Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Lampion ze słoika - jak zrobić świecznik?

Lampion ze słoika to prosty sposób na niebanalną dekorację. Możemy wykorzystać różne materiały, które mamy w domu i stworzyć np. lampiony ze słoików i soli. Sprawdź, jak zrobić lampion DIY!

Lampion ze słoika - oryginalna ozdoba na jesienne wieczory

Okres jesienny sprzyja poszukiwaniu rozwiązań, które uczynią naszą przestrzeń bardziej przytulną. W tym celu idealnie sprawdzają się miękkie koce, poduszki, ulubiony kubek z herbatą, ale też dodatki, które wypełnią pomieszczenie naturalnym blaskiem. Lampiony DIY stanowią doskonałą propozycję, dla osób, lubiących twórczo spędzać czas i chcących później cieszyć się efektami własnej pracy.

Odrobina zaangażowania, słoik i świeczka w ulubionym zapachu - tyle potrzeba, aby dopełnić jesienną aranżację domowych wnętrz. Ręcznie wykonany lampion ze słoika, pozwala na duże dopasowanie końcowego efektu do własnych preferencji, a przy tym czas spędzony na wykonywaniu tej dekoracji, pozwoli się zrelaksować i wyciszyć.

Z czego możesz zrobić efektowny świecznik?

Zanim zadamy sobie pytanie, jak zrobić lampion ze słoika, warto zastanowić się, co będzie potrzebne, aby stworzyć efektowny świecznik. Każdy z nas ma w domu parę słoików, które zostały po różnego rodzaju przecierach, czy innych produktach.

Takie szklane opakowania można oczyścić z etykietek i przerobić na stylowe lampiony. Ręcznie robiony świecznik, może zostać ozdobiony na wiele sposobów, na przykład przy użyciu:

  • kolorowych koralików,
  • eleganckiej kokardy,
  • jutowego sznurka,
  • zebranych przedmiotów, takich jak muszelki czy kamyczki,
  • elementów pasmanteryjnych (wykorzystując np. koronkę lub guziczki).

Aby przyłączyć wszystkie dekoracje do słoika, niezbędny będzie jeszcze odpowiedni klej. Można zaopatrzyć się zarówno w produkty dedykowane konkretnym materiałom, jak i postawić na uniwersalne propozycje, takie pistolet do kleju na gorąco.

Jak zrobić lampion ze słoika?

Chcąc dowiedzieć się, jak zrobić świecznik ze słoika, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Aby zrobić świecznik warto zacząć od znalezienia płaskiej powierzchni, która posłuży za przestrzeń roboczą.

Takie miejsce powinno być uporządkowane, a wszystkie niezbędne do dekoracji elementy, powinny być od razu przygotowane. Najprostszy lampion, to po prostu oczyszczony z etykiet słoik, pozbawiony przykrywki. Aby mieć pewność, że reszta kleju zostanie usunięta ze szklanej powierzchni, można przetrzeć ją zmywaczem do paznokci.

Lampiony ze słoików wcale nie muszą być ozdobione dużą ilością elementów, można je pozostawić w naturalnej formie bądź pomalować farbą. Najważniejsze to umieścić w nich świeczki, bo to one będą dawały główny efekt.

Aranżacje lampionów ze słoika i sznurka

Chcąc wykonać o wiele bardziej efektowne świeczniki, potrzebne będą przemyślane ozdoby. Doskonałym i bardzo eleganckim pomysłem, jest wykorzystanie sznurka jutowego. Taka propozycja świetnie wkomponuje się w wiele wnętrz, a przy tym stanowić może ozdobę w popularnym aktualnie stylu Boho.

Jak zrobić lampion ze słoika i sznurka? W zależności od poziomu zaawansowania, możliwe jest wybranie różnych wzorów. Przede wszystkim słoik należy posmarować klejem, a następnie najprościej owinąć go sznurkiem, całego bądź do połowy, tak aby między kolejnymi poziomami sznurka nie było prześwitów w szkle.

W przypadku tworzenia aranżacji z kilku lampionów ze słoika i sznurka, użyty sznurek nie musi być zawsze tej samej długości - raz może on sięgać do połowy, raz zakrywać cały słój, przez co ostateczna kompozycja będzie znacznie ciekawsza.

