Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Czystek

Czystek, czyli sposób na lepsze zdrowie!

Czystek to rodzaj krzewu z rodziny czystkowatych, pochodzący z regionu śródziemnomorskiego, w tym części Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Znany jest ze swojej wyjątkowej zdolności do tolerowania suszy i wysokich temperatur, dlatego często zasiedla kamieniste, pozbawione wilgoci gleby. Ta wiecznie zielona roślina z wyglądu przypomina krzew o małych i uroczych kwiatach z pięcioma płatkami. 

Czystek może poszczycić się długą historią stosowania w różnych kulturach. Już w starożytności wysoko ceniono jego żywicę, zwaną inaczej ladanum, wytwarzaną przez liście i łodygi tego krzewu. Ladanum powszechnie wykorzystywano w medycynie oraz przy produkcji perfum i mazideł, a antyczni Grecy i Rzymianie używali jej także podczas ceremonii religijnych. Drzewny, piżmowy zapach żywicy czystka z pewnością potrafi oczarować zmysły. W średniowieczu słynęła ze swoich proleczniczych właściwości, pomocna w szczególności w przypadku różnych chorób skóry. 

Dziś czystek nadal uprawia się ze względu na jego żywicę, wykorzystywaną w przemyśle perfumeryjnym jako utrwalacz i źródło zapachu. Ceni się go również jako roślinę ozdobną ze względu na pełne uroku kwiaty i wiecznie zielone liście. Ale to jego prozdrowotne właściwości, potwierdzone przez liczne badania naukowe, sprawiają, że czystek stał się na nowo bardzo popularnym sposobem na wiele dolegliwości. 

Czystek

  • Co sprawia, że czystek jest tak wyjątkową rośliną?

    Przede wszystkim jego bogaty skład, w którym znajdziemy wiele ważnych dla zdrowia substancji czynnych, takich jak:

    • Polifenole - związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, które wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów.
    • Flawonoidy - rodzaj polifenoli, a wśród nich kwercetyna i kemferol, które wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.
    • Katechiny - inny rodzaj polifenoli o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym.
    • Olejki eteryczne - lotne związki, które mają różnorodne korzyści zdrowotne. Wykazano, że niektóre związki zawarte w olejkach eterycznych z czystka, takie jak alfa-pinen i beta-kariofilen, także mają właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające.
  • Dlaczego warto regularnie pić napar z czystka?

    • Sprzymierzeniec w walce z drobnoustrojami. 

    Badania wykazały, że czystek może okazać się pomocny w zwalczaniu kilku rodzajów bakterii, w tym Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa, które najczęściej wywołują różnego rodzaju wysypki skórne, ale w przypadku osób o obniżonej odporności mogą doprowadzić do dużo poważniejszych infekcji, takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych lub sepsy. Czystek także znany jest jako świetne remedium na wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Odkryto również przeciwgrzybiczne działanie tej rośliny, między innymi przeciwko drożdżakom Candida albicans, odpowiedzialnym za powstawanie różnego rodzaju infekcji grzybiczych, np. tzw. pleśniawki w jamie ustnej. 

    • Pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych.

    Dwa niezależne badania naukowe udowodniły przeciwzapalne właściwości czystka. Wykazano w nich, że zioło to pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych jelita grubego oraz zmniejsza ból u osób cierpiących z powodu zapalenia stawów. W medycynie tradycyjnej czystek znany jest od wieków jako łagodzący środek na wiele chorób skórnych, w tym egzemy, łuszczycy i trądziku. 

    • Wspomaga działanie układu pokarmowego. 

    Czystek był tradycyjnie stosowany w leczeniu zaburzeń trawiennych, w tym biegunki, niestrawności i wrzodów żołądka. Niektóre współczesne badania sugerują, że wyciąg z czystka może mieć działanie ochronne na żołądek oraz przeciwbiegunkowe. Zioło to jest również pomocne podczas odchudzania, gdyż nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także wspomaga organizm w procesie oczyszczania z toksyn. 

    • Zioło, które relaksuje. 

    Znane są także uspokajające i relaksujące właściwości czystka. Badania wykazały, że ekstrakty z czystka mogą mieć przeciwlękowe i przeciwdepresyjne działanie oraz pomagają obniżyć poziom stresu. Odkryto również, że wyciąg z tej rośliny zwiększa poziom niektórych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina i norepinefryna, które biorą udział w regulacji nastroju. Właściwości te wynikają prawdopodobnie z bogactwa przeciwutleniaczy zawartych w czystku. 

  • Jak najlepiej spożywać czystek?

    Najpopularniejszym sposobem jego spożywania jest picie naparu. W tym celu wystarczy po prostu zalać wrzątkiem jedną łyżeczkę suszu i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Tak przygotowaną herbatkę można bezpiecznie pić nawet 3 razy dziennie. 

    By urozmaicić smak naparu, możesz połączyć go z miodem i sokiem malinowym lub owocami, dzięki temu przygotujesz prawdziwy eliksir zdrowia!