Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zrobić świeczkę zapachową? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić świecę zapachową domowym sposobem? Poradnik

Świece są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. To najprostszy, a zarazem niezwykle efektywny sposób na stworzenie romantycznego nastroju, strefy relaksu, czy przestrzeni prozdrowotnej aromaterapii. Najatrakcyjniejsze są te świece, które zrobimy samodzielnie. Jak zrobić świeczkę zapachową? Jakie produkty będą potrzebne o na co zwrócić uwagę podczas domowej produkcji świec?

Zobacz też: OZDOBY ŚWIĄTECZNE NA OKNO

ŚWIECE ZAPACHOWE - dlaczego warto mieć je w domu?

Świeczka zapachowa jest przedmiotem łączącym w sobie dwie funkcje - dekoracyjną i użytkową. Oświetla wnętrze, oddaje do otoczenia wybrane nuty zapachowe, tworzy nastrój, a także stanowi element dekoracyjny. Samodzielnie wykonane świece mogą mieć dowolne kształty, kolory i zapachy. Dzięki temu każdy może stworzyć świeczkę, która stanie się idealnym dopełnieniem wnętrza, nawet wtedy, gdy nie będzie zapalona.
Świece warto umieścić w każdym pomieszczeniu.

W zależności od sytuacji pozwolą one na stworzenie strefy relaksu albo przestrzeni spotkania towarzyskiego. Samo patrzenie na płonący płomień świecy wycisza i uspakaja. Od zarania dziejów docenia się oczyszczające właściwości ognia. Świece szczególnie dobrze sprawdzają się podczas romantycznych kolacji, odprężających kąpieli, medytacji, czy eksplorowania własnej strefy sensualnej. Świece mogą również stanowić dodatkowe oświetlenie salonu, czy gabinetu.

Domowa świeca może mieć dowolny zapach. Dzięki temu staje się ona odświeżaczem powietrza, a także podstawą do leczniczych kuracji zapachowych. Konkretne zapachy koją nerwy, pobudzają apetyt, zmniejszają napięcie, czy pobudzają libido. Dzięki samodzielnie wykonanej świecy zapachowej dom może mieć zapach lasu, kwiatowego ogrodu, sadu pomarańczowego, czy ekskluzywnego spa. Ozdobne świece, które możesz zrobić samodzielnie to także idealny pomysł na prezent. Jak zrobić świecę zapachową? Oto kilka rad, które pomogą w zrobieniu pięknej świeczki.

Zobacz też: JAK WYCZYŚCIĆ ŻELAZKO? 

LISTA NIEZBĘDNYCH PRODUKTÓW DO WYKONANIA ŚWIECZKI ZAPACHOWEJ

Produkcja świec w domu jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Potrzebne są jednak odpowiednie materiały.

  • Bazę każdej świecy stanowi wosk (pszczeli lub sojowy) lub parafina. Można je kupić w sklepie, zamówić przez internet albo wykorzystać resztki pozostałe po zużytych świecach. Ważne, aby kawałki świec miały ten sam kolor. Jeśli jakaś świeca się dopali, ale zostaną po niej resztki wosku, to nie warto go wyrzucać. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i pozwala na dużą oszczędność finansową.
  • Potrzebny będzie też knot, czyli ta część świecy, która się pali. Można wykorzystać zwykły sznurek. Knot może być bawełniany albo drewniany - różnica między nimi polega na sposobie palenia się.
  • W celu uzyskania konkretnego koloru warto wykorzystać barwniki. Można je kupić w sklepie albo skorzystać z produktów, które mamy w domu. Dobrym barwnikiem mogą być kredki świecowe, kwiaty albo rośliny.
  • Do uzyskania konkretnych efektów zapachowych można wykorzystać gotowe olejki zapachowe. Zapachy można również stworzyć samemu. Płatki róży, skórka po zjedzonej pomarańczy, goździki - granicę stanowi kreatywność i wyobraźnia.
  • Do produkcji świec potrzebne będą również: garnek z grubym dnem, miseczka do rozpuszczania wosku, naczynie, w które będzie stanowiło bazę świecy (słoik, kubek, foremka).
Istotne są również dekoracje: można wykorzystać płatki kwiatów, zioła, rośliny, ziarna kawy, brokat, muszelki, kolorowe koraliki. Możliwości są nieograniczone.

Zobacz też: LAMPION ZE SŁOIKA - JAK ZROBIĆ?

JAK SAMODZIELNIE ZROBIĆ ŚWIECĘ ZAPACHOWĄ - ETAP PIERWSZY

Pierwszy etap obejmuje rozgrzanie wosku lub parafiny. Garnek należy wypełnić wodą (mniej więcej do połowy) i zagotować. Do gotującej się wody należy włożyć miseczkę, w której umieścimy wosk albo parafinę. Chodzi o efekt kąpieli wodnej. Miska powinna zostać umieszczona w ten sposób, aby para z gotującej się wody ogrzewała miskę i tym samym rozpuszczała wosk.

