Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe?

Dobrze smakują, zawierają wiele witamin, można je jeść właściwie w każdych warunkach i okolicznościach. Również ich transport nie jest problematyczny. Jabłko często wykorzystywane jest w różnego rodzaju daniach, zarówno sałatkach, jak i wypiekach.

Istnieje wiele rodzajów jabłek, różniących się od siebie smakiem, wyglądem, kolorem i przeznaczeniem. Przykładowo, z słodkich jabłek nie da się zrobić dobre cydru, Do tego alkoholu jabłka muszą być kwaśne i cierpkie.

Ze względu na swoją popularność, jabłka są elementem diety większości Polaków. Można je jeść rano, w dzień, ale czy jedzenie ich na noc jest zdrowe? Sprawdźmy.

Zobacz też: CIASTO Z JABŁKAMI 

Prawidłowa kolacja

Kolacja jest posiłkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy pozbyć się tłuszczu z organizmu i zrzucić wagę. Powinniśmy jeść ją na ok. 3-4h przed planowanym pójściem spać. Jest to czas, w trakcie którego organizm zdąży spalić większość dostarczonych mu z jedzeniem kalorii i nie będą one transformowane w niepożądany tłuszcz. Ważne jest by spożywać ją w rozsądnych ilościach, gdyż zjedzenie zarówno zbyt dużej porcji, jak i zbyt małej, może powodować problemy z zaśnięciem.

Zobacz też: ROGALIKI Z JABŁKIEM

Czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe?

Zdania na ten temat są podzielone. Za spożyciem jabłka na noc przemawia fakt, że zawarte w jabłku witaminy i mikroelementy pomagają organizmowi w trawieniu spożytego jedzenia. Zdecydowanie lepsze jest także spożycie tego owocu zamiast słodkiej przekąski lub chipsów, których ciężko odmówić sobie w trakcie wieczornego oglądania filmu. Dla wielu osób może to być sposób na pozbycie się nadmiarowych kilogramów, gdyż jabłko zawiera zdecydowanie mniej kalorii niż słodkie czy słone przekąski. Należy jednak pamiętać, że spożycie go przed snem nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też: ŻYTNIE MUFFINKI Z JABŁKAMI 

Ludzki organizm ma to do siebie, że wieczorami metabolizm zwalnia i cukry proste z jabłka zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej. Jabłko na noc podniesie poziom glukozy we krwi, przez co człowiek będzie czuł się mocno pobudzony, będzie miał dużo energii i zaśnięcie może okazać się problematyczne. U wielu ludzi świeże owoce powodują także wzdęcia i gazy.

Jedząc jabłko wieczorem należy także pamiętać, żeby nie spożywać go od razu po innym posiłku. Spożyte na pusty żołądek jabłko trafia do jelita po około 20-30 minutach. Tam zaczyna się jego trawienie. Jeśli zjemy je bezpośrednio po jakimś cięższym daniu, to organizm nie zdąży przesunąć go do jelita, przez co zacznie rozkładać się już w żołądku, co doprowadzi do wspomnianych wcześniej wzdęć i gazów. Nie uzyskamy również z niego żadnych pozytywnych dla naszego zdrowia czynników, gdyż w trakcie trawienia w żołądku wszystkie witaminy i minerały ulegają zniszczeniu.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Wszystko zależy od sytuacji. Podsumowując, jabłko na noc nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu, ale jeśli zamiast tego mamy spożywać słodycze, bądź chipsy... to lepiej już wybrać owoc.

Zobacz też: JABŁKA W GLAZURZE KARMELOWEJ 

Wróć

Jabłko: odmiany, rodzaje i gatunki
Czy można jeść jabłka w ciąży?
Kalorie, wartości odżywcze, indeks glikemiczny
3 proste przepisy kulinarne
Jabłko: odmiany, rodzaje i gatunki
Czy można jeść jabłka w ciąży?
Właściwości jabłka
Jak przyrządzić jabłka?