Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Netto wspiera niemarnowanie żywności

dn. 16. marca 2022 r.

Netto wspiera niemarnowanie żywności

Blisko 2800 ton żywności o wartości ponad 16 milionów złotych przekazała sieć Netto w 2021 roku na rzecz Federacji Polskich Banków Żywności.

Netto od lat wspiera inicjatywy mające na celu ograniczenie marnowania żywności. W ramach tych działań sieć m.in. regularnie przekazuje żywność o długim terminie ważności Federacji Polskich Banków Żywności. Produkty trafiają do organizacji i instytucji społecznych, zajmujących się pomocą osobom w potrzebie, do m.in. noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka, jadłodajni i świetlic środowiskowych.

W 2021 r. w procesie przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego uczestniczyło aż 78 proc. sklepów działających pod szyldem Netto.

Łącznie oddały one w postaci darowizn ponad 2 793,58 ton żywności o wartości 16 105 863 złotych, dzięki którym przygotowanych zostało 5 587 179 posiłków dla osób najbardziej potrzebujących.

Obecnie 487 sklepów Netto przekazuje żywność Federacji Polskich Banków Żywności.

Netto angażuje się także w szereg innych działań, których celem jest ograniczenie marnowania żywności. Wśród podejmowanych aktywności warto wymienić:

- planowanie zatowarowania w sklepie z uwzględnieniem wyników sprzedaży, które pozwala na zoptymalizowanie dostępności artykułów w placówkach Netto. Odpowiednie działania w tym zakresie umożliwiają ograniczenie marnowania żywności już na poziomie sklepów przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości artykułów dostępnych dla klientów;

- wyznaczenie specjalnych stref w sklepach Netto, w których znaleźć można żywność przecenioną ze względu na zbliżający się termin przydatności do spożycia;

- obniżki cen pieczywa po godz. 21, umożliwiające sprzedaż możliwie jak największej ilości pieczywa odpieczonego w sklepach;

- edukacja klientów mająca na celu ograniczenie marnowania żywności na poziomie gospodarstw domowych, w których marnuje się aż 60 proc. żywności.