Wosk można również rozpuścić bezpośrednio w garnku, ale to rozwiązane wymaga ciągłego mieszania zawartości. Należy uważać, żeby nie dopuścić do przypalenia zawartości, gdyż zapachu spalonego wosku nie można się pozbyć w żaden sposób. Rozgrzanie wosku w kąpieli wodnej pozwala uniknąć niechcianego przypalenia. Gdy zostanie już rozpuszczony i stanie się płynną masą można przystąpić do kolejnego etapu.

PRZYGOTOWANIE BAZY DO ŚWIECZKI

Wosk można wlać do foremki. Najlepsze będzie szklane naczynie - dzięki temu ozdobiona dodatkami świeca będzie widoczna. Można również wykorzystać formę, którą gdy świeczka zastygnie ściągniemy. Dzięki temu powstanie świeca wolnostojąca. Takie świece można umieścić w naczyniu wypełnionym wodą. Tak powstają świeczki pływające. Ich efekt dekoracyjny zostaje wzmocniony odbiciem, które powstaje na tafli wody.
Do przygotowanego naczynia (może być to np. stara szklanka, filiżanka lub słoiczek - to świetny pomysł na recykling) należy włożyć knot. Trzeba go umieścić na środku naczynia i odpowiednio zabezpieczyć.

Na krawędzi wybranego naczynia można umieścić patyczek i przywiązać do niego knot. Po wlaniu do naczynia z knotem rozpuszczonego wosku knot musi pozostać na samym środku. Na dnie naczynia można umieścić wybrane elementy dekoracyjne. W praktyce może to wyglądać następująco: na dno szklanego kieliszka wsypujemy płatki róży, a następnie umieszczamy po środku naczynia knot, który przywiązywać do wykałaczki leżącej na górnej krawędzi kieliszka. Do tak przygotowanego naczynia wlewamy gorący wosk lub parafinę. Należy pamiętać, że od kształtu naczynia będzie zależał kształt świeczki. To szczególnie ważne w przypadku świec wolnostojących. Jeśli chcemy, aby miały one konkretny kształt, to musimy użyć odpowiedniej do tego foremki.

Zobacz też: CO TO WOSKOWIJKA? JAK ZROBIĆ? 

KOLOR I ZAPACH - PRZYGOTOWANIE MIESZANKI

Proces tworzenia świecy zapachowej to czas na kreatywność. Do rozpuszczonego wosku należy dodać odpowiednie barwniki, a następnie wybrane nuty zapachowe. W świecy można również umieścić elementy dekoracyjne, takie jak goździki albo drobinki ze skórki z pomarańczy. Zamiast wosku albo parafiny można użyć wosku roślinnego albo pszczelego.

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla alergików. Należy jednak pamiętać, aby w tym przypadku użyć naturalnych barwników i zapachów. Olejki eteryczne, czy kredki świecowe mogą się nie rozpuścić i zniszczyć efekt naturalności świecy. Można natomiast użyć kwiatów, roślin, ziół, cynamonu, goździków, wanilię albo naturalnych olejków eterycznych. Piękny zapach i piękny wygląd stworzą kompozycję idealną.

OSTATNI ETAP - OSTUDŹ CAŁOŚĆ

Gdy wosk zostanie odpowiednio zabarwiony i urozmaicony wybranymi nutami zapachowymi oraz dokładnie rozmieszany można go przelać do uprzednio przygotowanego naczynia. Należy to zrobić powoli i ostrożnie, aby nie knot nie zmienił swojego położenia, nie ubrudzić naczynia i nie poparzyć skóry. Następie należy zaczekać, aż całość wystygnie. Jeśli została użyta foremka do stworzenia świecy wolnostojącej, to po wyschnięciu wosku należy ją usunąć. Proces stygnięcia trwa od kilku do kilkunastu godzin. Warto jednak zaczekać, aby nie zepsuć finalnego efektu.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ WOSK DO DEPILACJI? 

PODSUMOWANIE

Zrobienie świeczki zapachowej w domu jest niezwykle proste i może stać się świetną przygodą. Warto do tego zaangażować dzieci albo przyjaciół i uczynić z tego wspólną zabawę. Do świecy można dodać wiele różnych składników. Można zarówno dobrać do siebie zapach, kształt i kolor, jak i pozwolić sobie na większą swobodę. Do świecy o zapachu kwiatowym można dodać różowy barwnik, do świecy o zapachu leśnym drobne igiełki wybranego drzewa iglastego, ale czasem nie warto trzymać się reguł i do kwiatowej świecy dodać inny, ciekawy barwnik. Sam proces jest prosty, dlatego pozwala na wykorzystanie wyobraźni i stworzenie idealnej świecy.

Wróć

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Piękne życzenia na Boże Narodzenie
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?