Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Sposób na muchy: łapka, profesjonalne preparaty czy może domowa pułapka?

Muchy w naszych domach pojawiają się zwłaszcza latem, korzystając z otwartych okien i drzwi. Owady te są niechcianymi gośćmi, zwłaszcza z tego względu, iż przenoszą niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Do tego są niezwykle irytujące, niestety przez zmianę klimatu na cieplejszy, możemy spodziewać się ich coraz większej liczby. W jaki sposób radzić sobie z uciążliwymi dla nas muchami?

Domowe sposoby na muchy

Torebki z wodą

Bardzo prostym sposobem na te owady są plastikowe torebki napełnione wodą. Wypełniamy 3/4 torebki wodą, po czym zawiązujemy ją na supeł, aby płyn z niej nie wyciekł. Następnie zostawiamy torebki w pobliżu drzwi i okien. Woda znajdująca się w torebce działa jak pryzmat, rozpraszając promienie słoneczne. Taki właśnie efekt odstrasza owady.

Pułapka z octem

Do zrobienia pułapki będziemy potrzebować wody, taśmy przezroczystej, 4 łyżek stołowych octu, 1 łyżki stołowej mydła w płynie i nożyczek. Obcinamy szyjkę butelki i umiejscawiamy ją w środku, do góry nogami, podobnie do lejka. Następnie zabezpieczamy naszą pułapkę taśmą i napełniamy 1/5 butelki wodą. Wlewamy mydło i ocet, po czym wszystko mieszamy. Tak stworzoną przez nas pułapkę na muchy zostawiamy w miejscu, gdzie znajdują się owady. Zapach octu przyciąga muchy, a kiedy dostaną się one do środka butelki, nie będą mogły już z niej wyjść..

Wódka z goździkami albo lawendą

Do wódki dodajemy parę goździków albo lawendę, następnie pryskamy obszary, w których często zauważamy owady. Tak nieprzyjemny dla nich zapach z pewnością je skutecznie odstraszy.

Mięta, bawełna oraz ekstrakt waniliowy

Na dnie pojemnika układamy dwa waciki, po czym zalewamy je kilkoma łyżkami ekstraktu waniliowego. Zostawiamy na wierzchu miętę i przykrywamy pojemnik gazą. Taką mieszankę zostawiamy obok okna albo kosza z owocami, a pozbędziemy się niechcianych insektów.

Czosnek, pieprz i cynamon

Te zapachy również skutecznie odstraszają muchy. Wystarczy, kiedy zmieszamy ze sobą czosnek, pieprz i cynamon, po czym nasz środek rozsypiemy w miejsca, gdzie przebywają te insekty, czyli na przykład na parapet, przy koszu na śmieci albo w kąty ścian. Owady odstraszy bardzo silny zapach powstałej mieszanki.

Olejki eteryczne

Łączymy ze sobą pół szklanki wody oraz pół szklanki octu, po czym dodajemy 15 kropli olejku eterycznego cytrynowego albo eukaliptusowego. Powstałym środkiem pryskamy miejsca, w których latają owady. Taki specyfik możemy zabrać wszędzie ze sobą i korzystać z niego na przykład na biwaku, pikniku czy wycieczce do lasu.

Kwiaty oraz kolory odstraszające muchy

Niebieski kolor

Zmniejszymy ilość niechcianych much w naszym domu, malując na przykład naszą sypialnię albo pokój dziecka na niebiesko.

Paproć i lawenda

Muchy nie lubią tych roślin, posiadając je w domu, skutecznie odstraszymy insekty.

Płyta CD

Możemy również powiesić płytę CD na tarasie, owady boją się refleksów światła, więc nie będą podlatywały do otwartych okien czy drzwi.

Warto korzystać z domowych sposobów na muchy, gdyż są one bezpieczne dla nas i naszych najbliższych. Jeśli jednak nie przyniosą one zamierzonego rezultatu, wówczas można sięgnąć po silniejsze środki. Sklepy oferują nam wiele specyfików na muchy, w postaci sprayów, proszków, lepów czy urządzeń.

Inne sposoby na muchy

Pułapki na muchy

Zmniejszymy liczebność much w naszym mieszkaniu, używając wszelkiej maści pułapek. W sklepach znajdziemy wiele propozycji producentów w formie przezroczystych albo wzorzystych taśm, które możemy podwiesić pod sufitem czy przykleić na lampę, parapet. Niestety takie lepy, nie wyglądają zbyt estetycznie. Możemy również stworzyć sami takie pułapki, wystarczy, że wypełnimy butelkę albo słoik, słodkim i lepkim sokiem owocowym, po czym zamkniemy otwór pokrywką z małymi otworami. Owady przedostaną się do pojemnika zwabione słodkim płynem i już z niego nie wyjdą.

Moskitiery

Bardzo dobrym sposobem na muchy są moskitiery zamocowane na oknach i drzwiach balkonowych czy tarasowych. Gęste siatki stanowią doskonałą ochronę przed insektami, warto je mieć zwłaszcza wszędzie tam, gdzie przechowujemy żywność, a okna są często otwarte. Na rynku znajdziemy również specjalne modele moskitier do zastosowania na drzwiach, zamykane na przykład na magnes. Bardzo wygodne w użytkowaniu. Moskitiery znacząco ograniczają ilość różnego rodzaju owadów w naszych domach.

Lampa UV na muchy

Innym sposobem wyeliminowania insektów jest lampa emitująca światło UV o określonej długości fali. Światło to ma przyciągnąć muchy domowe, które zostają porażone prądem w trakcie kontaktu z siatką. Przeważnie lampy zabijające muchy mają specjalną tacę zbierającą owady porażone prądem, można więc urządzenie to łatwo czyścić. Lampy zakupić można w różnych rozmiarach, z paroma albo jedną żarówką. To propozycja bardzo skuteczna, która zabija także komary i inne owady. Taki sposób zabijania much jest bezpieczny, higieniczny i cichy. Urządzenie można zamontować na suficie, ścianach czy podłodze. Lampa została wyposażona w specjalną kratkę ochronną, dzięki czemu nie narazimy siebie na poparzenie prądem.

Czytaj też Czyszczenie komina. Jak skutecznie wyczyścić komin?

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?