Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zlikwidować gniazdo os?

Chyba każdy odczuwa niepokój, kiedy nad głową brzęczą osy. Jeśli coraz częściej zauważasz te insekty – istnieje szansa, że w pobliżu twojego domu znajduje się ich siedlisko. Czy są skuteczne sposoby, jak się pozbyć gniazda os?

Osy to bardzo agresywne owady a ich użądlenie jest bolesne i w przypadku alergii może być śmiertelnie. Często zakładają swoje gniazda w zamkniętych pomieszczeniach. Przeciętne gniazdo os może być schronieniem nawet dla kilku tysięcy osobników. Dlatego warto rozważyć, czy likwidować je samodzielnie. Wszelkie działania wymagają olbrzymiej ostrożności i dużej uwagi. Jak zlikwidować gniazdo os?

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE W POBLIŻU JEST AKTYWNE GNIAZDO?

Dla os atrakcyjne są mniej zabudowane obszary, znajdujące się np. w pobliżu lasu czy łąk. O tym, że upodobały sobie okolice twojego domu na nowe siedlisko, świadczy ich zwiększona obecność. Warto być czujnym nawet, gdy zauważasz, że regularnie pojawia się nawet kilka osobników.

Szukając gniazda skoncentruj się na dachach i poddaszach. Osy często osiedlają się w szopach czy stodołach. Ich gniazda często znajdują się w kątach sufitu. Jak wyglądają gniazda os? Większość z nich ma owalny kształt przypominający kokon lub balon. Ich tekstura może być podobna do papieru lub wysuszonych liści.

Jeśli gniazdo jest aktywne (można to bardzo łatwo poznać – po dźwiękach i liczbie krążących wokół niego osobników) – zachowaj dystans i nie zbliżaj się do niego. Jeśli wokół siedliska nie ma os, prawdopodobnie jest ono opuszczone. Osy nigdy nie wracają do starych gniazd, więc istnieje minimalne ryzyko, że może stać Ci się coś złego.

JAK BEZPIECZNIE ZLIKWIDOWAĆ GNIAZDO OS?

Osy i szerszenie są bardziej aktywne w ciągu dnia i jeśli wtedy zagrozisz bezpieczeństwu ich gniazda, zostaniesz zaatakowany i najprawdopodobniej użądlony. Te insekty bardzo słabo poruszają się w ciemności, dlatego gniazdo os najlepiej usuwać w nocy. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zlikwidować gniazdo os, pamiętaj o szczelnym zasłonięciu twarzy, szyi i rąk. Najlepiej założyć kilka warstwa ubrań. Unikaj jaskrawych kolorów i świecenia latarką – to dwie sytuacje, które na bank przyciągną do ciebie osy.

Czym wytępić osy? Skuteczną metodą likwidacji gniazda jest użycie specjalnych środków. Niektóre preparaty umożliwiają aplikację nawet z odległości 6 metrów, co znacznie zwiększa twoje bezpieczeństwo. Po użyciu środka, natychmiast się oddal. Jeśli po upływie doby (lub kilku dni w przypadku niektórych produktów) zauważysz, że Twoje działania poskutkowały i osy nie wykazują żadnej aktywności, możesz bez obaw ściągnąć gniazdo i zapakować je do worka.

Osy bardzo często osiedlają się w norach po innych, większych zwierzętach. Dlatego, jeśli gniazdo znajduje się w ziemi, wlej do niego dużą ilość wrzącej wody. To wystarczy, aby skutecznie pozbyć się owadów.

CZEGO NIE ROBIĆ PRZY USUWANIU GNIAZDA OS

Do usuwania gniazda os nie wolno używać ognia. Jest to szczególnie niebezpieczna metoda, jeśli siedlisko znajduje się w drewnianym zabudowaniu. Poza tym, gniazda os są wykonane z suchej substancji, która jest łatwopalna – co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia ognia i wszelkich konsekwencji z tym związanych. Co więcej, ogień nie zabije od razu wszystkich owadów, więc będziesz musiał poradzić sobie z agresywnym, rozjuszonym rojem.

Gniazda os nie powinno się również uderzać kijem. Nawet jeśli w znaczący sposób uszkodzisz siedlisko, będzie cię czekać konfrontacja z osami atakującymi w dużych grupach. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzać taka interwencję  - zadzwoń po profesjonalistów.

JAK ZAPOBIEC POJAWIENIU SIĘ GNIAZDA OS WOKÓŁ POSESJI?

Gdy usuniesz gniazdo nie masz gwarancji, że w inny rój nie zadomowi się w Twoim sąsiedztwie. Jak zminimalizować to ryzyko? Zacznij od usunięcia wszelkich źródeł żywności z otwartej przestrzeni wokół domu, szczególnie takiej, z wysoką zawartością cukru. Nie przechowuj żywności na balkonie lub ganku.

Osy nie lubią zapachu mięty, bazylii, majeranku i tymianku. Dlatego dobrym pomysłem jest zasadzenie tych roślin wokół domu. Działanie odstraszające ma także ocet i sok z cytryny. Jeśli podejrzewasz, że w danym miejscu osy zaczynają zakładać gniazdko, rozwieś chusteczki nasączone mieszaniną obu środków. Możesz także wytrzeć nimi meble ogrodowe, aby osy trzymały się od nich z daleka.

Czytaj także:

Naturalne, domowe sposoby na mszyce

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?