwale zniszczony.

Wróć

Co zabrać na piknik?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Co zabrać na piknik?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Gazetka NETTO