Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wytępić pchły u psa? Sprawdzone domowe sposoby

Czy Twój pies się ciągle drapie? Jest nerwowy? Ma zaczerwienione kropeczki na ciele i wydrapaną sierść? Jeśli zauważyłeś takie objawy u swojego psa to prawdopodobnie ma on pchły. One wcale nie są przyjacielskie dla Twojego pupila, tak jak on jest dla Ciebie. Nikt nie lubi pcheł, ani Ty, ani Twój zwierzak. Pchły są pasożytami. Z tego artykułu dowiesz się jak zadbać o zdrowie i komfort swojego czworonożnego przyjaciela stosując do tego domowe sposoby.

Czym jest i jak wygląda psia pchła?

Aby móc przejść do głównego tematu warto pokrótce wspomnieć czym jest wywołująca frustrację u właścicieli psów psia pchła. Jest bezskrzydłym owadem o bocznie spłaszczonym kształcie ciała. Posiada kłująco-ssący narząd gębowy i skoczne, silne odnóża. Jej ubarwienie jest w odcieniach brązu i osiąga wielkość od 1 do 6mm. Nie dość, że boleśnie gryzie, to głównym pożywieniem pchły jest krew żywiciela. Jest to pasożyt zaraźliwy, przeskakuje z psa na psa. Na dodatek  może przenosić tasiemce, a co gorsze część psów jest uczulona na jej ślinę.

Domowe sposoby na wytępienie pcheł u psa

Pchły w sierści są prawdziwą zmorą. Każdy miłośnik zwierząt wie, jak wielkim utrapieniem mogą być. Na sklepowych półkach nie brakuje preparatów do walki z nimi. Większość z nich zawiera szkodliwe dla zdrowia i życia substancje. Po co ryzykować, skoro można wypróbować domowych, naturalnych sposobów?Jeśli chcesz zadbać o zdrowie pupila i nie  narażać go na silnie toksyczne produkty sięgnij po metody, które masz pod ręką. Istnieją domowe sposoby, będące bezpieczną opcją  i wartą wypróbowania. Dodatkowo są ekologiczne i tańsze. Warto wspomnieć, że trzeba  je nie tylko stosować bezpośrednio na pupilu, ale również i na całym otoczeniu, czyli Twoim domu.

  1. Roztwór wody z octem. Jest to chyba najskuteczniejszy sposób. Używając 1 szklanki octu ( może być też winny lub jabłkowy) na 4 litry wody spryskaj wykąpanego psa. Rozpyloną mieszankę pozostaw na kilka minut do wyschnięcia.  Kolejnym krokiem jest spłukanie. Ważne jest, aby roztwór nie dostał się do uszu, oczu i nosa zwierzęcia, można wywołać tym wymioty.  Ocet nie wywołuje alergii, więc jest to bezpieczna forma walki z pchłami. Uśmierci  pchły, które zalęgły się w sierści.
  2. Regularne wyczesywanie. Jest to zabieg czasochłonny i nie daje gwarancji pozbycia się wszystkich pcheł. Może Twój pies lubi zabiegi pielęgnacyjne? Ta metoda będzie idealna dla niego. Pamiętaj, że grzebień czy szczotka nie zawiera żadnych substancji chemicznych, więc jest bardzo bezpieczna. Możesz stosować ten sposób jako dodatkowy, ponieważ nie wytępisz wszystkich pcheł szczotką. Dokładne wyczesywanie pozwoli na ocenę w jakim stanie jest sierść czworonoga i po takim zabiegu trzeba wyrzucić przedmiot, którym się wyczesywało, by nie rozprzestrzeniać jaj lub pasożytów.
  3. Sprzątanie domu i legowiska. Jest to krok niezbędny do pozbycia się pasożytów nie tylko z sierści zwierzęcia ale też całego Twojego domu. Ważne jest, by umyć wszędzie podłogi i odkurzyć całe mieszkanie, w tym każdą szczelinę, zakamarek, a szczególnie tam, gdzie przebywa pies, wyrzucić worek z odkurzacza i dokładnie umyć dłonie. Konieczne jest wypranie legowiska psa w wysokiej temperaturze, podobnie zrób z kocami i pluszakami, którymi się bawi. Żadne inne metody nie będą działać jeśli nie zastosujesz tego, ponieważ jaja pcheł pozostaną.
  4. Olejki eteryczne. Pchły nie lubią mocnych i aromatycznych zapachów. Zapach olejków takich jak mięta, lawenda, cedr, trawa cytrynowa czy eukaliptus odstraszy pasożyty. Dodaj odrobinę olejku do szamponu psa. Dodatkowo możesz spryskać dywany, legowisko i zabawki. Niektórzy właściciele zakładają swoim czworonogom chustki lub bandamki na szyję. Nie tylko wygląda to ładnie i estetycznie, ale także nasączone olejkiem odstraszy owady.
  5. Cytryna. Zapach cytryny może być Twoim i Twojego psa sprzymierzeńcem w walce. Ten sposób składa się tylko z cytryny i litra wody. Wystarczy do wrzącej wody wrzucić cytrynę pokrojoną na kawałki. Kolejnym krokiem jest zostawienie mieszanki na całą noc, a następnego dnia nałożyć na skórę i sierść psa. Nie jest konieczne spłukiwanie. Oczywiście trzeba uważać na uszy, nos i oczy psa, tak jak w przypadku octu. Warto powtarzać zabieg kilka razy w tygodniu, aż do całkowitej eliminacji pcheł. Taką mieszanką można również spryskać fotele, dywany czy legowisko.
  6. Trociny cedrowe. Ciekawym i rzadko spotykanym sposobem wytępienia pcheł jest cedr. Cedr jest drzewem z rodziny iglastych. Pchły nie tolerują jego zapachu, dlatego warto rozsypać trociny cedrowe w miejsca gdzie często bywa pies. Jeżeli zauważysz jakikolwiek objaw alergii, oczywiste jest zaprzestanie tej metody.
  7. Sól. Jako, że pchły składają jaja w dywanach, fotelach i innych materiałowych poszyciach Twojego domu, a dodatkowo są wrażliwe na brak wilgoci, to kontakt z solą wysusza je i zabija. Wystarczy kilka garści soli, którą rozsypiesz na dywany. Metoda skuteczniejsza będzie, jeśli zostawisz sól na kilka godzin, np.: na noc. Sposób można wykorzystać kilka razy w tygodniu, do momentu pozbycia się pcheł.

 

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?