Dieta bezglutenowa nie ustępuje smakiem tej, w której królują pszenica, jęczmień i żyto. Jednocześnie dla osób borykających się z problemem nietolerancji glutenu, jest wybawieniem oraz szansą na normalną codzienność. Na czym polega taka dieta? Dania bezglutenowe nie powinny zawierać mąk, kasz oraz otrębów wymienionych wcześniej zbóż. Należy je wyeliminować i zamiast nich używać przetworów m.in. z owsa, ryżu, amarantusa czy kukurydzy. Oprócz tego nie ogranicza Cię nic poza własną kreatywnością!
Niektórzy mówią, że bez glutenu nie ma życia. Nic bardziej mylnego, potrzeba jedynie nieco wyobraźni! Sprawdź, jak gotować zdrowo, pysznie i szybko. Najczęściej bezglutenowe dania przygotowuje się z takich samych składników jak w tradycyjnej diecie zawierającej gluten – z wyjątkiem kasz, mąk, makaronów i otrębów z zakazanych zbóż. Są to więc: warzywa (w tym królujący w polskiej kuchni ziemniak), mięso, ryby, owoce, orzechy i nasiona, nabiał, jaja itp.
Przepis bezglutenowy może, ale nie musi być wegański. Co przygotować na obiad bez glutenu? Jakie śniadanie podać osobom z celiakią? Najlepsze podpowiedzi znajdziesz tutaj! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Nasze przepisy bez glutenu możesz przyrządzić u siebie w całości lub potraktować je jako punkt wyjścia do własnych kulinarnych poszukiwań.
Tosty bezglutenowe ze smalczykiem wegetariańskim
Nie masz czasu na pieczenie chleba z mąki bezglutenowej, a masz ochotę na złocistą, chrupiącą grzankę z pysznymi dodatkami? To przepis dla Ciebie! Wystarczy przyrumienić w tosterze kromki gotowego chleba bezglutenowego, dodać prosty w przygotowaniu smalczyk wegetariański lub wegański oraz ulubione warzywa. Do tego woda, herbata lub świeżo wyciskany sok. Prosto, naturalnie i szybko!
Bezglutenowe gofry marchewkowe
Znudziły Ci się naleśniki? Pora na inne mączne potrawy. Nasze gofry może i są bez glutenu, ale za to z... marchewką lub dynią! Połączenie trzech wyrazistych mąk, a także odrobina miodu oraz cynamonu, sprawia, że te gofry idealnie sprawdzą się na słodko, jak w naszym przepisie, lub na słono. Każdy dodatek będzie dobry!
Ryżowe pierogi ze szpinakiem oraz serem feta
Musimy to nieskromnie przyznać – te pierogi to majstersztyk kulinarny! To danie nieco azjatyckie dzięki delikatnemu ciastu z mąki ryżowej, greckie przez słoną fetę, a także swojskie za sprawą szpinaku. Ta wersja pierogów okaże się dobrym wyborem na obiad, ponieważ są bardziej sycące niż zupa czy placek kukurydziany. Doskonały farsz jest wyrazisty dzięki czosnkowi, gałce muszkatołowej i pieprzowi.
Zanim sięgniesz po glutenowe ciasteczko, zapoznaj się z naszymi propozycjami bezglutenowych deserów. Wśród przepisów odpowiednich dla osób z celiakią znaleźć można m.in. biszkopty, tarty, torty, ciastka czy bezy. Masz swoje ulubione receptury? Spróbuj wykonać je w wersji bez glutenu. Pamiętaj tylko, żeby mąkę pszenną zastąpić określonymi zamiennikami. Wypieki z takich produktów spożywczych okazują się tak samo puszyste, smaczne i słodkie jak te tradycyjne. Możesz do nich wykorzystać sezonowe owoce, orzechy, polewy i sosy np. z czekolady czy karmelu. W okresie zimowym niezawodna stanie się przyprawa do piernika!
Bezglutenowy tort z pianką truskawkową
Puszysty biszkopt z mieszaniny mąki ryżowej i ziemniaczanej pod lekką pianką truskawkową. Brzmi jak idealny wakacyjny deser? Zdecydowanie tak, a dzięki wykorzystaniu truskawek mrożonych możesz wakacje poczuć także zimą. Pozostałe składniki zawsze znajdziesz pod ręką – nie ma prostszego deseru, który robiłby tak wielkie wrażenie na gościach! Nie bój się pokusy – ten deser nie wywoła żadnej negatywnej reakcji organizmu.
Bezglutenowa tarta z morelami i brzoskwiniami
Czy jest jakaś cukiernia, która mogłaby istnieć bez słodkich tart? Bez względu na wielkość i wypełnienie te placki z kruchego ciasta zawsze przypadną wszystkim do gustu. Polecamy każdemu zapoznanie się z naszą wersją! Wystarczy użyć odrobiny wyobraźni, pysznych składników (moreli i brzoskwini), a także kremu z kaszy jaglanej. Już jedna porcja przeniesie Cię do słodkiego raju!