Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak powiesić obraz bez wiercenia w ścianie?

Do niedawna, by móc powiesić obraz na ścianie, trzeba było użyć w tym celu młotka i gwoździ. Obecnie na rynku dostępne są pewne innowacyjne produkty, dzięki którym można zawiesić obraz bez niszczenia ściany i robienia dziur. Istnieje wiele prostych i szybkich metod wieszania obrazów, z którymi poradzi sobie właściwie każdy, gdyż nie wymagają one użycia siły.

Wieszanie bez wiercenia w ścianie - przygotowanie podłoża

Podłoże do którego ma być zamocowana dana rzecz, musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Tylko w ten sposób przyczepiony przedmiot będzie trzymał się mocno i po chwili nie spadnie wraz z tynkiem czy farbą. Wybierając produkt, dzięki któremu na ścianie zamocowany zostanie obraz, należy wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w miejscu montażu. Niektóre czynniki wpływają na pogorszenie właściwości materiałów użytych podczas tego zabiegu. Zaliczyć do nich można ogrzewanie, promieniowanie słoneczne czy wilgotność. Niektóre produkty dostępne na rynku polecane są do pomieszczeń wilgotnych, czyli kuchni i łazienki

W przypadku powierzchni gładkich sprawdzą się różne materiały klejące, a do chropowatych najczęściej polecane są kleje montażowe. Ze ściany gdzie ma zawisnąć dany obraz, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia (kurz, tłuszcz, brud). Do tego sprawdzi się ściereczka zwilżona płynem do mycia szyb.

Jak powiesić obraz bez wiercenia?

 1. Listwy mocujące
  Listwy są jedną z najrzadziej wytrzymałych propozycji. Specjalne listwy montowane na ścianie polecane są zwłaszcza przy regularnych zmianach obrazów czy też zdjęć. Pozwalają one na sprawną i szybką wymianę obrazów, dzięki czemu możliwa jest wygodna i częsta zmiana aranżacji wnętrza.

  2. Dwustronne plastry
  Plastry są świetnym sposobem na mocowanie bez wiercenia nieestetycznie wyglądających dziur. Takie plastry przyklejane są do ściany po obwodzie, po czym trzeba jedynie docisnąć do nich wybrany przedmiot. Nie trzeba więc doklejać czegokolwiek do obrazu, co jest ważne zwłaszcza przy delikatnych materiałach, które wieszane są bez ramy. Produkt jest często wybierany, jednak sprawdza się jedynie przy lekkich obrazach do 2 kilogramów. Dwustronne plastry można wykorzystać również w kuchni i łazience, to bardzo skuteczne i proste w użyciu rozwiązanie.

  3. Nowoczesne haczyki
  Inną metodą zamocowania obrazu bez wiercenia są samoprzylepne haczyki. Produkowane z lekkiego tworzywa, które z łatwością utrzymają większość dekoracji. Montowane do ściany przez użycie samoprzylepnej taśmy, co ważne nie pozostawiają śladu na ścianie i są trudne do rozerwania. Wystarczy odkleić samoprzylepny pasek, po czym przykleić hak do ściany.

  3. Gwoździe samoprzylepne
  Gwoździe samoprzylepne sprawdzą się do gładkich i śliskich powierzchni, czyli na przykład płytek kuchennych. Potrafią one utrzymać nawet cięższe przedmioty do 4 kilogramów. Nie trzeba więc wiercić w płytkach i ryzykować ich pęknięcie, aby umieścić dekorację. Charakteryzują się one skutecznością przybliżoną do metalowych gwoździ. Technika ta polecana jest do delikatnych powierzchni, co ważne można je odkleić w razie potrzeby zmiany aranżacji czy przeniesienia obrazu.

  4. Masy mocujące
  Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnej masy mocującej, jednak jest ona przydatna jedynie do przedmiotów nieoprawionych w antyramę, czyli plakatów, zdjęć i pocztówek. Co ważne, taki produkt działa bardzo dobrze, nie brudząc przy tym powierzchni ścian. Z takiej masy można również korzystać wiele razy, dowolnie zmieniając ułożenie dekoracji.

  5. Kleje
  Decydując się na użycie kleju, należy dobrać produkt, który sprawdzi się do danej ściany. Wiele zależy od tego, z czego została ona wykonana.

  6. Magnetyczna taśma
  To produkt trwały i elastyczny, taśmę można bez problemu dociąć nożyczkami. Sprawdzi się przy chropowatych, jak i gładkich ścianach. Jedna strona takiej taśmy jest samoprzylepna, natomiast druga chropowata. Do takiej taśmy można przyczepić na przykład niewielkie metalowe ramki ze zdjęciami czy obrazami.

  7. Mocowanie na magnesy
  Oprócz taśm, na rynku dostępne są również magnesy przyklejane do ściany. Dzięki nim, można ozdobić powierzchnię wszelkimi metalowymi ramkami.

Jak powiesić ciężki obraz bez wiercenia?

Linki oraz haczyki polecane są do mocowania również dużych i ciężkich obrazów o wadze nawet ponad 20 kilogramów. Inną propozycją dla troszkę lżejszych przedmiotów są taśmy rzepowe, które wsuwane są w szynę, natomiast na tylnej stronie obrazu umieszcza się rzep mocujący. Zastosowanie tej metody pozwala na dowolne położenie i konfigurację pozycji obrazu. Co ważne, taka szyna nie jest praktycznie zauważalna na tle ściany, natomiast dzięki linkom i haczykom można powiesić obraz niżej czy wyżej, a także na wybranej, dogodnej wysokości.

Wybierając system wieszania obrazów, można skutecznie wyeksponować dzieła sztuki, nawet te masywne o sporych rozmiarach. Ważne jest to, aby dobrać właściwe parametry szyny, linek czy haczyków do danego obrazu. Przy ciężkich dekoracjach, lepiej postawić na linkę stalową, od mniej wytrzymałej linki nylonowe. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnych haczyków z blokadą, które zabezpieczą obraz przed zrzuceniem. Wraz z linką stalową pozwolą na utrzymanie dekoracji do 20 kg.

Podczas wyboru danej techniki wieszania obrazu bez wiercenia, należy dobrać rozwiązanie, która najlepiej sprawdzi się do wielkości dekoracji, jej rozmiarów, a także powierzchni ściany. Problematyczne było kiedyś zmienianie aranżacji wnętrza, poprzez wiercenie dziur na ścianach i w ten sposób umieszczanie na nich obrazów, na całe szczęście takich czynności można uniknąć. Nowoczesny sposób wieszania obrazów pozwala na szybką metamorfozę wnętrza, bez uszkodzenia ściany.

Wróć

Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Jak dbać o aloes?