Masz ochotę spróbować czegoś zupełnie innego? Przygotuj jedno z dań, jakie oferuje kuchnia orientalna. Potrawy pochodzące z Afryki oraz Bliskiego Wschodu to smaki przepełnione aromatem korzennych przypraw i egzotycznych dodatków. Popularne są połączenia ryb, lub mięsa z owocami bądź orzechami. Do głównych dań podaje się często ryż gotowany z kurkumą albo charakterystyczny drobny makaron, czasem owoce morza. Wielu potrawom towarzyszą limonka, kolendra oraz mleko kokosowe. Króluje tu zarówno smak ostry, uzyskany za pomocą wyrazistych przypraw, jak i słodki, pochodzący z owoców lub nasion.
Przepisy na dania kuchni arabskiej nie są tak popularne jak dużo bardziej znana w Polsce kuchnia azjatycka. Jednak coraz częściej można spotkać w ofercie różnych restauracji tamtejsze specjały, np. hummus czy falafel. Samodzielne przygotowanie ich w domu też nie jest czymś skomplikowanym. Zaletę stanowi z pewnością to, że okazują się one bardzo zdrowe oraz niskokaloryczne. Podstawą wielu dań jest ciecierzyca i soczewica. Wykorzystuje się je jako podstawę różnego rodzaju zup, sosów, a także przekąsek. Dodatek limonki lub granatu to kwaśny akcent, który bardzo dobrze komponuje się pikantnym chili oraz korzennymi przyprawami.
Hummus z duszonym jabłkiem i majerankiem
Jabłka i majeranek kojarzą się najczęściej z elementami polskiej kuchni. Dodaje się je do wątróbki lub doprawia nimi smalec. Jednak z powodzeniem można je także wykorzystać, przygotowując hummus. Kuchnia orientalna to nie tylko makaron ryżowy i sos sojowy. Inne składniki użyte w nowych zestawieniach tworzą czasem zaskakująco smaczne kompozycje. Do przygotowania domowego hummusu potrzeba naprawdę niewiele. Pamiętaj jedynie o tym, żeby wcześniej namoczyć ciecierzycę. Orientalny smak dania, który wyróżni potrawę, wydobędziesz, dorzucając do niego kilka ząbków czosnku, a dodatek rodzimych jabłek wprowadzi kwaskowatą nutę.
Falafele z surówką z marchwi i hummusem
Falafel nierzadko okazuje się kulinarnym strzałem w dziesiątkę, ponieważ to bardzo uniwersalne danie. Można zjeść je samodzielnie, np. w roli dodatku do sałatki, lub potraktować jako wegetariański kotlet. Z falafeli słynie kuchnia Bliskiego Wschodu oraz Egiptu. W krajach arabskich przygotowuje się je z ciecierzycy, natomiast na północy Afryki częściej sięga się po bób. Orientalny smak danie to zawdzięcza dodatkowi sproszkowanej kolendry oraz odrobinie cynamonu. Domowe falafele podane z tradycyjną surówką z marchwi w towarzystwie hummusu jako smacznego dipu to połączenie egzotyki z tym, co swojskie. Smak dania przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy cenią sobie lekkie i świeże potrawy.
Mówiąc o kuchni orientalnej, zdecydowanie zbyt rzadko myślimy o Afryce. O ile sajgonki czy sushi zrobiły w Polsce zawrotną karierę, o tyle kuchnia takich państw jak Kongo bądź Libia jest bardzo mało znana. Czas zatem to odczarować i spróbować tamtejszych specjałów. Pożywne sałatki przygotowane na bazie kaszy bulgur, świeżych granatów, z dodatkiem cebuli oraz kolendry można podawać do dań z grilla lub jeść je samodzielnie jako sycący lunch.
Coraz większą popularnością cieszy się równie baba ghanoush, czyli pasta z pieczonego bakłażana z dodatkiem sezamu. Podobnie jak hummus można przygotować ją wcześniej i jeść jako dodatek do pieczywa lub mięs. Ci, którzy mają ochotę na coś konkretnego, powinni skusić się na koftę. To nic innego jak nadziany na patyk i grillowany kotlet z mięsa mielonego. Może być przyrządzony z baraniny, jagnięciny lub szerzej dostępnej wołowiny. Danie to jest znane w wielu rejonach Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Teraz możesz je odtworzyć w swojej kuchni.