Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jogurt naturalny pomoże Ci schudnąć

Jogurt naturalny - właściwości, kalorie

Jogurt naturalny może jeść praktycznie każdy - zarówno osoby, które mają nietolerancję laktozy , a także Ci, którzy przechodzą na dietę. Jakie ma właściwości i jak może nam pomóc przy odchudzaniu?

Zobacz też: PLACUSZKI Z SERKIEM WIEJSKIM

Jogurt naturalny - właściwości odżywcze

Jogurt naturalny to produkt mleczarski, który otrzymywany w wyniku fermentacji mlekowej. Przez 4 do 7 godzin w temperaturze 42–45 °C rozwijają się w nim szczepy bakterii m. in. Lactobacillus, Streptococcus i inne kultury bakterii. Wyrób ten ma gęstą konsystencję, białą lub kremową barwę oraz lekko kwaśny smak, który spowodował kwas mlekowy. Jest on praktycznie niezbędny w naszej codziennej diecie.

Przede wszystkim jogurt naturalny ma dużą zawartość wapnia, który jest podstawowym budulcem naszych kości. Szklanka jogurtu, czyli ok. 250 g zawiera aż 450 mg wapnia, czyli połowę dziennego zapotrzebowania na wapń w przypadku dzieci i ok. 30-40 % u dorosłych.

Organizm, któremu nie dostarczamy odpowiedniej dawki tego składnika, pobiera zapasy zgromadzone w kościach, co może doprowadzić do osteoporozy. Dodatkowo jogurt naturalnym będzie idealnym uzupełnieniem wapnia dla ludzi, którzy nie tolerują laktozy. W czasie produkcji mikroorganizmy rozkładają laktozę na cukry proste, dzięki czemu jogurt jest dużo bardziej przyswajalny niż mleko.

Wapń zmniejsza także ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz hamuje produkcję kwasów żółciowych, dzięki czemu nie drażnią one ścian jelita grubego. Ponadto warto również stosować kilka dni przed i w czasie miesiączki, ponieważ łagodzi objawy PMS oraz zmniejsza dyskomfort w jamie brzusznej.

Jogurty naturalne jako produkty fermentowane zawierają bakterię z rodziny Lactobacillus, które odnawiają mikroflorę jelit, wpływają na redukcję wydzielania gazów, oraz zmniejszają wzdęcia. Te właściwości jogurtu sprawiają, że jego spożywanie szczególnie polecane jest osobom biorącym antybiotyki, ponieważ ma on działanie probiotyczne.

Bakterie probiotyczne zawarte w jogurcie pozytywnie oddziałują również na naszą odporność oraz tworzą naturalną barierę ochronną przed szkodliwymi bakteriami. Jogurt naturalny może zastąpić z powodzeniem preparaty na przeziębienie i inne infekcje wirusowe. Poprawiają również perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom i biegunkom. Wspomagają także leczenie infekcji drożdżycowych i łagodzą objawy zapalenia pęcherza moczowego. Zmniejszają również ilość złego cholesterolu i chronią przed miażdżycą.

Zobacz też: JAK ZROBIĆ DOMOWY SER ŻÓŁTY

Jogurt naturalny - kalorie i wartości odżywcze

Jogurt naturalny - kcal. 100 g jogurtu naturalnego to tylko 60 kcal. W przypadku jogurtu owocowego jest to ok. 150 kcal.
Zawiera on oprócz tego 7 g węglowodanów, ok. 5 g białka, a także witaminy A, C, D, E i K oraz witaminy z grupy B.
W jogurcie naturalnym znajdziecie 159 mg wapnia w 100 g produktu. Ponadto fosfor - 144 mg, potas - 234 mg i sód - 70 mg.
Jogurt zawiera także ok. 1,5 g tłuszczu.

Zobacz też: SEREK WIEJSKI - SZYBKO ŁATWO I PYSZNIE 

Jogurt naturalny dobry na odchudzanie

Oczywiście faktem jest, że jogurty jest ważnym elementem diety, pomagającym w odchudzaniu. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy jogurt będzie odpowiedni. Najważniejszą zasadą przy wyborze odpowiedniego jogurtu jest oczywiście czytanie etykiet. Niech nie zwodzą nas hasła reklamowe z jogurtami niskokalorycznymi. Produkt light nie jest opłacalne, bo bardzo często produkty, które nie zawierają tłuszczu, mają w sobie cukier, mleko w proszku czy żelatynę lub inne substancje zagęszczające.