Inne pomysły na świecznik ze słoika

Ręcznie robione świeczniki, nie muszą być używane jedynie w domu. Mogą być też wykorzystywane jako lampiony ze słoików do ogrodu, zawieszone na drzewach, bądź przy tarasie. Równie dobrze można położyć je w bezpiecznym miejscu, np. na kamieniach, oddalonych od roślinności. W tym przypadku idealnie sprawdzą się słoiki o dużej wielkości.

Z uwagi na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, wiele typowych ozdób może się nie sprawdzić, ze względu na wilgoć czy deszcze.

Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku, dla osób, którym zależy na ciekawej formie, będą lampiony ze słoików i soli. Sól po przyklejeniu do słoika, da ciekawy efekt, a przy tym zabezpieczona klejem bądź lakierem, nie ulegnie zniszczeniu i przez długi czas będzie zachwycać swoim pięknem.

Makrama na słoik

Makramy na słoiki i doniczki stanowią aktualnie bardzo popularny dodatek w aranżacjach wnętrz. Gotowe produkty można zakupić w sklepie, jednak o wiele przyjemniej będzie wykonać taką ozdobę własnoręcznie. Dla osób, które nie wiedzą, czym jest ozdoba typu makrama: słoik lub doniczka zostaje umieszczona w ozdobnej plecionce z grubego sznurka, dzięki czemu można je powiesić w dowolnym miejscu.

Każda makrama na słoik może się od siebie różnić, nie tylko kolorem sznurka, ale też długością i wzorem. Istnieje wiele możliwości zaplatania sznurków, które można wybrać przeglądając gotowe lampiony ze słoików, galerie z makramami i filmiki instruktażowe. Jest to bardzo efektowna metoda ozdabiania lampionów, a przy tym niezwykle wciągająca i odprężająca.

Lampion adwentowy

Od listopada do grudnia trwa okres adwentu związany z zabieraniem lampionów na msze roratnie. Chociaż w sklepach nie brakuje gotowych rozwiązań, warto zastanowić się, jak zrobić lampion adwentowy we własnym zakresie.

Lampion ze słoika dla dzieci to nie tylko unikalna i funkcjonalna ozdoba, ale przy tym okazja do spędzenia czasu z najmłodszymi. Ponadto każde dziecko na pewno będzie dumne krocząc na msze ze swoim własnoręcznie wykonanym lampionem. W przypadku pracy z dziećmi proste rozwiązania często są najlepsze, a do takich należą skorzystanie z lubianej przez najmłodszych bibuły stanowiącej produkt łatwo dostępny i stosunkowo tani.

Użyj kleju do papieru

Lampion ze słoika i bibuły można wykonać przy użyciu najzwyklejszego kleju do papieru, który jest o wiele bezpieczniejszy od korzystania z pistoletu do kleju na gorąco. Po pokryciu szkła klejem należy na powierzchnię lampionu przykleić różne kształty bibuły zależne od inwencji twórczej dziecka i rodzica.

Obwiązanie słoika sznurkiem bądź drucikiem pod gwintem pozwoli na wykonanie prostego uchwytu, który umożliwi przenoszenie lampionu. Dodatkowo całą aranżację można wzbogacić o brokat lub kolorowe wstążki. Przed umieszczeniem w środku świeczki należy pozostawić słoik do wyschnięcia, najlepiej na kilka godzin.

Lampion ze słoika na Halloween

Chcąc kreatywnie spędzić czas z najmłodszymi w czasie Halloween warto wykonać upiorne lampiony ze słoików dla dzieci. Sposobów na ich wykonanie może być naprawdę sporo, ale do najłatwiejszych należy wykorzystanie mazaków do szkła i farb.

Bardzo ciekawym i prostym w wykonu wzorem jest narysowanie na szkle różnych upiornych kształtów. Mogą to być np. ponure oczy i demoniczny uśmiech, bądź coś prostszego, jak duch.

Następnie cały słoik dookoła wzorów należy pokryć czarną farbą, tak, aby jedyną niepomalowaną przestrzenią były narysowane wcześniej wzory. Po umieszczeniu w środku świeczki światło podkreśli halloweenowy rysunek, nadając upiornego klimatu.

Wróć

Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Gazetka NETTO