Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Netto uniezależnia się od rosyjskiego gazu

dn. 18. marca 2022 r.

Netto uniezależnia się od rosyjskiego gazu

Rosnące ceny energii oraz chęć odcięcia się od rosyjskiego gazu przyspieszają nasze działania na rzecz klimatu. Właściciel Netto, Grupa Salling, zainwestuje pół miliarda złotych w energetyczną transformacją sklepów i centrów dystrybucyjnych w Polsce.

W perspektywie najbliższych trzech lat, w w blisko 400 naszych sklepach zastąpimy kotły gazowe, wykorzystując alternatywne źródło ogrzewania jak na przykład pompy ciepła. Dążymy do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, podejmując decyzje i działania mające przybliżyć nas do osiągnięcia tego celu. Inwestycja jest bezpośrednio związana z ambicjami Netto i Grupy Salling dotyczącymi redukcji śladu węglowego. W tej chwili działania związane z wdrożeniem nowych rozwiązań są przyspieszane na skutek sytuacji w sektorze energetycznym i wywołanej nią potrzeby uniezależnienia się od gazu z Rosji.

Równolegle z wymianą kotłów gazowych, w blisko 300 naszych sklepach w całej Polsce zostaną zainstalowane nowe, energooszczędne lady chłodnicze, a także drzwi do systemów chłodniczych i mroźni we wszystkich placówkach. Ponadto na dachach ponad 200 sklepów oraz części centrów dystrybucyjnych zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Prace nad inicjatywami rozpoczynamy natychmiast. Wymiana kotłów gazowych zostanie zakończona w 2024 r. Do 2026 r. nastąpi wdrożenie nowych rozwiązań z zakresu chłodnictwa, z kolei instalacja paneli słonecznych w ramach posiadanych obiektów potrwa do 2028 r.

W perspektywie zaledwie sześciu lat planujemy w Polsce znaczne zwiększenie naszej efektywności energetycznej. Zaplanowane inwestycje to konkretne rozwiązania, które w istotny sposób wpłyną na realizację ambicji klimatycznych sieci.