Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Gdzie i jak rosną banany?

Żółty, smaczny i pełen witamin. Banan. Owoc, za którym przepadają dorośli i dzieci. Możemy je znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Jednak mało kto z nas wie jak i gdzie rosną banany.

Kilka ciekawostek o bananach

Samo słowo banan pochodzi z języka arabskiego i oznacza palec. Trudno zaprzeczyć, że to wyjątkowo trafne porównanie... Co ciekawe z punktu widzenia botaniki banan jest jagodą. Podobnie jak dobrze nam znane borówki czy truskawki. A więc jeśli chodzi o banany nie ma mowy o drzewach. Banany to bardzo duże byliny. Banany uprawia się w strefie międzyzwrotnikowej, w Ameryce Południowej, Afryce, Azji, a także na ternach położonych na Oceanie Spokojnym.

Najpopularniejsze rodzaje bananów mają od 10 do 15 centymetrów, ale bez większego problemu możemy znaleźć owoce dorastające do 30 centymetrów. Owoce poszczególnych gatunków banana różnią się nie tylko smakiem, ale i mączystością i ilością cukrów. Dlatego też z niektórych rodzajów banana wykonuje specjalną mąkę, inne spożywamy na surowo jako deser, a jeszcze inne służą jako pasza dla zwierząt.

Jak rosną banany?

Owoce banana rosną w wielkich kiściach, przed słońcem chronią je duże zielone liście.

Popularny mit funkcjonujący wśród konsumentów głosi, że w czarnej końcówce banana żyją szkodliwe dla ludzi lamblie. Oczywiście to nieprawda. W bananach nie znajdziemy żadnych pasożytów. Czarna końcówka znajdująca się na końcu owocu to pozostałość po okazałym kwiatostanie.

Wartość odżywcza banana zależy od jego wielkości oraz od stopnia dojrzałości owocu.

CZYTAJ TEŻ Jak i gdzie rośnie kiwi? Uprawa kiwi w praktyce.

Wróć

Skórka od banana
Właściwości bananów
Banan – jak przyrządzić pyszne potrawy z banana
Przepis na krem z buraków
Skórka od banana
Właściwości bananów
Banan – jak przyrządzić pyszne potrawy z banana
Przepis na krem z buraków
Gazetka NETTO