Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Awokado: właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść awokado?

Awokado: właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść awokado?

Awokado to owoc znany też pod nazwą gruszka smaczliwka, posiadający wiele właściwości leczniczych. Zawiera kwas oleinowy, dzięki czemu obniża poziom złego cholesterolu. Jest bogaty w potas, przez co reguluje ciśnienie krwi i poprawia napięcie mięśniowe, a także kwas foliowy i inne witaminy. Właściwości awokado nadal nie są dostatecznie doceniane - a jest to najcenniejsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Mimo stosunkowo dużej kaloryczności, pobudza procesy metaboliczne, co sprzyja odchudzaniu. To tylko niektóre zalety. Awokado to podstawa zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, jednak nie wszyscy wiedzą jak jeść awokado i jaki owoc wybrać, aby był smaczny.

Zobacz też: JAK ZASADZIĆ AWOKADO Z PESTKI

Awokado - właściwości i wartości odżywcze

Awokado to bez dwóch zdań owoc o działaniu prozdrowotnym. Zawiera zdrowe tłuszcze, w tym jednonienasycone kwasy tłuszczowe i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy, funkcjonowanie mózgu, narządu wzroku oraz układ odpornościowy. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Jedzenie awokado poleca się na obniżenie cholesterolu we krwi, a unormowany poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi chroni m.in. przed miażdżycą.

Awokado zawiera też sporo kwasu foliowego, przez co jest szczególnie polecane kobietom w ciąży i planujących ciążę - ten składnik odżywczy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Wysoka zawartość witamin, soli mineralnych i zdrowotnych tłuszczów sprawia, że olej z awokado i jedzenie tych owoców poleca się ozdrowieńcom i osobom osłabionym. Warto dodać, że jedzenie awokado wspomaga pracę wątroby i serca oraz chroni przed chorobami takimi jak cukrzyca.

Awokado - właściwości energetyczne (kalorie)

Włączenie awokado do diety ma wiele zalet, choć należy ono do kalorycznych owoców. Należy pamiętać, że ten znany z prozdrowotnych właściwości owoc zawiera 19,5 g tłuszczu w 100 gramach, . Za sprawą wysokiej zawartości tłuszczów roślinnych, awokado nie należy do niskokalorycznych owoców. 100 g awokado zawiera aż 160 kcal, a jeden owoc ma zwykle powyżej 200 g. Mimo to awokado wspomaga odchudzanie, ponieważ na długo zapewnia uczucie sytości.

Jego właściwości odżywcze (wysoka zawartość witamin z grupy B i zdrowych tłuszczów roślinnych) czynią z awokado jeden z najlepszych owoców, które dostarczają organizmowi wiele cennych składników i które warto włączyć do swojej diety.

Awokado - jak jeść i jaki owoc wybrać, aby smakował najlepiej?

Abyśmy mogli cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi tego coraz bardziej popularnego owocu, powinniśmy go umiejętnie wybrać. Znanych jest aż 400 odmian awokado. Najbardziej popularne odmiany tego egzotycznego owocu to:
  • odmiana fuerte - to ciemnozielony owoc o kształcie gruszki z cienką skórką. Smak awokado fuerte jest bardzo delikatny, oleisty, kremowy. Cena tej odmiany jest zwykle niższa od awokado hass.
  • odmiana hass - stanowi 95% wszystkich sprzedawanych na świecie owoców awokado. Jest zatem najbardziej popularna, lecz w Polsce zwykle droższa. Owoc ma nieco inny kształt i kolor - awokado hass ma ciemnofioletowy, a nawet brązowy kolor, zaś kształt jest niemal owalny. Skórka jest znacznie grubsza a smak intensywniejszy o wyraźnie orzechowej nucie.
Niezależnie jaką odmianę awokado wybierzemy, powinniśmy kupować dojrzałe owoce. Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki jak wybrać dobre awokado:

  • Owoc powinien być miękki. Dojrzałe, idealne w smaku awokado najłatwiej rozpoznać po szypułce - powinna dać się łatwo usunąć, a po jej wyjęciu miąższ widoczny w środku nie powinien być zbyt ciemny czy brązowy, gdyż oznacza to, że owoc jest przejrzały, a taki niestety nie będzie smaczny.
  • Miąższ idealnie dojrzałego awokado powinien dać się rozsmarować jak masło, bez konieczności jego uprzedniego miksowania.
  • W celu spowolnienia procesu dojrzewania, awokado należy umieścić w lodówce Jeśli zaś kupimy twardy, niedojrzały owoc, warto trzymać go w ciepłym miejscu, aby dojrzał i nabrał smaku.

Jak jeść awokado?

Awokado wykorzystywane jest w kuchni na wiele sposobów. Dania z tym zawierającym wiele cennych substancji owocem to zarówno sałatki, jak i na przykład pasta z awokado czy masło z awokado. Awokado warto jeść na surowo, a by dobrać się do jego miąższu należy wykonać następujące kroki:

 

  1. Przecinamy owoc wzdłuż, dookoła, gdyż w środku znajduje się pestka.
  2. Po przekrojeniu na pół należy przekręcić obie części w przeciwne strony.
  3. Wyjmujemy pestkę. Możemy to zrobić następująco: energicznym ruchem wbijamy nóż w pestkę i przekręcamy a pestka powinna usunąć się bez oporów.
  4. Miąższ najlepiej wyjąć łyżeczką. Możemy też obrać owoc i pokroić miąższ. Dojrzały, smaczny owoc awokado nie wymaga użycia noża.
W celu zachowania idealnego koloru możemy skropić awokado sokiem z cytryny (może być również sok z limonki) lub oliwą z oliwek.

Pestka awokado bywa także wykorzystywana i zjadana, jednak nie należy przesadzić z ilością, gdyż zawarte w niej garbniki, nadające gorzki smak, mogą wywoływać działania niepożądane. Pestka, pomimo to, ceniona jest za skoncentrowany flawonol, który odpowiada za antynowotworowe właściwości. Ponadto ma działanie wzmacniające organizm. Zawiera dużo więcej związków fenolowych niż w zielonej herbacie. Może być wykorzystywana w leczeniu chorób układu pokarmowego, zwłaszcza wrzodów żołądka.

Zobacz też: PASTA Z AWOKADO 

Jak jeść pestkę z awokado?

Można zetrzeć ją na tarce do herbaty lub sporządzić odżywczy napój. Oto przepis:
  • prażone starte kawałki pestki awokado,
  • 2 cytryny bez skórki,
  • 4 jabłka deserowe,
  • 1 banan,
  • 1 nać pietruszki,
  • 1 szklanka świeżego szpinaku,
  • 1 łodyga selera naciowego,
  • mały starty kawałek imbiru.
  • całość zmiksować.
To, jak smakuje awokado w dużej mierze zależy od nas. Owoc jest dość delikatny, dla niektórych nawet mdły, dlatego możemy użyć dodatkowych składników, aby nadać mu bardziej wyrazisty i lubiany smak.

Jak jeść awokado na różne sposoby?

Przepisów na awokado jest mnóstwo. Przedstawiamy te najbardziej popularne i najciekawsze.
Ciekawostka: Awokado stanowi doskonały zamiennik masła. Możemy smarować nim pieczywo.
Guacamole
  • 2 dojrzałe awokado - miąższ,
  • sok z jednej limonki,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 0,5 małej czerwonej cebuli,
  • kawałek papryczki chili,
  • świeża kolendra, sól, pieprz do smaku.
Wydrążyć miąższ, skropić sokiem z cytryny. Wmieszać pokrojoną papryczkę chili, cebulę, czosnek. Rozgnieść całość widelcem. Doprawić ziołami i przyprawami.
Brazylijski koktajl
  • 1 dojrzałe awokado - miąższ,
  • 0,5 litra mleka,
  • szczypta cukru lub łyżeczka miodu,
  • ziarna sezamu (opcjonalnie).
Całość zmiksować. Można podawać schłodzony.
Zielony koktajl
  • 2 dojrzałe awokado,
  • 2 kiwi,
  • 1 banan,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • sok z połowy limonki.
Owoce obrać, dodać pozostałe składniki. Całość zmiksować.
Dania z awokado można podawać jako przystawki lub samodzielne potrawy. Są źródłem doskonałym źródłem dobrego cholesterolu HDL oraz wspomnianych już kwasów omega-3 i omega-6 i na długo zapewniają uczucie sytości. Jedzmy awokado na zdrowie, ale z umiarem, z wagi na sporą zawartość kcal w 100 gramach tego pochodzącego z Ameryki Środkowej owocu.

Zobacz też: KASZA Z AWOKADO, JAJKIEM W KOSZULCE I BAZYLIĄ

 

Wróć

Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?
Awokado – proste przepisy kulinarne
Właściwości zdrowotne szpinaku
Dlaczego warto jeść brokuły?
Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?
Awokado – proste przepisy kulinarne
Właściwości zdrowotne szpinaku
Dlaczego warto jeść brokuły?