Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym wyczyścić piekarnik?

Jak i czym wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby

Regularnie używany piekarnik narażony jest na liczne zabrudzenia. Kapiący tłuszcz, resztki przypalonego jedzenia sprawiają, że przy kolejnym rozgrzaniu, po kuchni roznosi się nieprzyjemny zapach, a brudny piekarnik to zmora pani domu. Jak czyścić piekarnik? Ze względu na to, że elementy urządzenia mają styczność z żywnością – warto postawić na bezpieczne, domowe metody.

Jedną z najbardziej popularnych domowych sposobów czyszczenia wnętrza piekarnika jest spryskanie powierzchni wodą z płynem do naczyń i posypanie sodą oczyszczoną. Naniesione produkty należy zostawić na kilka godzin, a zmyć przy użyciu zwykłej gąbki. Ta metoda dobrze sprawdza się w przypadku piekarnika elektrycznego.

SPRAWDZONE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE PIEKARNIKA

Z pomocą sody można pozbyć się nawet skomplikowanych zanieczyszczeń. Dodatkowo, domowe detergenty na bazie sody lub wody z octem są bezpieczniejsze niż sklepowe środki i zwalczą wszelkie zabrudzenia. Poniżej znajdziesz sposoby mycia piekarnika sodą, octem i wodą.
  • Pasta sodowa: zmieszaj sodę z ciepłą wodą, do powstania gęstej pasty. Miksturę połóż na zabrudzenia i zanieczyszczenia, znajdujące się w piekarniku. Zostaw na 40-60 minut. Następnie wytrzyj powierzchnie wilgotną gąbką i usuń zaschnięte resztki jedzenia.

  • Pasta sodowa + sól: efekt działania pasty sodowej wzmocnisz dodając do niej soli. Sól należy dodać w stosunku 4 do 1.

  • Soda + mydło: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połącz z mydłem w płynie. Dodaj 4 szklanki gorącej wody do mieszanki. Dobrze wymieszaj wodę z sodą, dodaj mydło i nałóż na ściany i szybę piekarnika. Płyn możesz również przelać do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzone miejsca. Następnie, odczekaj niecałą godzinę i przetrzyj powierzchnię. To pomoże skutecznie wyczyścić piekarnik.

  • Soda + ocet: ten duet pomaga oczyścić piekarnik z silnych zanieczyszczeń. Wymieszaj sodę oczyszczoną z octem w stosunku 2:1. Do pasty dodaj płynny detergent lub starte mydło do prania. Wymieszaj, dodaj ciepłej wody. Ocet w połączeniu z sodą wytwarza wodór, który pomaga zwalczyć wysuszony tłuszcz. Wetrzyj mieszaninę w ściany piekarnika. Pozostaw na 2 – 3 godziny, następnie usuń szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Szybko i skutecznie pomoże wyczyścić wnętrze piekarnika.

JAK WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK DOMOWYMI SPOSOBAMI

Ocet doskonale nadaje się do usuwania tłuszczu i brudu ze ścianek piekarnika. Za pomocą szorstkiej szczotki wetrzyj go zanieczyszczone powierzchnie i pozostaw na ok. pół godziny. Następnie przetrzyj papierowymi ręcznikami – wraz z octem zbierzesz resztki zanieczyszczeń. Warto dodać nieco wody do octu, by zniwelować zapach octu.

W walce z tłustymi zabrudzeniami sprawdzi się również pasta z proszku do pieczenia. Wymieszaj 1 opakowanie proszku do pieczenia z 1 łyżką wody, aby uzyskać gęstą pastę. Nakładamy na zabrudzone miejsca. Odczekaj 3 godziny i zbierz pastę wraz z resztkami. Będzie lśnił jak nowy!

CZYM MYĆ LODÓWKĘ W ŚRODKU?

JAK CZYŚCIĆ PIEKARNIK ZA POMOCĄ PARY?

Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem jest jeszcze łatwiejsze. Wiele urządzeń ma bowiem wbudowana funkcję czyszczenia parowego. To bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie. Wystarczy włożyć do środka naczynie żaroodporne wypełnione wodą z dodatkiem płynu do naczyń, soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Następnie nagrzej piekarnik do 140 - 150°C. Po kilkunastu minutach naczynie można wyciągnąć, a chwilę później zabrudzenia zmyć.

Ten sposób sprawdzi się, gdy zabrudzenia nie są duże lub gdy czyścisz piekarnik po każdym użyciu. W przypadku trudniejszych możesz dodać do naczynia z wodą detergentu (dobrze sprawdzi się trochę płynu do mycia naczyń lub starte, szare mydło).

A jak pozbyć się tłustych, trudnych do usunięcia zabrudzeń z piekarnika? Wystarczy posypać je solą, następnie włączyć termoobieg. Kiedy sól będzie brązowa, urządzenie można wyłączyć. Chwilę później możesz usunąć sól wraz z resztkami tłuszczu.

Dobrym patentem na mocno zabrudzony rusztu, jest użycie pianki do czyszczenia grilla.

JAK WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK ŚRODKAMI CHEMICZNYMI?

Przy mocnych zabrudzeniach warto sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można dostać skuteczne produkty z bezpiecznym składem. Taki preparat sprawdzi się w czyszczeniu urządzeń, które mają styczność z żywnością. Na zaschnięte zabrudzenia należy wylać odrobinę produktu (mleczka bądź żelu) i odczekać kilkanaście minut. Tłuszcz rozpuści się pod wpływem substancji chemicznych, łatwiej będzie go usunąć.

JAK USUNĄĆ PRZYKRY ZAPACH Z PIEKARNIKA?

Brzydki zapach z piekarnika można usunąć stosując węgiel aktywny lub sok z cytryny. Rozpuść 15 tabletek węgla aktywnego w szklance wody. Wstaw roztwór do piekarnika na 2 godziny. W tym czasie płyn powinien wchłonąć brzydki zapach. Proces możesz przyspieszyć podgrzewając w piekarniku naczynie żaroodporne wypełnione roztworem. Alternatywą może być przetarcie ścian piekarnika szmatką zamoczoną w soku z cytryny.

CZYM CZYŚCIĆ PIEKARNIK?

Piekarnik i blachy są przeważnie pokryte specjalną emalią. Dlatego do wyczyszczenia brudu najlepiej używać delikatnych akcesoriów. Gąbka, szmatka czy ściereczka sprawdzą się idealnie. Pozwalają dotrzeć w każdy zakamarek, a przy tym nie uszkodzą powierzchni powłoki we wnętrzu piekarnika. Wszelkie czyściki metalowe, druciane lub bardzo szorstkie mogą powodować zarysowania oraz doprowadzić do odspajania powłoki i niszczenia piekarnika.

CZY CZYSZCZENIE PIEKARNIKA KATALITYCZNE JEST BEZPIECZNE?

Piekarniki wyposażone w technologię samoczyszczenia, za pomocą paneli katalitycznych. Spalone zabrudzenia są wyłapywane przez właśnie przez filtry, które się tam znajdują. System ten działa już w trakcie normalnego używania piekarnika, następnie temperatura nieco wzrasta i wszystkie zanieczyszczenia zamieniane są w popiół. Później wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką i gotowe.

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?