Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Biała sobota w śląskim Radlinie

dn. 8. września 2015 r.

Biała sobota w śląskim Radlinie

Co miesiąc badamy ponad 300 naszych klientów w kierunku cukrzycy. Nie inaczej było w ostatnią sobotę sierpnia w Netto w Radlinie.

Co miesiąc badamy ponad 300 naszych klientów w kierunku cukrzycy. Nie inaczej było w ostatnią sobotę sierpnia w Netto w Radlinie.

Kuchnia śląska nie uchodzi raczej za lekką i dietetyczną. Można się więc było spodziewać podczas profilaktycznych badań poziomu cukru prowadzonych w sklepie Netto w Radlinie (miasteczko leżące między Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim), że sporo będzie wyników wskazujących na zagrożenie cukrzycą. Istnieje bowiem ścisła zależność między sposobem żywienia a podatnością na rozwój tej choroby w organizmie. Tymczasem wielkie zaskoczenie! Liczba testów wskazujących wyniki niemieszczące się w normie była niższa niż średnio w innych miejscowościach, do których zawitała kampania społeczna "Zatrzymać Cukrzycę". A warto dodać, że nasza kampania trwa od ponad pięciu lat. W jej trakcie przebadaliśmy już kilkanaście tysięcy osób!

Badaniom w Radlinie (sobota, 29 sierpnia br.) poddało się 340 osób. Polegają one na pobraniu z opuszki palca kropli krwi. Umieszcza się ją na pasku diagnostycznym w aparacie zwanym glukometrem, który pozwala w kilka sekund określić poziom cukru we krwi. Wszystko trwa naprawdę krótko. Ale ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Cukrzyca rozwija się w organizmie bardzo długo bez szczególnych objawów. Kiedy one się pojawiają, choroba jest już zaawansowana i wymaga leczenia właściwie do końca życia pacjenta. A właśnie szybkie odkrycie zagrożenia tą chorobą pozwala zapanować nad nią na etapie, kiedy jeszcze nie poczyniła nieodwracalnych szkód.

Dlaczego w Radlinie było tak mało niepokojących wyników badań? Być może jakimś częściowym wytłumaczeniem jest to, co usłyszeliśmy od Marii Rospondek, jednej z pań, które odwiedziły nasz profilaktyczny punkt: - Wszędzie chodzę pieszo, dużo pracuję w ogródku, zajmuję się wnukami. Nie mam czasu na chorowanie.

Regularność posiłków (najlepiej pięć małych w ciągu dnia), nieprzejadanie się, regularna aktywność fizyczna składają się na najskuteczniejszą, dostępną każdemu, metodę zapobiegania cukrzycy. Dlatego podczas każdej białej soboty, jak ta w Radlinie, dużo mówimy o prawidłowym odżywianiu się i zażywaniu ruchu. Nie muszą to być jakieś skomplikowane ćwiczenia czy forsowne bieganie. Wystarczą długie spacery albo jazda na rowerze. Pół godziny ruchu dziennie, byle regularnie zażywanego, wpływa na zdrowie zbawiennie.