Zobacz też: POMYSŁ NA FIT ŚNIADANIA 

Jogurt grecki czy naturalny?

Przede wszystkim warto wybierać jogurty naturalne, w których jest duża zawartość białka, ponieważ zmniejsza ono apetyt. Z racji tego, iż białko jest dłużej trawione, produkt jest bardziej sycący i starcza nam na dłużej. Często zamiast jogurtu naturalnego poleca się jogurt typu greckiego, który ma mniejszą zawartość węglowodanów oraz zawiera 2 razy więcej białka. Buduje nasze komórki i wpływa na wytwarzanie enzymów i hormonów. Jednocześnie jednak jogurt grecki zawiera więcej tłuszczu, dlatego warto spożywać go z umiarem.

Dobrym zamiennikiem jest także kefir, który pełen jest żywych kultur bakterii. Warto także wspomnieć o serwatce, efekcie ubocznym produkcji różnego rodzaju serwów. Serwatka zawiera w składzie aminokwasy, białka i wiele składników mineralnych.

Dieta jogurtowa stała się dość popularna. Oczywiście nie mówimy tutaj o spożywaniu wyłącznie jogurtów przez cały dzień, ale o uzupełnieniu chociaż trzech posiłków.. Przykładowo warto spożywać jogurt naturalny na śniadanie w towarzystwie owoców oraz produktów zbożowych.

Można też dodawać ten produkt do muesli owocowego, płatków owsianych czy kukurydzianych. Taki dodatek zapewni nam systematyczne spalanie tłuszczu i stopniową utratę wagi. Przez dwa tygodnie możemy zrzucić nawet 6 kilogramów i co ważne, taka dieta pozwala dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Przy okazji pozwala nam się najeść i nie odczuwać głodu.

Badania dowiodły, że osoby będące na diecie odchudzającej z jogurtem straciły o 81% więcej tłuszczu z obszaru brzucha niż osoby stosujące diety bezjogurtowe i zrzuciły o 1,5 kg więcej. Dieta jogurtowa oczyszcza organizm z toksyn i pozwala czuć nam się lekko. Poprawia także nasze samopoczucie.

Jak powinna wyglądać dieta jogurtowa? Trwa ona dwa tygodnie. Przede wszystkim pamiętajmy, że przy takiej diecie dozwolone są prawie wszystkie produkty prócz czerwonego mięsa oraz tłustych ryb. Dieta opiera się na trzech głównych posiłkach, które możemy łączyć z dowolnymi produktami. Jako podwieczorek czy drugie śniadanie możemy także jeść jogurty owocowe - warto jednak wybierać te bez dodatku cukru czy syropów glukozowych. Dozwolone są wszystkie owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste oraz chude mięso. Pamiętajmy jednak, by nie stosować diety jogurtowej, jeśli mamy problem z metabolizmem białka oraz dolegliwości związane z niewłaściwą pracą nerek.

Dieta jogurtowa - przykładowy jadłospis

  • Śniadanie: kiwi, jabłko, pół banana oraz 1/4 szklanki muesli polane szklanką jogurtu naturalnego albo owoce zmiksowane z jogurtem naturalnym, 2 wafle ryżowe;
  • Obiad: 100 g pieczonej piersi z kurczaka, warzywa gotowane na parze oraz szklanka ugotowanego ryżu polanego jogurtem naturalnym albo kotlet schabowy saute, niełuskany ryż, pomidor oraz mały kubek jogurtu;
  • Kolacja: pieczywo chrupkie z chudą wędliną, pomidor oraz mały kubek jogurtu naturalnego albo graham z plasterkiem chudego żółtego sera, jogurt naturalny, banan.
Serek wiejski – szybko, łatwo i pysznie!
Migdały - właściwości i wartości odżywcze
Jak zrobić domowy ser żółty?
Czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe?
Serek wiejski – szybko, łatwo i pysznie!
Migdały - właściwości i wartości odżywcze
Jak zrobić domowy ser żółty?
Czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe?