Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Sukces badań w Goleniowie i Komornikach

dn. 27. marca 2015 r.

Sukces badań w Goleniowie i Komornikach

Aż 420 osób zgłosiło się na badania podczas naszej akcji bezpłatnych testów poziomu cukru we krwi w Netto przy ul. Szczecińskiej w Goleniowie. To prawie rekordowy wynik!

Aż 420 osób zgłosiło się na badania podczas naszej akcji bezpłatnych testów poziomu cukru we krwi w Netto przy ul. Szczecińskiej w Goleniowie. To prawie rekordowy wynik!

Tłumy chętnych w Goleniowie

Współpracujące z nami panie pielęgniarki w sobotę, 14 marca, nie miały ani chwili odpoczynku. Warto przypomnieć, że badania są bezpłatne i dostępne dla każdego, kto zechce sprawdzić, czy nie zagraża mu cukrzyca.

Wiele osób nie dowierzało, że nie musi za wykonanie testu płacić. – Pierwszy raz spotykam się z taką akcją i jestem przyjemnie zaskoczona – podsumowała pani Anna, która odwiedziła nas z nastoletnią córką. – Na co dzień nie myśli się o badaniach, jeśli nic specjalnie nie dolega. A o cukrzycy tyle się ostatnio mówi, że naprawdę warto się sprawdzić, bo to społeczna plaga.

Większość wyników, jakie wyświetlały się na glukometrach mieściła się w normie. Ale jak zawsze podczas naszych sobotnich akcji, zdarzały się przypadki wskazujące na to, że badani albo już ją mają, albo są bliscy cukrzycy. Zawsze w takiej sytuacji pielęgniarki instruują, co należy zrobić, by potwierdzić lub zanegować podejrzenie choroby. Namawiają do szybkiej wizyty u lekarza rodzinnego, który zleci dodatkowe, szczegółowe badania (np. analizę krwi pobranej z żyły, krzywą cukrową) i ewentualnie wdroży leczenie albo skieruje do diabetologa.

Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi w Komornikach

Panie Monika i Karolina, edukatorki diabetologiczne, w sobotę, 28 lutego, w naszym sklepie Netto w Komornikach, tłumaczyły, czym jest cukrzyca, jak jej zapobiegać, ale przede wszystkim wykonywały bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi. Na wykonanie testu zdecydowało się tam prawie 170 osób.
Był to kolejny przystanek na trasie naszej kampanii społecznej "Zatrzymać Cukrzycę". Nasza kampania ma na celu upowszechnianie wiedzy o cukrzycy jako jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce liczbę chorych szacuje się obecnie na 2,5 mln osób, z czego około miliona spośród nich nie zdaje sobie sprawy z choroby. Jak to możliwe? Otóż cukrzyca rozwija się zazwyczaj powoli, nie dając jakichś charakterystycznych objawów. Często towarzyszy innym przewlekłym schorzeniom. Dlatego tak ważne jest, by w porę wykrywać zagrożenie i nie dopuścić do rozwoju choroby. I temu przede wszystkim służą Białe Soboty, jak ta w Komornikach.

Nasz mobilny punkt badań odwiedzały również osoby, które mają już zdiagnozowaną cukrzycę. Chwaliły pomysł naszej akcji i dzieliły się swoimi doświadczeniami. Sięgały również po fachowe wydawnictwa, jakie oferowało nasze stanowisko oraz po porady specjalistek – edukatorek diabetologicznych. Jedna z nich, Monika Przybyłek, mówi: - Chorzy na cukrzycę, chcąc powstrzymać jej rozwój, muszą nauczyć się odpowiednio odżywiać, a przede wszystkim regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi. Od tego zależy dawkowanie leków obniżających poziom cukru. Dla osób starszych bywa to kłopotliwe. Stąd było sporo pytań o glukometry, ich trwałość, najlepsze marki. Nigdy nie wskazujemy jednego rodzaju glukometru, bo są one zbliżone technicznie i właściwie jednakowo dokładne. Trzeba po prostu się przyzwyczaić, ale również pamiętać o regularnej wymianie baterii zasilającej.

W Komornikach do badań przystąpiło więcej niż zazwyczaj osób młodych. Karol Sobieraj, dwudziestolatek, stwierdził: - W rodzinie nikt na cukrzycę nie choruje, ale u kolegi oboje rodzice. Stąd wiem, że powinno się takie badania robić regularnie. A tu jest okazja. Żal byłoby nie skorzystać.