Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Biały dyżur w Netto w Garwolinie

dn. 25. lutego 2015 r.

Biały dyżur w Netto w Garwolinie

W czasie czterogodzinnej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Zatrzymać cukrzycę” w naszym sklepie przebadaliśmy 293 osoby!

W czasie czterogodzinnej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Zatrzymać cukrzycę” w naszym sklepie przebadaliśmy 293 osoby!

Akcja odbyła się w sobotę, 21 lutego, w Netto w Garwolinie. Każdy z mieszkańców całkowicie za darmo mógł skorzystać z testu określającego poziom cukru we krwi. Badanie takie wskazuje, czy nie jesteśmy zagrożeni cukrzycą. Jeśli wynik budzi niepokój, bo wykracza poza granicę normy, należy odwiedzić lekarza rodzinnego, by zlecił dodatkowe badania. Jeśli podejrzenie potwierdzi się, należy włączyć leczenie. W prostszych przypadkach kierują nim lekarze pierwszego kontaktu. Kiedy cukrzyca jest rozwinięta, konieczne jest leczenie u specjalisty, czyli diabetologa.

Osoba dorosła, zwłaszcza po 40. roku życia, powinna poziom cukru kontrolować co najmniej raz w roku. Cukrzyca jest chorobą, która rozwija się długo, nie dając żadnych oczywistych objawów. Kiedy jest już zaawansowana, powoduje choroby układu krążenia, niszczy organy wewnętrzne, pogarsza wzrok, powoduje trudności w gojeniu się skaleczeń i ran. Leczenie trwa wtedy praktycznie do końca życia pacjenta. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest zachowanie odpowiedniej diety i dbałość o systematyczny ruch fizyczny (wystarczy nawet 30 minut ćwiczeń dziennie, choćby był to tylko intensywny spacer albo jazda na rowerze).

Kampania „Zatrzymać cukrzycę” trwa już prawie pięć lat. W jej trakcie przebadaliśmy za darmo kilkanaście tysięcy osób. Klientom sklepu Netto w Garwolinie, z którymi rozmawialiśmy w minioną sobotę, akcja bardzo się podobała. Chwalili to, że przy okazji zakupów mogli wykonać badania, ale również to, że na miejscu można było zasięgnąć szerszych informacji na temat profilaktyki antycukrzycowej, zaopatrzyć się w materiały informacyjne, poznać odpowiednie diety.

Co ciekawe, tylko w kilkunastu przypadkach na 293 wykonane w Garwolinie testy, wyniki nie mieściły się w normie. W innych miejscowościach, które wcześniej odwiedziliśmy z naszym mobilnym puntem badań, wyniki bywały zazwyczaj gorsze. Najwyraźniej mieszkańcy Garwolina odżywiają się właściwie i dbają o zdrowie.