Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Poznaj sprawdzone sposoby na otwieranie wina

Korkociąg to niezbędne wyposażenie każdego amatora szlachetnego trunku jakim jest wino. Czasami jednak zdarza się, że wtedy, gdy go najbardziej potrzebujesz – nie ma go pod ręką. Co wtedy zrobić? Jak otworzyć wino bez korkociągu? Poznaj sprawdzone metody.
Otwieracz do wina - jak działa?
Otwieracze do wina dzielą się na korkociągi z dźwignią, dzięki którym otwarcie wina jest szybkie i łatwe oraz korkociągi klasyczne, bez dźwigni. Otwieranie butelki wina dzięki dźwigni korkociągu odbywa się poprzez wkręcenie ostrza korkociągu w środek korka. W tym czasie, ramiona dźwigni się unoszą. Dociskając je do siebie, powodujesz automatyczne wysunięcie się korka z szyjki butelki. Niekiedy, aby w pełni wydostać korek, musisz pociągnąć korkociąg za rączkę. Co jednak zrobić, kiedy korkociąg się zapodział? Czy wystarczy na przykład widelec? Jak wyjąć korek od butelki i otworzyć wino bez otwieracza? Poznaj sprawdzone sposoby!

Zobacz też: JAK WYWABIĆ PLAMY Z CZERWONEGO WINA?

JAK OTWORZYĆ WINO BEZ KORKOCIĄGU?

Wino podkreśla smak wielu potraw, ale co zrobić gdy brak korkociągu? Na szczęście istnieją alternatywne sposoby otwierania wina. Najlepiej sprawdza się użycie ostrego narzędzia, takiego jak śrubokręt czy wkręt, który możesz wkręcić jak korkociąg i wyjąć za pomocą kombinerek (obcęgów). Pomocny będzie też widelec lub nożyczki. W sytuacji, gdy nie udaje się wyjąć korka, należy wepchnąć korek do butelki. W tym celu można wykorzystać szczoteczkę do zębów, klucz, marker lub długopis. Pamiętaj, aby najpierw zdjąć folię zabezpieczającą korek.

Zobacz też: JAK ZAPAKOWAĆ WINO NA ŚLUB? 

OTWIERANIE WINA ZA POMOCĄ BUTA

Wino można otworzyć również za pomocą buta. Wystarczy umieścić butelkę wina w bucie (dnem do wkładki w miejscu pięty) i rozpocząć uderzanie butelką w bucie o pionową ścianę lub murek. But amortyzuje uderzenia (uderzamy dnem butelki w bucie), a siła i częstotliwość uderzeń powodują wypychanie korka z szyjki butelki. Gdy zabraknie korkociągu zamiast buta możemy użyć książki.

OTWIERANIE WINA Z POMOCĄ ZAPALNICZKI

Do otwarcia butelki wina można wykorzystać palnik kuchenny, zapalniczkę lub świeczki. Należy podgrzewać szyjkę butelki, do momentu, gdy pod wpływem ciepła, korek samoistnie wypadnie z butelki. Należy przy tym bardzo uważać – płomień nie powinien być za duży, a butelkę warto owinąć w ścierkę. Dodatkowo, szyjka butelki nie powinna być skierowana w stronę innych osób – korek, który wystrzeli może zrobić im krzywdę.

OTWIERANIE WINA ZA POMOCĄ SCYZORYKA

W ostateczności – korek z butelki można spróbować wydłubywać za pomocą scyzoryka bądź nożyka. To dość czasochłonne zajęcie a efekty wymagają trochę cierpliwości, jednak jedno z bezpieczniejszych. Inny sposób polega na tym, że możemy zacząć ruszać korkiem, po czym wyciągnąć go zdecydowanym ruchem. Trzeba robić to z wyczuciem, ale czasem się udaje. Alternatywą może być również kupienie wina w zakręcanej butelce, ale standardem wciąż pozostają butelki z korkiem.

Zobacz też: TIRAMISU ŚLIWKOWE Z NUTKĄ WINA 
Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?
Dekoracja okna w kuchni. Jak zaaranżować okno kuchenne?
Jak ładnie złożyć serwetki?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?