Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pasztet wielkanocny – przepisy na tradycyjny pasztet i pasztet z jajkiem

Kto może wyobrazić sobie święta wielkanocne bez pysznego pasztetu? My z pewnością nie. Dlatego już od jakiegoś czasu planujemy, co zrobić, by w tym roku był on jeszcze smaczniejszy niż zwykle. O "sile" pasztetu świadczą jego składowe - różne rodzaje mięsa. Im większa różnorodność, tym lepszy może być pasztet. Kiedyś uznawany za prawdziwy rarytas, teraz może wzbogacić nasz świąteczny stół. Oto nasz przepis, który z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Zobacz też: PASZTET Z SOCZEWICY I WARZYW 

Tradycyjny pasztet wielkanocny

Składniki:

  • 1 kg szynki wieprzowej (można zastąpić ją łopatką bądź biodrówką, jednak szynka ma najmniej tłuszczu i sprawi, że pasztet będzie trochę lżejszy)
  • 1 kg wołowiny bez kości, najlepiej antrykotu
  • 300 g wątróbki wieprzowej (dokładnie oczyszczonej)
  • 300 g surowego boczku (opcjonalnie)
  • 5 jajek
  • 2 cebule
  • 2 bułki (czerstwe)
  • przyprawy: sól, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, gałka muszkatołowa
  • odrobina smalcu do wysmarowania formy
  • bułka tarta

Sposób przygotowania tradycyjnego pasztetu wielkanocnego

  1. Pokroimy mięso wieprzowe i wołowe w kostkę i wkładamy do garnka. Jeśli używamy boczku, kroimy go w plastry i układamy na dnie garnka, a pozostałe mięso na boczku.
  2. Cebulę obieramy i kroimy w grube plastry. Układamy na mięsie, a wszystko zalewamy wodą, do której dodajemy liść laurowy, sól i pieprz. Gotujemy, a następnie zmniejszamy ogień i dusimy tak długo, aż mięso będzie miękkie.
  3. Kiedy widzimy, że mięso jest miękkie, dokładamy do niego wątróbkę i gotujemy jeszcze przez 15 minut. Odstawiamy wywar.
  4. Kroimy bułki na grube plastry i dodajemy do wywaru.
  5. Wywar powinien zostać odpowiednio przestudzony - najlepiej przez noc.
  6. Ostudzone mięso mielimy w maszynce o drobnych oczkach. Mielenie powtarzamy trzy razy,
  7. Oddzielamy białka od żółte. Białka ubijamy na sztywną pianę, natomiast żółtka dodajemy do zmielonego mięsa. Przyprawiamy je gałką muszkatołową i pieprzem. Dodajemy ubitą na sztywno pianę.
  8. Dwie wąskie formy 30 cm (keksówki) smarujemy smalcem i posypujemy bułką tartą. Wykładamy do nich gotową masę mięsną. Należy ją dobrze docisnąć, by pasztet nie rozwarstwiał się podczas pieczenia
  9. Piekarnik nagrzewamy do 90 st. C. Pieczemy przez 1,5 godziny.

Dwie foremki spokojnie wystarczą dla dużej, dwudziestoosobowej rodziny - każdy zje kawałek. Jeśli Wasza rodzina jest trochę mniejsza, nic nie szkodzi. Pasztet można zamrozić.

Zobacz też: PRZEPIS NA BARSZCZ BIAŁY Z ZIEMNIAKAMI I KIEŁBASĄ 

Pasztet z jajkiem

Pasztet z jajkiem może przypominać trochę pieczeń rzymską, jednak jest odrobinę bardziej skomplikowany do zrobienia. Całe szczęście przepyszny smak wynagrodzi Wam czas spędzony w kuchni. Oto składniki, których potrzebujecie do zrobienia tego pysznego, wielkanocnego dania.

Składniki:

  • 1 kg szynki wieprzowej (można też wykorzystać karkówkę bądź łopatkę, jednak szynka ma najmniej tłuszczu i sprawi, że pasztet będzie trochę lżejszy)
  • 1 kg wołowiny bez kości
  • 300 g surowego boczku (opcjonalnie)
  • 5 jajek surowych i 8 ugotowanych na twardo
  • 2 cebule
  • 2 bułki
  • przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, gałka muszkatołowa
  • smalec do wysmarowania formy
  • bułka tarta

Sposób przygotowania pasztetu wielkanocnego z jajkiem

  1. Wieprzowinę i wołowinę kroimy w niewielką kostkę (3 cm). Boczek kroimy w cienkie paski i układamy go na dnie szerokiego garnka. Na boczku układamy pozostałe mięso.
  2. Obieramy cebulę i kroimy ją w grube plastry, które kładziemy na mięsie. Wszystko zalewamy wodą i dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz.
  3. Trzymamy na dużym ogniu aż do czasu, w którym woda się zagotuje. Następnie zmniejszamy ogień i dusimy mięso przez około 1,5 godziny do czasu, aż mięso będzie miękkie. Powinno się rozpadać. Całość zdejmujemy z palnika
  4. Bułki kroimy w grube paski i dodajemy do wywaru.
  5. Studzimy wywar - najlepiej przez noc, jeśli jednak nie ma na to czasu, możemy poczekać aż mięso będzie chłodne, a następnie włożyć garnek na godzinę do lodówki.
  6. Mięso mielimy w maszynce o drobnych oczkach. Powtarzamy proces mielenia trzy razy, aż masa będzie gładka.
  7. Oddzielamy białka od żółtek - białka ubijamy na gęstą pianę. Żółtka dodajemy do mięsnej masy, przyprawiamy pieprzem i gałką muszkatołową. Następnie dodajemy białka i mieszamy wszystko bardzo dokładnie.
  8. Natłuszczamy dwie keksówki smalcem, posypujemy bułką tartą i wkładamy masę do połowy wysokości. Następnie układamy ugotowane jajka na środku keksówki po całej długości. Nakładamy resztę masy, zasłaniając jajka.
  9. Rozgrzewamy piekarnik do 190 st. C. Pieczemy przez 1,5 godziny.

Tak przygotowany pasztet spokojnie wystarczy na poczęstunek dla dużej, dwudziestoosobowej rodziny. Każdy zje chociaż o kawałku pysznego wielkanocnego dania.

Wróć

Proste przepisy na jajka faszerowane pieczarkami, wędzonym łososiem i awokado
Trzy przepisy na żurek na zakwasie, żurek bez zakwasu i żurek na zakwasie żytnim
Przepisy na barszcz biały z tłuczonymi ziemniakami i kiełbasą
Proste przepisy na mazurka w wersji tradycyjnej, kajmakowej i fit
Jajka faszerowane
Wielkanocny żurek
Przepisy na barszcz biały
Mazurek wielkanocny