Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Sobota dla zdrowia w Libiążu

dn. 6. grudnia 2015 r.

Sobota dla zdrowia w Libiążu

Łącznie przebadaliśmy ponad 230 osób. Nasz profilaktyczny dyżur w ramach kampanii społecznej „Zatrzymać Cukrzycę” odbył się 28 listopada w Libiążu (woj. małopolskie).

Łącznie przebadaliśmy ponad 230 osób. Nasz profilaktyczny dyżur w ramach kampanii społecznej „Zatrzymać Cukrzycę” odbył się 28 listopada w Libiążu (woj. małopolskie).

Bardzo często, zachęcając do skorzystania z bezpłatnych badań, słyszeliśmy: „Badałem/badałam się rano”. To nic dziwnego. W Polsce półtora miliona osób ma stwierdzoną cukrzycę. Oznacza to jednocześnie, że każdego dnia wykonują one pomiar poziomu cukru we krwi. To podstawowe badanie, do którego używa się malutkich aparatów zwanych glukometrami.

Takimi glukometrami także my posługujemy się podczas akcji profilaktycznych. Otrzymywany na poczekaniu wynik sygnalizuje ewentualne zagrożenie cukrzycą. Jeśli jest on niepokojący, należy szybko wykonać ponowne badanie, ale już na podstawie analizy krwi pobranej z żyły. Wówczas jest absolutna pewność co do stanu zdrowia danej osoby i lekarz może wdrożyć leczenie.

Czasami choroba rozwija się latami, a dana osoba nie ma świadomości, że w jej organizmie dzieje się coś złego. – Cukrzyca nie boli – objaśnia pani Krystyna Miś, jedna z pielęgniarek, które pełniły z nami dyżur w Libiążu. – Nie daje również żadnych charakterystycznych objawów, więc jeśli nie badamy profilaktycznie poziomu glukozy we krwi, możemy chorobę przeoczyć. Tymczasem może ona dokonać spustoszeń, bo niszczy po cichu organy wewnętrzne, pogarsza stan oczu, wzmaga dolegliwości krążeniowe. To naprawdę poważna sprawa.

Szacuje się, że w naszym kraju około miliona osób nie ma świadomości, że już są chore na cukrzycę. To taka sytuacja jak w przypadku 60-letniej pani Krystyny, którą spotkaliśmy podczas sobotniej akcji. Wynik jej testu aż czterokrotnie przekraczał normę! Ponowne badanie potwierdziło pierwsze wskazanie. Sama pani Krystyna przyznała, że nie pamięta, kiedy ostatnio wykonywała badania kontrolne czy profilaktyczne. Pani Krystyna Miś komentuje: - To pokazuje, że akcje profilaktyczne mają sens! Zawsze przy ich okazji trafiamy na podobne przypadki. A profilaktyka jest najlepszym sposobem walki z plagą cukrzycy.