Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym czyścić złoto? Domowe sposoby!

Wyroby ze złota są ozdobą każdemu domu i często rodzinnymi pamiątkami. Z czasem jednak zaczynają tracić swój połysk i ulegają zabrudzeniu. Można wtedy skorzystać z usług profesjonalisty, lecz istnieją proste i niedrogie sposoby by własnoręcznie przywrócić im dawny blask, oczyszczając je samodzielnie. Oto domowe metody na czyszczenie złota.

Płyn do mycia naczyń lub soda oczyszczona

Wśród popularnych sposobów na czyszczenie złota w domu znajduje się roztwór z płynem do mycia naczyń, który znajdzie się w każdej kuchni. Do ciepłej (lecz nie bardzo gorącej) wody należy dodać parę kropel płynu. Alternatywą jest dodanie odrobiny sody oczyszczonej, dzięki której można uzyskać jeszcze lepszy efekt, bowiem wytworzone bąbelki z pewnością dotrą we wszystkie zakamarki czyszczonego przedmiotu. Poprzez czyszczenie złota sodą oczyszczoną doskonale można też sobie poradzić z ewentualnie pojawiającą się na danej rzeczy rdzą.

Do przygotowanego roztworu należy wrzucić przedmiot i zostawić go na kilkanaście minut (około kwadrans), potem wyjąć i przemyć. Jeśli zachodzi taka potrzeba to powierzchnię można jeszcze czyścić miękką szczoteczką, a potem już dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, przetrzeć delikatnie chusteczką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Proszek do pieczenia i pasta do zębów

Inna możliwość, jeśli chodzi o domowe sposoby na czyszczenie złota, to wykorzystanie proszku do pieczenia. W tym celu potrzebny będzie zwilżony wacik kosmetyczny, na który nakłada się odrobinę proszku. Takim wacikiem należy polerować przedmiot, po czym można pozostawić na nim delikatną warstewkę pieniącego się proszku i zostawić na mniej więcej pół godziny. Po obmyciu wodą i osuszeniu złoto powinno być oczyszczone.

Wiele gospodyń domowych w odpowiedzi na pytanie czym wyczyścić złoto odpowie, iż pastą do zębów. To kolejny środek, który odnajdziemy w każdym domu. Na szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu nakładamy odrobinę pasty i delikatnie szorujemy złotą powierzchnię. Następnie wystarczy opłukać i złoto znów będzie lśniło.

Delikatne zabrudzenia i nalot

Jeśli zaobserwujemy jedynie delikatne zabrudzenie (np. tłuszczem) lub odrobinę nalotu na naszej złotej biżuterii to z powodzeniem możemy się ograniczyć jedynie do wody z mydłem (najlepiej tym w płynie). W przypadku nalotu doskonale sprawdza się też natarcie przedmiotu octem, sokiem z cebuli albo cytryny. Tak posmarowaną rzecz pozostawiamy na parę godzin, a potem obmywamy pod bieżącą wodą i w większości przypadków odzyska ona swój dawny blask.

Na co uważać przy samodzielnym oczyszczaniu złota?

Decydując się na czyszczenie złota w domu trzeba zachować ostrożność, by nie narazić go na trwałe uszkodzenie. Z tego względu trzeba uważać by:

  • do zabiegów czyszczenia wykorzystywać miękkie szczoteczki i ściereczki;
  • same działania wykonywać niezwykle delikatnie, by uniknąć zarysowań, o które bardzo łatwo w przypadku tak delikatnego surowca;
  • w wymienionych roztworach nie zanurzyć biżuterii z kamieniami czy perłami, bowiem te mogłyby się odczepić od złotej powierzchni. W takim przypadku pozostaje jedynie czysta woda, ewentualnie z odrobiną mydła.

Gdyby preparaty dostępne w domu nie starczyły, a wciąż nie chcielibyśmy oddać sprawy w ręce fachowca to u każdego złotnika można kupić też specjalny płyn do czyszczenia złota. Wykorzystuje się go podobnie jak płyn do mycia naczyń czy sodę, mieszając go z wodą i pozostawiając w nim przedmiot na określony czas (podany na opakowaniu). Jeśli ten sposób również nie zadziała, to pozostaje przekazać złoto do oczyszczenia w ręce samego złotnika.

Wróć

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
5 ciekawych propozycji
Jak wyczyścić srebro?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak zapakować wino na ślub?