Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i gdzie rośnie kiwi? Uprawa kiwi w praktyce

Trudno uwierzyć, że owoce kiwi, tak wszechobecne w naszych sklepach, weszły na europejskie rynki dopiero w latach 70. XX wieku.

Te niewielkie brązowo zielone owoce obfitujące w witaminę C stały się w pewnym momencie najczęściej kupowanym owocem, szczególnie w dużych miastach. Dzisiaj bogactwo owocowych stoisk nęci rozmaitością gatunków i kolorów, a kiwi wiedzie wśród nich prym.

Jak rośnie kiwi?

Kiwi, czyli agrest chiński to owoc aktinidii charakteryzującej się kilkoma zróżnicowanymi gatunkami. Wszystkie owoce są jadalne, ale nie wszystkie równie smaczne. Te najsmaczniejsze, użytkowe rosną w Chinach w sposób naturalny, dziki i od dawien dawna są tak stosowane. Tak naprawdę odmiany, które zawojowały świat powstawały w wyniku upraw i świadomej hodowli prowadzonej w Nowej Zelandii od pierwszych lat XX wieku. I to stamtąd trafiły do oferty handlowej już w 1959 roku. Roczna produkcja tego owocu przekracza 1/2 mln ton.

Uprawa kiwi

Kiwi to roślina, która wegetuje w postaci pnącza o zdrewniałych pędach z czerwonymi krótkimi włoskami. W warunkach hodowlanych, pełnej uprawy w ciepłym klimacie rośnie bardzo szybko. Pędy w okresie jednego roku osiągają już grubość kciuka, a całość przypomina winorośl. Liście kiwi mają kształt jajowaty o długości ok. 20 cm, również pokryte czerwonymi włoskami.

Uprawa kiwi w domu

Kiwi można też wyhodować w warunkach domowych, ale trwa to o wiele dłużej niż w hodowli otwartej. Sadzonki rośliny zakwitną dopiero po 3 latach po ich zasadzeniu. Najpierw pojawiają się białe kwiaty, które przekształcą się w owoce podobne swoich wyglądem do agrestu, to dlatego kiwi nazywa się często chińskim agrestem. Owoce kiwi, aby osiągnąć pełną dojrzałość potrzebują ok. 5 miesięcy.

Gdzie rośnie kiwi?

Po spopularyzowaniu hodowli kiwi w Nowej Zelandii również w innych krajach zwrócono uwagę na aspekt komercyjny uprawy. W produkcji tych owoców przodują aktualnie Włochy, Nowa Zelandia, Chile, Grecja, Japonia, Stany Zjednoczone i Chiny, państwo z którego roślina ta się wywodzi. W Chinach kiwi rośnie przede wszystkim w terenach górzystych, w górnym biegu rzeki Jangcy.

CZYTAJ TEŻ Gdzie i jak rosną banany?

Wróć

Gdzie i jak rosną banany?
Pyszne i zdrowe pestki słonecznika
Awokado – proste przepisy kulinarne
Pieczone buraki - źródło zdrowia i urody!
Gdzie i jak rosną banany?
Pyszne i zdrowe pestki słonecznika
Awokado – proste przepisy kulinarne
Pieczone buraki
Gazetka NETTO