Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
NAURA Maka Ryzowa

Mąka ryżowa – niezastąpiony składnik diety bezglutenowej.

Mąka ryżowa to nic innego jak zmielone na drobny proszek ziarna ryżu. Można ją uzyskać z łuskanych ziaren białego ryżu lub pełnych ziaren brązowego. Charakteryzuje ją neutralny smak i aromat, dzięki czemu wykorzystuje się ją w kuchni na bardzo wiele różnych sposobów, zarówno do słodkich wypieków, jak i w daniach wytrawnych. Swoją sławę zyskała jednak jako fantastyczny zamiennik białej mąki pszennej – idealna dla osób z nadwrażliwością na gluten lub celiakią.

Gofry na mące ryżowej

Mąka ryżowa

  • Mąka ryżowa – skąd pochodzi?

    Mąka ryżowa znana jest ludzkości od tysiącleci. Jej walory jako pierwsi odkryli Chińczycy, którzy zaczęli uprawiać ryż już w okresie neolitu w dolinie rzeki Jangcy. Stamtąd roślina ta szybko rozprzestrzeniła się na inne części kontynentu, głównie do Indii i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Do Europy mąka ryżowa przywędrowała za pośrednictwem szlaków handlowych, ale początkowo nie zrobiła tu zawrotnej kariery. Używano jej przede wszystkim jako zagęszczacza do zup i sosów, choć z czasem dosyć dobrze przyjęła się jako zamiennik mąki pszennej w krajach śródziemnomorskich. Tak naprawdę dopiero niedawno odkryliśmy jej fantastyczne właściwości, nie tylko kulinarne, ale i prozdrowotne. Mąka ryżowa to bowiem bogactwo witamin, minerałów i innych ważnych składników odżywczych.

    Dziś ryż stanowi jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie i codziennie spożywają go miliardy ludzi. W Chinach mąka ryżowa to podstawowy składnik do wyrobu pierożków, klusek, makaronów, sajgonek. W Iranie używa się jej do przyrządzenia tradycyjnego deseru - puddingu zwanego fereni. W Indiach niezwykle popularne są naleśniki dosa, z ciasta z mąki ryżowej i pikantnym farszem, a także ciasteczka idlis i ladoo. Z kolei w krajach Azji Południowo-Wschodniej jednym z najchętniej spożywanych deserów jest pudding kokosowy na mące ryżowej.

  • Mąka ryżowa – jakie są jej prozdrowotne właściwości?

    Mąka ryżowa to bogactwo wielu składników odżywczych, w tym wielu ważnych dla nas witamin i minerałów, a przy tym dobre źródło błonnika pokarmowego i węglowodanów. Dlaczego warto ją włączyć do swojej diety?

    • Nie zawiera glutenu, co czyni ją jednym z najpopularniejszych zamienników mąki pszennej. Dedykowana przede wszystkim osobom z celiakią, nadwrażliwością na gluten lub alergią na pszenicę.
    • Bogata w witaminy z grupy B, w tym w witaminę B1 (tiaminę), która odgrywa ważną rolę w metabolizowaniu węglowodanów i wspierającą pracę układu nerwowego; witaminę B2 (ryboflawinę), niezbędną do produkcji energii oraz biorącą udział w trawieniu tłuszczów, węglowodanów i białek; witaminy B3 (niacynę) i B6 (pirydoksynę), które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry i układu nerwowego. Witaminy z grupy B zwiększają naszą zdolność do koncentracji i zapamiętywania, łagodzą również objawy stresu.
    • Źródło kluczowych dla zdrowia minerałów, takich jak: żelazo dla produkcji czerwonych krwinek, magnez dla zdrowych mięśni i kości, fosfor odgrywający ważną rolę w metabolizmie energetycznym, potas dla regulacji ciśnienia krwi, cynk wspierający układ odpornościowy i mangan dla obrony przed wolnymi rodnikami.

    · Jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna - gdy ją spożywamy, organizm wchłania więcej ważnych składników odżywczych.

    · Zawiera sporo błonnika pokarmowego, a to oznacza, że pomoże zwalczać zaparcia, a także stymuluje rozwój korzystnej mikroflory jelitowej. Zaleca się ją na przykład po odbytej kuracji antybiotykowej.

  • Mąka ryżowa – co można z niej przyrządzić w kuchni?

    Mąka ryżowa fantastycznie sprawdza się w przypadku wszelakich dań kuchni azjatyckich, ale można ją również z powodzeniem używać do przyrządzania potraw typowo europejskich. Jej neutralny smak sprawia, że jest to dosyć uniwersalny składnik kulinarny i świetny zamiennik mąki pszennej. Można ją wykorzystać do wypieku chleba bezglutenowego, babeczek, ciast, ciastek i naleśników. Mąka ryżowa nadaje się także na delikatne ciasto na pierogi, które można nadziewać dowolnymi składnikami. Czasem stosuje się ją jako panierkę do smażonego kurczaka, ryby lub tofu. Można z niej wyczarować pyszny pudding lub użyć jej jako zagęszczacza do zupy, gulaszu lub sosu. Pamiętajmy jednak, że z powodu braku glutenu, nie klei się ona tak dobrze jak mąka pszenna. Dla lepszej kleistości można zwiększyć ilość jajek w przepisie lub użyć namoczonego zmielonego siemienia lnianego.

  • Czy mąka ryżowa może być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?

    Tak! To całkowicie bezpieczny produkt i z pewnością nie zaszkodzi kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Jedyny wyjątek stanowią tu panie, które zmagają się z cukrzycą ciążową. Mąka ryżowa wykazuje dosyć wysoki indeks glikemiczny, więc przy cukrzycy, powinniśmy spożywać ją z umiarem i zawsze łączyć ją z produktami o niskiej zawartości węglowodanów.