Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Biała sobota w śląskim Radlinie

dn. 8. września 2015 r.

Biała sobota w śląskim Radlinie

Co miesiąc badamy ponad 300 naszych klientów w kierunku cukrzycy. Nie inaczej było w ostatnią sobotę sierpnia w Netto w Radlinie.

Co miesiąc badamy ponad 300 naszych klientów w kierunku cukrzycy. Nie inaczej było w ostatnią sobotę sierpnia w Netto w Radlinie.

Kuchnia śląska nie uchodzi raczej za lekką i dietetyczną. Można się więc było spodziewać podczas profilaktycznych badań poziomu cukru prowadzonych w sklepie Netto w Radlinie (miasteczko leżące między Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim), że sporo będzie wyników wskazujących na zagrożenie cukrzycą. Istnieje bowiem ścisła zależność między sposobem żywienia a podatnością na rozwój tej choroby w organizmie. Tymczasem wielkie zaskoczenie! Liczba testów wskazujących wyniki niemieszczące się w normie była niższa niż średnio w innych miejscowościach, do których zawitała kampania społeczna "Zatrzymać Cukrzycę". A warto dodać, że nasza kampania trwa od ponad pięciu lat. W jej trakcie przebadaliśmy już kilkanaście tysięcy osób!

Badaniom w Radlinie (sobota, 29 sierpnia br.) poddało się 340 osób. Polegają one na pobraniu z opuszki palca kropli krwi. Umieszcza się ją na pasku diagnostycznym w aparacie zwanym glukometrem, który pozwala w kilka sekund określić poziom cukru we krwi. Wszystko trwa naprawdę krótko. Ale ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Cukrzyca rozwija się w organizmie bardzo długo bez szczególnych objawów. Kiedy one się pojawiają, choroba jest już zaawansowana i wymaga leczenia właściwie do końca życia pacjenta. A właśnie szybkie odkrycie zagrożenia tą chorobą pozwala zapanować nad nią na etapie, kiedy jeszcze nie poczyniła nieodwracalnych szkód.

Dlaczego w Radlinie było tak mało niepokojących wyników badań? Być może jakimś częściowym wytłumaczeniem jest to, co usłyszeliśmy od Marii Rospondek, jednej z pań, które odwiedziły nasz profilaktyczny punkt: - Wszędzie chodzę pieszo, dużo pracuję w ogródku, zajmuję się wnukami. Nie mam czasu na chorowanie.

Regularność posiłków (najlepiej pięć małych w ciągu dnia), nieprzejadanie się, regularna aktywność fizyczna składają się na najskuteczniejszą, dostępną każdemu, metodę zapobiegania cukrzycy. Dlatego podczas każdej białej soboty, jak ta w Radlinie, dużo mówimy o prawidłowym odżywianiu się i zażywaniu ruchu. Nie muszą to być jakieś skomplikowane ćwiczenia czy forsowne bieganie. Wystarczą długie spacery albo jazda na rowerze. Pół godziny ruchu dziennie, byle regularnie zażywanego, wpływa na zdrowie zbawiennie.

Gazetka NETTO