Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Cieciorka, ciecierzyca, soczewica, groch włoski

Rośliny strączkowe są bardzo zdrowe, zawierają duże ilości cennych witamin i minerałów. Są źródłem białka, dlatego często goszczą w diecie wegetarian. W sklepach i na targach można kupić różnego rodzaju fasole, groch, a także cieciorkę, groch włoski, ciecierzycę i soczewice. Te ostatnie są często mylone, wiele osób nie wie, czy to różne rośliny, czy inne określenia tej samej.  Wszyscy zastanawiają się, czy cieciorka to ciecierzyca oraz jakie są różnice miedzy soczewicą a ciecierzycą.

Cieciorka a ciecierzyca – czy to to do samo?

Nazwa brzmi podobnie, ale czy te określenia dotyczą jednej rośliny? Cieciorka i ciecierzyca to rośliny strączkowe. Należy do rodziny bobowatych, ale cieciorka i ciecierzyca to dwa odrębne gatunki. Mimo, że smakują i wyglądają podobnie, mają pewne cechy, które je od siebie odróżniają. Nasiona ciecierzycy są minimalnie większe od cieciorki, mają nieregularnie kształty i są chropowate i matowe. Cieciorka ma równe kształty, jest gładka i błyszcząca. Obie rośliny mają podobny smak i właściwości, dlatego nazwy są często stosowane zamiennie.

Nawet producenci i znani kucharze traktują rośliny jako jeden produkt i często na puszkach czy w przepisach pojawiają się dwie nazwy. Cieciorka ma ponad 12 gatunków, najbardziej znane to cieciorka pochewkowata i skorpionowata, zaś ciecierzyca, zwana inaczej grochem włoskim, to 44 gatunki. Najbardziej popularna jest ciecierzyca kabuli i ciecierzyca desi. Roślina zawierają dużo wartościowego białka, a także potrzebne aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Obie rośliny, ciecierzyca, czyli groch włoski i cieciorka, pochodzą z krajów arabskich, gdzie przyrządza się z nich humus, wegetariańską pastę od smarowania pieczywa.

Różnice między ciecierzyca, a soczewicą

Kolejną, często myloną rośliną strączkową jest soczewica. Soczewica i ciecierzyca to nie to samo. Roślina pochodzi również z rodziny bobowatych i obejmuje 7 gatunków. Główne rodzaje rośliny to soczewica czerwona, zielona, brązowa, żółta i czarna. Roślina rośnie dziko w Grecji, ale uprawiana jest w wielu rejonach świata, m.in. Kanadzie, Indiach i Turcji.

Owoce soczewicy mają kształt długich, zwisających strąków, zawierają płaskie, nieduże nasiona, o ostrych brzegach. Możne je spożywać po ugotowaniu, są składnikiem wielu potrwa, wytwarza się z nich również mąkę. Nasiona zjadają ludzie, a pozostałe części są świetną paszą dla zwierząt. Soczewica jest źródłem wielu witamin i minerałów, m.in. witaminy C, B6, A, K, niacyny, tiaminy, a także kwasu foliowego, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu i cynku.

Jak widać, mimo że nazwy brzmią podobnie, wymiennie rośliny należą do różnych gatunków. Jakby jednak nie było, warto je regularnie spożywać, bo są zdrowe, bogate w błonnik i białko. Rewelacyjnie zastępują mięso, są jego zdrowszym zamiennikiem. Powinny być stałym elementem w codziennej diecie.

 

Wróć

Ziemniaki z grilla
Sałatka z ziemniaków
Zapiekanka z ziemniakami
Ziemniaki - właściwości odżywcze, kalorie, odmiany
Ziemniaki z grilla
Sałatka z ziemniaków
Zapiekanka z ziemniakami
Ziemniaki - właściwości odżywcze, kalorie, odmiany
Gazetka NETTO