Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak przyrządzić jabłka? 3 proste przepisy kulinarne

Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w Polsce. Cenione jest za uniwersalność, niską cenę, smak oraz wartości odżywcze i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W każdym pojedynczym jabłku znajdziemy bogactwo przeciwutleniaczy, pektyny oraz błonnik. Zawierają też pewną ilość witaminy C oraz potas, fosfor, wapń, sód i żelazo. Od wieków znany jest ich pozytywny wpływ na łagodzenie problemów trawiennych. Dodatkowo usprawniają pracę układu pokarmowego, oczyszczają jelita i przyśpieszają przemianę materii. Niezwykłą zaletą jabłek, jest to, że możemy zastosować je do wielu wybornych przepisów.

Zobacz też: CZY JEDZENIE JABŁEK NA NOC JEST ZDROWE?

JABŁKA PIECZONE

Pieczone jabłka to doskonały deser dla całej rodziny. Nie są może one najbardziej fit, ale są owocami, które mają niski indeks glikemiczny. To oznacza, że nie powodują gwałtownych skoków cukru. Zaletą pieczonych jabłek jest niezwykła łatwość ich przygotowania i dowolność doboru dodatków. Jabłka możemy podawać z upieczone z nadzieniem, którym może być żurawina, miód lub lody waniliowe. Mogą też być pieczone samodzielnie lub z kruszonką. Wszystko zależy od naszych indywidualnych gustów. My wybraliśmy jako dodatek do jabłek miód oraz rodzynki.

Składniki:

  • Pięć jabłek lub więcej w zależności od liczby członków rodziny, lub gości
  • Pięć dużych łyżek miodu
  • Pięć dużych łyżek rodzynek
  • Cynamon

Sposób przygotowania:

  1. Jabłka nacinamy tak, aby pozbyć się zarówno korzonków, jak i gniazd nasiennych.
  2. Wydrążone jabłka i przecięte na pół układam na blachę do pieczenia. Drugie połówki jabłek odkładami na chwilę na bok.
  3. Do środka połówki jabłka, wkładamy po łyżce rodzynek, które zalewamy łyżką miodu oraz posypujemy cynamonem. Tak robimy z każdą kolejną połówką jabłka.
  4. Połówki jabłek przykrywamy ich drugą połówką. Tak przygotowane wkładamy do piekarnika, który powinien być już rozgrzany do temperatury 180 stopni. Pieczemy jabłka przez dwadzieścia pięć minut.

Po wyjęcie z piekarnika, jabłka w zależności od naszego gustu możemy dodatkowo polać polewą czekoladową lub delikatnie obłożyć lodami waniliowymi, czy też bitą śmietaną.

Zobacz też: CIASTO Z JABŁKAMI 

SURÓWKA Z JABŁEK i marchewki 

Jeśli potrzebujemy bardzo szybko przygotować zdrową i pożywną sałatkę, a mamy w domu ograniczoną ilość produktów, to idealnym rozwiązaniem jest surówka z marchewki i jabłka. Jest nie tylko banalnie prosta w przygotowaniu, ale też zdrowa i stosunkowo niskokaloryczna.

Składniki:

  • Pięć dużych marchewek
  • Duże jabłko, najlepiej z tych bardziej kwaskowatych
  • Sok z cytryny
  • Kwaśna śmietana
  • Sól oraz cukier

Taka ilość składników powinna nam wystarczyć do zrobienia surówki dla czterech osób. Zaczynamy od przygotowania produktów.

Sposób przygotowania:

  1. Zarówno jabłka, jak i marchewki obieramy, a następnie ścieramy na tarce. Pamiętajmy tylko wcześniej o usunięciu z jabłka wszelkich ogonków i gniazd nasiennych. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy składniki zetrzeć większymi lub mniejszymi oczkami.
  2. Jabłka i marchewkę mieszamy ze sobą i kropimy sokiem z cytryny. Nie nazbyt obficie.
  3. Do całości dodajemy śmietanę, sól oraz cukier. W przypadku śmietany wystarczy kilka łyżek. Sól i cukier powinny być dodawane tylko do smaku. Przy tej ilości składników wystarczy pół łyżeczki na daną przyprawę.
  4. Całość energicznie i dokładnie mieszamy.

Przygotowana surówka idealnie nadaję się jako dodatek do głównego dania obiadowego lub smaczne i zdrowe śniadanie do pracy. Jej przygotowanie trwa dosłownie kilka minut i nie wymaga dużych nakładów pracy ani środków.

Zobacz też: CZY MOŻNA JEŚĆ JABŁKA W CIĄŻY?

JABŁKA W CIEŚCIE FRANCUSKIM

Bardziej wyrafinowanym deserem są jabłka w cieście francuskim. W porównaniu do poprzednich potraw ich przygotowanie zajmie nam nieco więcej czasu i jest troszkę trudniejsze. Jednak stosując się do naszych wskazówek, każdy z was jest w stanie przygotować pyszne ciastka z jabłkami.

Składniki:

  • Cztery stosunkowo spore jabłka
  • Dwa lub nawet trzy arkusze ciasta francuskiego
  • Cukier
  • Rodzynki
  • Jedno jajko
  • Cytryna

Sposób przygotowania:

  1. Zaczynamy od rozgrzania piekarnika, który powinien osiągnąć temperaturę dwustu stopni.
  2. W czasie kiedy piekarnik będzie się nagrzewał, obieramy jabłka. Po usunięciu ogonków i skórki kroimy je na ćwiartki i niezwykle starannie usuwamy gniazda nasienne. Tak przygotowane jabłka, kropimy delikatnie sokiem z cytryny i odstawiamy na bok.
  3. Arkusz ciasta francuskiego dzielimy na sześć stosunkowo równych kawałków. Nie musimy tego robić pod linijkę, ale poszczególne części powinny być do siebie zbliżone wielkością.
  4. Arkusz najlepiej jest przecinać wzdłuż, a potem odmierzać w miarę równe odległości unosząc róg i przykładając go do nacięcia.
  5. Na każdym kwadracie robimy ukośną linię i wybraną połówkę nacinamy w regularnych odstępach.
  6. Następnie wracamy do naszych jabłek, które kilka chwil łączyły się z cytryną. Teraz możemy pokroić jabłka na drobną kosteczkę, do której dodamy 2,5 łyżeczki cukru. Taką mieszankę kładziemy na nieponacinane kawałki ciasta i do każdej porcji dodajemy po dwie rodzynki.
  7. Potrzebować będziemy jeszcze tylko jajka, które dokładnie wymieszamy i posmarujemy nim rogi ciasta. Te następnie chwytamy i zaciskamy tak, aby ciasto skleiło się ze sobą.
  8. Przygotowany tak produkt wkładamy do piekarnika na około dwudziestu minut. Dla lepszego efektu możemy posmarować ciasto z wierzchu jajkiem.

Tak przygotowane ciastka, idealnie nadają się na przekąskę do kawy lub herbaty dla kilku osób. Ich sporządzenie trwa około czterdziestu minut, a zanim je ostatecznie podamy na stół, możemy dodać do nich bitą śmietanę lub lody waniliowe.

Wróć

Jak jeść grejpfruta?
Czy można jeść jabłka w ciąży?
Czy można jeść kiwi będąc w ciąży?
Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?
Jak jeść grejpfruta?
Czy można jeść jabłka w ciąży?
Czy można jeść kiwi będąc w ciąży?
Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?